Sarnowski: Leasing bez wykupu prywatnego i minimalna składka zdrowotna

W wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział wprowadzenie ograniczeń, które uniemożliwią wykup leasingowanego samochodu do majątku prywatnego. Potwierdził także stałą, zryczałtowaną wysokość składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą na ryczałcie.

Koniec z wykupem leasingu do majątku prywatnego

Leasing operacyjny w działalności gospodarczej działa na zasadzie trzech głównych elementów. Opłaty wstępnej, rat leasingowych na okres trwania leasingu i wykupu. Dziś prawo daje przedsiębiorcom możliwość dokonania wykupu do majątku prywatnego. Oznacza to, że pomimo iż raty spłacaliśmy jako działalność gospodarcza, ostateczny wykup (najcześciej 1%) możemy rozliczyć poza działalnością gospodarczą i np. wystawić fakturę wykupu na osobę prywatną lub nie rozliczać tej faktury wykupu w działalności.

Jaki jest tego efekt? Samochód trafia do naszego majątku prywatnego i możemy go sprzedać bez podatku dochodowego już po 6 miesiącach. W przypadku gdyby auto to wykupione byłoby na firmę, trafiłoby to majątku firmowego i moglibyśmy je sprzedać bez podatku dopiero po 6 latach.

Wiceminister Sarnowski zapowiada, że wprowadzenie Polskiego Ładu zabierze możliwość wykupu z leasingu do majątku prywatnego.

Składka zdrowotna po Polskim Ładzie

Jan Sarnowski potwierdza także, że składka zdrowotna dla osób na skali podatkowej (zasady ogólnej) i podatku liniowym będzie miała dolny próg. Dolnym progiem będzie 9% od minimalnego wynagrodzenia. W niektórych przypadkach, przy mniejszych zarobkach, składka ta może być niższa niż obecnie. Dla przypomnienia obecnie wyliczana jest jako 9% od podstawy – 75% średniego wynagrodzenia, które wynosi 4.242,38 zł. Daje nam to teraz składkę zdrowotną na poziomie 381,81 zł.

Nie zmienia to niestety faktu, że składki zdrowotnej nie będzie można odliczyć od podatku. Dotyczyć będzie to wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą, zarówno na zasadach ogólnych, podatku liniowym, jak i na ryczałcie. Oznacza to, że nawet gdyby składka zdrowotna była niższa, i tak będzie to mniej opłacalne dla przedsiębiorców.

Decydując się na wprowadzenie składki zdrowotnej na stałym poziomie dla przedsiębiorców na ryczałcie rząd otwarcie przyznaje, że będzie to korzystniejsze dla wielu rozwiązanie i chce tym samym przenieść przedsiębiorców na rozliczanie za pomocą ryczałtu.

Wprowadzenie prywatnego samochodu do firmy

Kolejną zmianą zapowiedzianą przez wiceministra Sarnowskiego jest wniesienie prywatnego samochodu do majątku firmowego po aktualnej cenie rynkowej, nie po cenie zakupu.

Obecnie, jeśli dysponujemy swoim prywatnym autem i chcielibyśmy je wnieść do majątku firmowego, aby je amortyzować i móc rozliczać koszty eksploatacji pojazdu, to możemy to zrobić po cenie historycznej. Cenie historycznej, czyli cenie zakupu tego samochodu.

Oznacza to, że kupując samochód przykładowo za 80 tys. złotych w 2018 roku, możemy wnieść je do majątku firmowego w 2021 roku po cenie 80 tys. Zapowiadana zmiana spowodowałaby obowiązek wprowadzenia samochodu po cenie rynkowej, np. weryfikując oferty na portalach ogłoszeniowych.