Jakie zaległości w ZUS można rozłożyć na raty? Jakie dokumenty dostarczyć, aby ZUS podpisał układ ratalny?

Ratalna spłata zobowiązania wobec ZUS? Przystąpienie do układu ratalnego blokuje naliczanie kolejnych odsetek i daje możliwość uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu. Grudzień 2015 przynosi korzystne zmiany.

Na czym polega układ ratalny

Układ ratalny polega na umówieniu się z ZUS na spłatę zobowiązania w okresach miesięcznych – w wysokościach dostosowanych do możliwości przedsiębiorcy.

Układ ratalny przerywa naliczanie odsetek od zaległości

ZUS przestaje naliczać odsetki, ale do każdej raty dolicza opłatę prolongacyjną w wysokości 50 % stawki odsetek z dnia podpisania umowy. Opłata prolongacyjna nie będzie ulegać zmianie w trakcie spłacania zaległości – nawet jeśli uregulujemy ją dużo wcześniej niż planowaliśmy. Dodatkowo zawieszeniu ulega postępowanie egzekucyjne.

Niektóre składki musisz opłacić wcześniej

Warunkiem przystąpienia do układu ratalnego jest terminowe regulowanie bieżących zobowiązań. Rozłożeniu na raty podlegają składki na ubezpieczenie przedsiębiorcy oraz tylko część składek na ubezpieczenie pracowników – emerytalne oraz zdrowotne nie wchodzą w zakres układu ratalnego. Tak wygląda sytuacja w tej chwili.

ZUS zmiany dla przedsiębiorców

Korzystne zmiany od 1 grudnia 2015 

Począwszy od 1 grudnia 2015 roku rozłożeniu na raty będą podlegać wszystkie zaległe składki na ubezpieczenie – również emerytalne i zdrowotne za pracowników. Więcej informacji o noworocznych zmianach znajdziecie w artykule o małym ZUS w 2016 roku.

Przedsiębiorca składa komplet dokumentów i… czeka na decyzję

Przedsiębiorca musi złożyć wniosek z uzasadnieniem (pisemnie, ustnie do protokołu lub elektronicznie), opłacać terminowo bieżące składki oraz spłacić powstałe wcześniej koszty egzekucyjne (lub wystąpić o ich ratalną spłatę). To, jakie dokumenty musi dostarczyć, każdorazowo jest ustalane indywidualnie. Do wniosku warto dołączyć wyciągi z konta bankowego, sprawozdania finansowe i dowody zadłużenia firmy (np. list ze spółdzielni, z banku, od operatora telefonicznego), a także informacje o otrzymanej pomocy publicznej.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Dzwoń do księgowych inFaktu
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Rozlicz ZUS z inFakt

Wszystkie kwestie związane ze składkami ZUS nie stanowią problemów dla użytkowników inFaktu. Aplikacja zawiera informacje o kwotach składek, numerach rachunków bankowych ZUS i terminach zapłaty.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu