Jak limit amortyzacji samochodu ma się do kosztów leasingu tego pojazdu?

Niewielu z nas pamięta o tym, że samochód osobowy można amortyzować jedynie do określonej kwoty. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Że kosztem będzie tylko ta część ceny zakupu, która nie przekroczy równowartości 20 tysięcy euro.

Pamiętacie o limicie amortyzacji?

Jeśli decydujemy się na zakup samochodu osobowego, musimy pamiętać o tym, że możemy go amortyzować jedynie do równowartości 20 tysięcy euro. Tracimy w ten sposób nadwyżkę – nie możemy zaliczyć jej do kosztów. Przeliczenia dokonujemy stosując średni kurs euro NBP z dnia przekazania samochodu do używania.

Dlaczego leasing operacyjny bywa korzystniejszy

W przypadku rat leasingowych ograniczenie to nie występuje, jeśli więc przedsiębiorca planuje wzbogacić się o nowe auto – leasing operacyjny jest strzałem w dziesiątkę – do kosztów zostanie zaliczona każda rata w pełnej wysokości. No właśnie – operacyjny, ponieważ w przypadku finansowego sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Leasing finansowy wygląda inaczej

Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której samochód przypisujemy do majątku firmowego i poddajemy go amortyzacji, a to oznacza, że nieuchronnie wpadamy w limit 20 tysięcy euro. Księgowaniu w koszty podlega jedynie część odsetkowa rat.

Limitowane AC

W przypadku samochodów osobowych wydatki na AC podlegają przeliczeniu – proporcjonalnie do wartości pojazdu przyjętej na potrzeby ubezpieczenia.

Kiedy nie zaksięgujesz leasingu

Część składki przypadająca na wartość samochodu powyżej 20 tysięcy euro, nie jest kosztem firmy.

Chcesz rozliczać składki i podatki w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.