Znamy wysokość składki zdrowotnej na ryczałcie. Kalkulator podatkowy – formy opodatkowania

Mamy już pierwsze doniesienia o tym, jak traktowany będzie ryczałt w działalności gospodarczej od następnego roku. Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego opublikowanymi przez Dziennik Gazetę Prawną, składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na ryczałcie ma być nadal… zryczałtowana.

Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza w następnym roku.

Zryczałtowana składka zdrowotna oznacza, że składka ta byłaby stała. Jej wysokość byłaby taka sama dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, ile przedsiębiorca zarabia. Składka ma być co prawda wyliczana od wyższej podstawy niż obecnie (100% przeciętnego wynagrodzenia, zamiast obecnych 75%) i wynosiłaby dzisiaj 509,08 zł (obecnie 381,81 zł). Nie mniej, dla wielu przedsiębiorców to w dalszym ciągu mniej niż 9% ich dochodu.

Co więcej, zapowiedziana została również obniżka dwóch stawek ryczałtowych od następnego roku. Ci, którzy dzisiaj opłacają podatek zryczałtowany na stawce 17% otrzymaliby od następnego roku 14% (wolne zawody). Natomiast Ci przedsiębiorcy, których obowiązuje dzisiaj 15% stawka ryczałtu otrzymaliby stawkę 12% (programiści, usługi IT, usługi marketingowe).

Doniesienia te, gdyby się potwierdziły, oznaczać będą, że ryczałt może stać się bardzo popularną formą opodatkowania od następnego roku. Z jednej strony oferuje możliwość skorzystania z niższych stawek ryczałtu, a z drugiej, być może jeszcze ważniejszej, chroniłby przedsiębiorców przed zapowiadaną składką zdrowotną wyliczaną jako 9% dochodu (tak, jak ma to mieć miejsce w przypadku zasad ogólnych i podatku liniowego).

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu