Dlaczego leasing się opłaca? Czy łatwiej go dostać niż kredyt?

Leasing operacyjny to jedna z najbardziej korzystnych form finansowania inwestycji. Pozwala przedsiębiorcy na zmniejszenie jednorazowych kosztów związanych z zakupem samochodu osobowego. Ale co konkretnie decyduje o tym, że leasing może okazać się szczególnie opłacalną opcją? Przedstawiamy 4 istotne powody.

1. Wszystkie wydatki rozliczysz w kosztach

Jedną z głównych zalet leasingu jest możliwość obniżenia wysokości zobowiązań podatkowych. Przede wszystkim przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wszelkie wydatki związane z leasingowanym samochodem. To sytuacja identyczna jak w przypadku wprowadzenia samochodu do majątku firmowego. Nie występują tu więc żadne ograniczenia kwotowe, jak ma to miejsce przy „kilometrówce”.

Na możliwość rozliczania kosztów uzyskania przychodów warto również zwrócić uwagę wybierając pomiędzy leasingiem, a kredytem. W leasingu kosztem jest cała rata leasingowa, zaś przy kredycie kosztem są odsetki. Spłaty samego kapitału przedsiębiorca nie może rozliczyć w kosztach bezpośrednio (może to zrobić za pomocą odpisów amortyzacyjnych).

2. Wysoka opłacalność przy zakupie droższego samochodu

Leasing to opcja szczególnie opłacalna przy droższych samochodach, których wartość przekracza 80 tys. zł. Dlaczego tak się dzieje? Otóż decydując się na kredyt przedsiębiorca może amortyzować (stopniowo wrzucać w koszty) wartość samochodu maksymalnie do 20 tys. euro. Nie ma możliwości, by nadwyżkę tej kwoty ująć w kosztach.

Ograniczenia 20 tys. euro nie ma w kontekście leasingu. Tutaj raty leasingowe wrzuca się w koszty uzyskania przychodów niezależnie od ich wysokości.

3. Leasing łatwiejszy w otrzymaniu niż kredyt

Większa elastyczność firm leasingowych niż banków w udzieleniu dofinansowania to zaleta, która z pewnością przemówi do sporej liczby przedsiębiorców. Szczególnie tych, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.

Wziąć samochód w leasing jest po prostu łatwiej. W większości przypadków leasingodawcy nie wymagają określonego stażu działalności. Banki niekiedy podnoszą poprzeczkę dość wysoko udzielając wsparcia jedynie firmom, które istnieją na rynku już określony czas – w niektórych przypadkach nawet dwa lata.

leasing vs kredyt

Warto tu jednak samemu przyglądnąć się konkretnym ofertom, jako że może się zdarzyć, że odbiegają od opisanego schematu. Niesie to ze sobą oczywiście określone konsekwencje. Może się więc zdarzyć, że bank mniej restrykcyjnie spojrzy na staż firmy, jednocześnie oferując gorsze warunki kredytu.

4. Mniejsza ilość formalności w porównaniu do kredytu

Zazwyczaj wystarczają dokumenty rejestrowe firmy i dokonanie wpłaty wstępnej, by przedsiębiorca mógł cieszyć się leasingiem. Wśród zalet tej formy finansowania należy również wymienić krótki czas oczekiwania na podjęcie decyzji przez leasingodawcę, który często nie przekracza jednego dnia.

Wybierając kredyt przedsiębiorca może być z kolei zmuszony do oczekiwania na podpisanie umowy nawet kilka dni. W przypadku bardziej skomplikowanych transakcji okres ten może ulec wydłużeniu. Dodatkowo przy leasingu firma leasingowa bierze na siebie wszelkie formalności dotyczące zakupu oraz rejestracji pojazdu.

Chcesz rozliczać leasing w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.