Czy Polski Ład wpłynie na zyski i straty małych i średnich przedsiębiorstw? Sprawdź kalkulator Polskiego Ładu

Polski Ład wprowadza wyższą kwotę wolną od podatku oraz zmienia progi podatkowe. Jednocześnie wzrosną dla niektórych składki zdrowotne, których nie będzie można już odliczyć od podatku. Sprawdź, czy na wprowadzonych zmianach zyskasz czy stracisz. Kalkulator pomoże Ci to obliczyć.

15 maja 2021 r. zaprezentowany został rządowy program Polski Ład. Zapowiada on wprowadzenie szeregu zmian, które dotkną w dużej mierze polskich przedsiębiorców. Najgłośniejsze z nich to zmiany w wyliczaniu składki zdrowotnej, rezygnacja z wliczania jej w koszty prowadzenia działalności oraz podwyższenie progu podatkowego.

Kalkulator Polskiego Ładu

Czy rzeczywiście na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku przedsiębiorcy zyskają? Co jeśli wzrosną jednocześnie koszty, jakie będą musieli ponosić w związku z prowadzeniem biznesu? Przekonaj się, korzystając z kalkulatora inFaktu.

Wprowadzając do kalkulatora miesięczny przychód netto oraz koszty netto i zaznaczając, jak wysokie składki ZUS obecnie płacisz, dowiesz się, czy zyskasz, czy stracisz w konkretnej formie opodatkowania. Kalkulator wskaże Ci również, która forma opodatkowania jest dla Ciebie korzystniejsza.

Na projekty ustaw będziemy musieli jeszcze poczekać. Prawdopodobne odbędą się również konsultacje społeczne. Kalkulator Polskiego Ładu bazuje na danych przedstawionych przez Prezesa Rady Ministrów podczas prezentacji programu. W prosty sposób pomoże Ci zorientować się, jak zapowiadane zmiany mogą wpłynąć na Twoją firmę.

Kalkulator działalności gospodarczej

Polski Ład w 2022 r.
100 zł 50 000 zł

0 zł 50 000 zł

%

Twój miesięczny dochód netto
Zasady ogólne 7 012,74
Podatek liniowy6 688,22
Ryczałt 7 043,74
Przetestuj inFakt za darmo

Polski Ład – opodatkowanie ryczałtem

Zgodnie z zapowiedziami, wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się na ryczałcie ma stanowić 1/3 płaconej przez nich stawki (i być liczona od przychodu). Dodatkowo, przewidywane jest również zmniejszenie stawek ryczałtu dla wybranych branż z 17% do 14% i z 15% do 12%.