Jak sprzedać samochód w leasingu, żeby nie zapłacić podatku dochodowego?

Jak najkorzystniej sprzedać auto? Możliwości jest kilka, w zależności od sposobu, w jaki samochód trafił do firmy oraz w jaki był rozliczany. Dzisiaj zajmiemy się samochodem w leasingu – jest to najkorzystniejszy sposób umożliwiający szybką sprzedaż bez podatku dochodowego.

Sprzedaż samochodu firmowego w środkach trwałych

O sprzedaży samochodu firmowego, znajdującego się w środkach trwałych, pisaliśmy w artykule Z czym wiąże się sprzedaż samochodu firmowego?

Dzisiaj opowiemy o korzystnym stanowisku urzędników, które mówi, że można sprzedać leasingowane auto bez podatku dochodowego już po 6 miesiącach!

Sprzedaż leasingowanego auta wcześniej

Przez wiele lat nawet po wykupie prywatnym z leasingu samochód był traktowany jako składnik majątku firmowego. Dlaczego? Skoro przez cały okres trwania umowy wydatki na leasing były traktowane jako koszty firmy, uznano, że sprzedaż również należy potraktować jako przychód firmowy.

W związku z tym zasadą było, że sprzedaż samochodu użytkowanego w firmie na podstawie umowy leasingu, a następnie wykupionego prywatnie z leasingu, należy traktować jako sprzedaż części majątku firmowego i tym samym, jeśli nastąpiła ona przed upływem 6 lat od wykupu – należy naliczyć i zapłacić podatek dochodowy.

Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Sprzedaż leasingowanego auta obecnie – korzystniej!

Obecnie samochód użytkowany przez przedsiębiorcę, który został wykupiony prywatnie z leasingu, jest traktowany jako składnik majątku prywatnego osoby, która wykupu dokonała. Dzięki temu przy jego sprzedaży można skorzystać ze zwolnienia z płacenia podatku dochodowego pod warunkiem, że sprzedaż nastąpi po upływie 6 miesięcy od wykupu.

jak sprzedać samochód firmowy

Podstawą jest tutaj wyrok WSA w Poznaniu, który mówi, że jeśli samochód po wykupie nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie był używany w firmie – nie może być traktowany jako część majątku firmowego przedsiębiorcy.

Chcesz rozliczać przychody i koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonej księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.