Jakie są zalety i wady leasingu? Czy w leasing można wziąć tylko samochód, czy inne sprzęty także?
Zakupu samochodu przedsiębiorca dokonuje zazwyczaj na 2 sposoby: finansując go kredytem lub decydując się na leasing. Czy aby na pewno leasing jest to tańszą i korzystniejszą opcją?
- Leasing dla początkującego przedsiębiorcy
- Leasing dostaniesz szybciej
- Niższe oprocentowanie leasingu
- Wydatki leasingowe wrzucisz w koszty bez limitu 20 tys. euro!
- Masz kredyt? Przy leasingu to nie problem!
- Korzystna sprzedaż auta z wykupu prywatnego
- Leasing oprogramowania dla grafika
- Chcesz rozliczać leasing w prosty sposób?
Leasing dla początkującego przedsiębiorcy
Nie musisz mieć kilkuletniego stażu jako przedsiębiorca, aby ubiegać się o leasing. Firmy leasingowe mają z reguły mniej restrykcyjne zasady niż banki, do których kierujemy wniosek kredytowy. Nie zawsze jednak dostaniesz przedmiot w leasing zaraz po rejestracji firmy!
Jak długo muszę prowadzić firmę, żeby dostać leasing?
Leasing dostaniesz szybciej
Z reguły wystarczy, aby przedsiębiorca przedstawił dokumenty poświadczające zarejestrowanie firmy. W przypadku kredytu czas oczekiwania może się wydłużyć, ponieważ bank musi sprawdzić firmę pod kątem zdolności kredytowej oraz zapoznać się z szerokim wachlarzem dokumentów, które przedsiębiorca zobowiązany jest przedstawić.
Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym
Niższe oprocentowanie leasingu
Oprocentowanie leasingu jest niższe od oprocentowania kredytu. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że podczas trwania umowy właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa (a nie przedsiębiorca), dzięki czemu samochód jest dla niej swoistym zabezpieczeniem transakcji.
Wydatki leasingowe wrzucisz w koszty bez limitu 20 tys. euro!
Przedsiębiorca może zaliczać do kosztów firmy wszystkie raty leasingowe bez żadnych limitów. W przypadku kredytu sytuacja wygląda nieco inaczej – kosztem są tylko odsetki od płaconych rat, natomiast wartość samochodu uwzględnia się w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Tutaj obowiązuje jednak limit amortyzacji – księgować można tylko odpisy do wysokości 20 tys. euro. Z tego powodu samochód o wartości przekraczającej 20 tys. euro korzystniej jest wziąć w leasing operacyjny.
Limit 20 tys. euro przy zakupie samochodu
Masz kredyt? Przy leasingu to nie problem!
Wzięcie samochodu w leasing nie jest uzależnione od tego, czy przedsiębiorca posiada już inne zobowiązania tego typu. Ograniczona zdolność kredytowa nie powinna być tutaj przeszkodą.
Korzystna sprzedaż auta z wykupu prywatnego
Po zakończeniu leasingu przedsiębiorca ma możliwość dokonać wykupu:
- na firmę
- prywatnie.
Druga opcja jest szczególnie korzystna, jeśli planujemy sprzedaż auta. W przypadku wykupu prywatnego auto nie jest bowiem traktowane jako składnik majątku firmowego i mozna je sprzedać już po 6 miesiącach bez płacenia podatku dochodowego i VAT.
Sprzedaż samochodu bez podatku już po 6 miesiącach!
Leasing oprogramowania dla grafika
Sprzęt komputerowy, oprogramowanie, meble firmowe, itd… Zalety leasingu nie kończą się na możliwości zdobycia samochodu – wachlarz składników majątku, które w ten sposób mogą trafić do firmy, jest szerszy. Może to być szczególnie istotne w przypadku bardzo drogiego oprogramowania, o które grafik czy programista chciałby się wzbogacić na początku prowadzenia działalności.
Chcesz rozliczać leasing w prosty sposób?
- Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
- Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
- Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
- Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.
Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.
Podziel się nim ze znajomymi