20 najpopularniejszych porad księgowych

Najpopularniejsze porady księgowe zebrane w jednym miejscu – przedstawiamy Wam dzisiaj 20 artykułów, które wzbudziły największe zainteresowanie przedsiębiorców w październiku 2015.

Korzystaj na zmianach w przepisach

Żeby skorzystać na zmianie przepisów trzeba je znać a nierzadko być do nich wcześniej przygotowanym.

Nowy rok przyniesie nam dużo zmian, wśród których absolutnym hitem jest długo wyczekiwane zniesienie korekty kosztów nieopłaconych, dzięki czemu m.in. zakupy ratalne nie będą wymagały żmudnego rozliczania poszczególnych wpłat. Jedną z ważniejszych zmian, przez niektórych nazywaną wręcz rewolucją w polskim CEiDG jest m.in. wymóg posiadania tytułu prawnego do lokalu, którego adres przedsiębiorca podaje w CEiDG.

Dla wszystkich borykających się z zadłużeniem w ZUS, dobra informacja – od grudnia 2015 zmianie ulegają zasady układu ratalnego, na korzyść przedsiębiorcy.

Sporządź spis z natury

A skoro o CEiDG mowa… Założyłeś firmę i zaraz potem otrzymałeś wezwanie do zapłaty z rejestru przedsiębiorców? Wpis do CEiDG zawsze jest darmowy, a otrzymane wezwanie ma tylko jeden cel – wprowadzić w błąd i wyłudzić pieniądze od nieświadomego przedsiębiorcy.

Jeśli dopiero przygotowujesz się do rozpoczęcia działalności, sprawdź, jak sporządzić spis z natury na początek działalności i czy przedsiębiorca ma prawo do małego ZUS, jeśli pracuje dla podwykonawcy byłego pracodawcy.

Przedsiębiorcom, którzy trafiając w modny i zdrowy tryb życia planują uruchomienie klubu fitness, podpowiadamy, czy fitness musi mieć kasę fiskalną. Każdy, kto posiada kasę fiskalną, zastanawia się nad tym, czy trzeba drukować zerowy raport fiskalny.

Zgromadź koszty firmowe

Zbliża się koniec roku, warto więc pomyśleć o gromadzeniu kosztów, które obniżą podatek do zapłaty i sprawdzić, jak rozliczyć VAT od prenumeraty elektronicznej. Wiesz, że w tym przypadku VAT rozlicza się inaczej niż przy prenumeracie papierowej?

sposoby na koszty, sposoby na księgowanie

Koszty mają jeden cel – obniżenie podatku dochodowego. Dokładnie taką rolę pełni amortyzacja – jesteś ciekaw, jak przyspieszyć amortyzację i w jaki sposób jednorazowa amortyzacja obniża podatek dochodowy? A może chciałbyś wiedzieć, czy mandat może być kosztem firmowym? U nas znajdziesz odpowiedzi.

Jeśli zawiesiłeś działalność, nadal możesz składać deklaracje VAT, a nawet złożyć wniosek o zwrot podatku. Zwrot VAT od faktur za opłaty stałe to sposób na odzyskanie gotówki bez konieczności czekania na odwieszenie firmy.

A co z kosztami firmowymi? Mamy dla Was 3 sposoby na konsumpcyjne wydatki w kosztach firmy, 11 sposobów na koszty lekarza i dobrą wiadomość: czasami wynajem mieszkania w całości jest kosztem firmy.

Uratuj się przed mandatem

Zastanawiałeś się nad tym, na czym polegają różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym i który jest korzystniejszy?

A co, jeśli… nie wysłałeś deklaracji na czas, zapomniałeś zapłacić podatek…? Czynny żal uratuje przedsiębiorcę przed mandatem. Przed chorobą z kolei uratować może jedynie dobra odporność – a jeśli się nie uda, to warto wiedzieć, jak otrzymać zasiłek chorobowy i czy warto opłacać chorobowe.

Koniec roku tuż tuż, a to oznacza, że wkrótce ostateczne rozliczenie przychodów, kosztów i podatku do zapłaty. Najlepszą wiadomością dla przedsiębiorcy jest fakt, że można zaksięgować odnalezioną fakturę z początku roku.

Chcesz rozliczać swoją firmę w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.