Jak zapisać się do ubezpieczenia chorobowego? Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Pracownik etatowy, który zachoruje – idzie do lekarza, dostaje zwolnienie, czyli popularne L4, dostarcza je pracodawcy i ma święty spokój. Resztą formalności z ZUS zajmuje się już pracodawca. A jeśli kłopoty ze zdrowiem ma przedsiębiorca? Czy może iść na zwolnienie lekarskie? I czy należą mu się za ten czas jakieś pieniądze?

Ubezpieczenie chorobowe umożliwi pójście na zwolnienie lekarskie

Rozpoczynając własną działalność gospodarczą zależy nam na tym, aby ponosić jak najmniejsze koszty jej prowadzenia. Ponieważ składki ZUS to jedno z głównych obciążeń dla przedsiębiorców, część z nas decyduje się na płacenie jedynie składek obowiązkowych – emerytalnej i rentowej. Rezygnujemy  natomiast z opłacania dobrowolnej składki chorobowej. A to właśnie ubezpieczenie chorobowe przydaje się wówczas, gdy właściciel jednoosobowej firmy chce iść na zwolnienie lekarskie – z powodu  choroby, ale także wypadku czy zaplanowanej operacji i pobytu w szpitalu.

Ubezpieczenie chorobowe – opłacać czy nie?

Jeżeli nie opłacamy składki chorobowej, w razie kłopotów zdrowotnych nie przysługują nam żadne świadczenia ze strony ZUS. Gdy nie czujemy się na siłach pracować, możemy oczywiście „zamknąć” interes na tydzień lub dwa, informując o tym kontrahentów. Taka przerwa w działalności nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami podatkowymi czy księgowymi, największym minusem jest oczywiście to, że w tym czasie nie zarabiamy.  Można więc rozważyć, czy nie warto przystąpić do ubezpieczenia chorobowego i w czasie przerwy otrzymywać zasiłek chorobowy. 

Jak otrzymać zasiłek chorobowy

Jak przystąpić do ubezpieczenia chorobowego…

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego możemy przystąpić w każdym momencie prowadzenia działalności, składając deklarację na wniosku ZUS ZUA. Prawo do zasiłku otrzymamy jednak dopiero po upływie 90 dni terminowego opłacania składek

…i o czym pamiętać, aby otrzymać zasiłek chorobowy?

Warunkiem uzyskania  zasiłku jest dostarczenie do ZUS zwolnienia lekarskiego wraz z wnioskiem na druku ZUS Z-3b. Przedsiębiorca ma na to 7 dni od chwili jego otrzymania. Obliczając kwotę do wypłaty ZUS bierze pod uwagę zadeklarowaną przez przedsiębiorcę podstawę wymiaru składek i nalicza:

  • 80% tej kwoty w ramach zasiłku chorobowego
  • 70% w przypadku pobytu w szpitalu
  • 100% w przypadku ciąży.

Jeśli jesteście ciekawi, jak obliczyć składki ZUS za okres choroby – zapraszamy do lektury.

Uwaga – zasiłek chorobowy można stracić

Praca  – również ta we własnej firmie –  podczas zwolnienia lekarskiego jest zabroniona! Jeżeli ZUS dowie się, że wykonujemy jakiekolwiek czynności zarobkowe będąc na zwolnieniu lekarskim, z pewnością zabierze nam zasiłek. Nie możemy więc w tym czasie spotykać się z klientami, realizować zamówień, negocjować umów czy reprezentować firmy na targach. 

Chcesz zachować porządek w dokumentach w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.