Na początku prowadzenia działalności, przedsiębiorcy mogą spotkać się z ograniczonym zaufaniem ze strony instytucji finansowych. W konsekwencji mogą mieć trudności z zaciągnięciem jakiegoś zobowiązania np. wzięcia kredytu w banku. A jak to wygląda w przypadku leasingu samochodu osobowego?

Leasing może być dobrym rozwiązaniem, gdy nie mamy odłożonej gotówki na zakup firmowego sprzętu czy pojazdu. Dzięki tej formie płacimy za użytkowany przedmiot w ratach, a co więcej mamy możliwość ujęcia części wydatków leasingowych w kosztach firmy. Wydaje się więc, że jest to doskonałe rozwiązanie dla nowych przedsiębiorców.

Firmy leasingowe zazwyczaj nie mają tak restrykcyjnych zasad w kontekście rynkowego stażu jak banki. Co za tym idzie, niektórzy leasingodawcy podpisują umowy nawet ze świeżo upieczonymi przedsiębiorcami. Każdorazowo w takiej sytuacji trzeba:

  • przedstawić dokumenty rejestrowe firmy,
  • wnieść opłatę wstępną, która bywa wyższa niż w przypadku pozostałych przedsiębiorców (stanowi to swoistą rekompensatę dla firmy leasingowej za podejmowane ryzyko).

Niestety możliwość wzięcia auta w leasing zaraz po założeniu działalności gospodarczej z własnym biznesem nie jest dostępna u każdego leasingodawcy. Część firm wymaga tu przynajmniej kilku miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdzając konkretną ofertę, dobrze więc rozeznać się w zasadach dotyczących tej kwestii i znaleźć rozwiązanie najkorzystniejsze dla naszej działalności.

Masz dodatkowe pytania związane z leasingiem? zostaw je w komentarzu lub skontaktuj się z naszymi księgowymi: info@infakt.pl