Jakie są różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym?

Dzięki leasingowi każdy początkujący przedsiębiorca, nie posiadający jeszcze np. samochodu, może wejść w jego posiadanie. Leasing dotyczy także bardziej nietypowych przedmiotów, m.in. umeblowania biura. Przedsiębiorca staje przed wyborem 2 opcji: leasingu operacyjnego oraz finansowego. Na czym polegają różnice?

Leasing operacyjny jest najczęściej wybierany przez przedsiębiorców

W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot umowy pozostaje składnikiem majątkowym leasingodawcy – może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych, zwiększając w ten sposób swoje koszty. Oznacza to, że takiego prawa nie ma już przedsiębiorca. Minimalny okres umowy leasingu operacyjnego to 2 lata.

Leasing operacyjny charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca:

  • zalicza wszystkie raty leasingowe w koszty firmy w pełnej wysokości – na podstawie faktur
  • odlicza podatek VAT od każdej raty leasingowej  – na podstawie faktur
  • zalicza do kosztów firmy opłatę wstępną
  • wlicza w koszty firmowe wydatki związane z eksploatacją np. samochodu (paliwo, koszty myjni, części zamienne lub wydatki na serwis).

Na koniec okresu umowy przedsiębiorca musi wykupić samochód za określoną kwotę. Rozwiązanie to jest korzystne głównie ze względu na możliwość zaliczania do kosztów firmy całości spłacanych rat i braku konieczności zapłaty całego podatku VAT już na początku leasingu.

Leasing finansowy to konieczność zapłaty od razu całego VAT

W przypadku leasingu finansowego przedmiot umowy pozostaje wprawdzie własnością leasingodawcy, ale jednocześnie przedsiębiorca może go zapisać jako składnik swojego majątku. Daje to przedsiębiorcy możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jest to pierwsza różnica pomiędzy obiema formami leasingu. Zaletą jest też fakt, że nie ma ograniczeń co do czasu trwania umowy. Konieczność wykupu przedmiotu leasingu na zakończenie umowy zazwyczaj nie występuje.

który leasing wybrać

Wśród wad leasingu finansowego można wymienić konieczność zapłaty całego podatku VAT już na samym początku – na podstawie faktury opiewającej na całą wartość umowy. Przedsiębiorca otrzymuje następnie jedynie harmonogram spłat rat. Możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu dotyczy tylko odsetkowej części raty.

Jeśli przedmiotem leasingu jest samochód, wszystkie wydatki eksploatacyjne trafiają do kosztów firmy, podobnie jak przy leasingu operacyjnym.

Mamy różne formy wykupu przedmiotu leasingu

Przedmiot leasingu operacyjnego podlega wykupowi. Jeśli jesteś ciekaw różnic pomiędzy wykupem prywatnym a firmowym, przeczytaj artykuł omawiający sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu.

Chcesz rozliczać leasing w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie w inFakcie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.