Polski Ład – zmiany w składce zdrowotnej, kwocie wolnej od podatku i drugim progu podatkowym

15 maja o godz. 10:00 zaprezentowany został długo zapowiadany program rządowy Polski Ład (dawniej Nowy Ład). Poznaliśmy już najważniejsze założenia programu. Zobacz, co się zmieni z perspektywy pracownika i osób prowadzących działalność gospodarczą. Zapowiedziano zmiany w wyliczaniu składki zdrowotnej oraz podatkach.

Nowe zasady wyliczania składki zdrowotnej

Dzisiaj osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mogą obniżyć swoją wysokość podatku dochodowego za pomocą części składki zdrowotnej w wysokości 328,78 zł. W perspektywie całego roku oznacza to oszczędność na podatku rzędu 3945,36 zł. Polski Ład zabiera tę możliwość. Przedsiębiorcy stracą możliwość odliczenia składki zdrowotnej od wyliczonej wysokości podatku dochodowego.

Składka zdrowotna będzie uzależniona od naszego dochodu

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej jest dzisiaj zryczałtowana i wynosi obecnie 381,81 zł. Zryczałtowana składka oznacza, że jej wysokość jest taka sama dla każdego. Niezależnie od tego, na jakim poziomie są nasze dochody, każdy przedsiębiorca na jednoosobowej działalności opłaca dziś składkę zdrowotną w tej samej wysokości. Polski Ład zmieni wysokość składki zdrowotnej i dostosuje ją do naszych dochodów, tak jak ma to miejsce w przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.

Dla osób o zarobkach poniżej 4242,38 zł dochodu miesięcznie oznacza to oszczędność, natomiast dla tych powyżej tego progu, składka zdrowotna wzrośnie. Łącząc to z brakiem możliwości odliczenia składki od podatku dochodowego, oznacza to realny wzrost opodatkowania w działalności gospodarczej.

Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej?

Składka zdrowotna będzie wyliczana jako 9% naszego miesięcznego dochodu (suma wystawionych faktur minus koszty działalności i składki społeczne ZUS).

Miesięczny dochód: 2000 zł -> Składka zdrowotna: 180 zł
Miesięczny dochód: 4000 zł -> Składka zdrowotna: 360 zł
Miesięczny dochód: 8000 zł -> Składka zdrowotna: 720 zł
Miesięczny dochód: 20000 zł -> Składka zdrowotna: 1800 zł
Miesięczny dochód: 50000 zł -> Składka zdrowotna: 4500 zł

Kwota wolna od podatku – 30 tys. zł

Zgodnie z zapowiedziami, podniesiona zostanie wysokość kwoty wolnej od podatku z 8000 zł obecnie do 30 000 zł. Oznacza to, osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie, działalność nierejestrowaną lub na zasadach ogólnych prowadząc działalność gospodarczą nie zapłacą podatku dochodowego, jeśli ich dochód (przychód minus koszty i społeczne składki ZUS) w ciągu roku kalendarzowego nie przekroczy 30 tys. złotych.

Drugi próg podatkowy – 120 tys. zł

Dziś osoby, których dochody w ciągu roku przekraczają 85 528 zł płacą wyższą stawkę podatku dochodowego od nadwyżki ponad ten próg. Stawka podatku w takim wypadku zmienia się z 17% do 32%. Zmiana zapowiedziana w Polskim Ładzie podnosi wysokość dochodów z 85 528 zł do 120 tys. zł. Oznacza to, że jeśli nasz dochód w ciągu roku będzie mniejszy niż 120 tys. zł, naszą stawką podatku dochodowego będzie 17%.

Zmiana ta dotyczy osób rozliczających się na skali podatkowej (umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, działalność bez rejestracji, działalność gospodarcza na zasadach ogólnych).

Zniesienie umów śmieciowych

Prezentacja Polskiego Ładu nie zawierała szczegółowych informacji na temat zniesienia umów śmieciowych. Zapowiedziane zostało jedynie wprowadzenie jednego modelu kontraktu pracy. Oznaczać może to wprowadzenie oskładkowania umów cywilnoprawnych i nałożenie obowiązku opłacania pełnych składek ZUS w formach zatrudnienia, które takich składek do tej pory nie zakładały.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu