Zwolnienie lekarskie przedsiębiorcy – rozliczamy w 4 krokach

Zwolnienie lekarskie przedsiębiorcy może przynieść istotne zyski i zdecydowanie warto upomnieć się o nie – mimo że może się to wydawać skomplikowane. W tym artykule pokażemy, że tak nie jest, o ile tylko przedsiębiorca wie co musi zrobić. No i faktycznie to zrobi.

Kiedy chorobowe jest opłacalne?

Ubezpieczenie chorobowe to jedyna dobrowolna składka ZUS, która kosztuje nieco ponad 55 zł miesięcznie. Jako że rocznie kwota za chorobowe przekracza 660 zł warto dobrze rozważyć, czy jest to opłacalna inwestycja.

W tym artykule wykazaliśmy, że tak – pod warunkiem, że przedsiębiorcy zdarza się zachorować co najmniej raz w roku na 2 tygodnie. I pod warunkiem, że wykona wszystkie niezbędne czynności, które sprawią, że zwolnienie lekarskie przyniesie zyski, które są dostępne.

1. Weź od lekarza ZUS ZLA, czyli popularne L4

Pierwszy krok to rzecz jasna wizyta u lekarza i uzyskanie zwolnienia. Bez wizyty u lekarza z zalet ubezpieczenia chorobowego nie można skorzystać.

Co ciekawe, przedsiębiorca bierze od lekarza takie samo zwolnienie, jakie biorą pracownicy, czyli popularne „L4”, a mówiąc bardziej precyzyjnie – formularz ZUS ZLA. Na tym dokumencie lekarz wypisuje liczbę dni zwolnienia i jest to kluczowa informacja, z której za chwilę skorzystamy.

2. Wyślij ZUS ZLA i ZUS Z-3b do ZUS-u

Druga czynność to dostarczenie do ZUS-u formularzy ZUS ZLA (zwolnienie lekarskie) i ZUS Z-3b (zaświadczenie, w którym podaje się m.in. nr konta).

Można to zrobić osobiście, choć pewnie nie będzie to łatwe w przypadku zakatarzonego, kaszlącego przedsiębiorcy. Jako że na dostarczenie L4 i ZUS Z-3b jest 7 dni można jednak chwilę z tym obowiązkiem poczekać, albo wysłać dokumenty pocztą. O zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Po dostarczeniu L4 do ZUS-u czekamy na zasiłek. ZUS ma go wypłacić do 30 dni od dostarczenia ZUS ZLA i ZUS Z-3b.

3. Oblicz niższe składki

Później przychodzi najtrudniejszy moment, który jednak może przynieść spore oszczędności i dlatego nie warto go bagatelizować. Za czas, w trakcie którego przedsiębiorca choruje nie trzeba płacić składek społecznych ZUS (składkę zdrowotną płaci się jednak w pełnej wysokości). Ale obniżone składki trzeba obliczyć na własną rękę. Jak tego dokonać?

Najpierw należy obliczyć niższą podstawę – za okres z pominięciem dni, w trakcie których przedsiębiorca był chory. Następnie od tej podstawy obliczamy składki dla danego miesiąca. Stawki dla składek są niezmienne, ale same kwoty do zapłaty są niższe, bo niższa jest podstawa.

Przykład dla choroby trwającej 10 dni we wrześniu (duży ZUS).

1. Obniżona podstawa

 • Dla jednego dnia września: 2247,60 zł / 30* = 74,92 zł
 • *31 – gdyby chodziło o miesiąc, który ma 31 dni

 • Dla 20 dni września (czyli dni bez choroby): 74,92 zł * 20 = 1498,40 zł

2. Obniżone składki

 • 1498,40 zł * 19,52% = 292,49 zł (emerytalne)
 • 1498,40 zł * 8% = 119,87 zł (rentowe)
 • 1498,40 zł * 2,45% = 36,71 zł (chorobowe)
 • 1498,40 zł * 1,93% = 28,92 zł (wypadkowe)
 • 1498,40 zł * 2,45% = 36,71 zł (Fundusz Pracy)
 • Razem: 514,70 zł (zamiast 716,99 zł)

4. Złóż ZUS DRA – co najmniej 2 razy

Powyższe kwoty należy wpisać do formularza ZUS DRA. Ten formularz trzeba złożyć:

 • do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca chorował – z obniżonymi składkami,
 • do 10 dnia miesiąca następującego po pierwszym miesiącu, w którym przedsiębiorca już nie chorował – ze standardowymi składkami.

Dla przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników termin to 15 dzień miesiąca.

Za miesiąc w którym przedsiębiorca nie chorował do ZUS DRA wpisuje się standardowe kwoty dla małego lub dużego ZUS-u – takie, które przedsiębiorca płaci standardowo.

Tutaj ważna uwaga! Jeśli choroba następuje na przełomie dwóch miesięcy to ZUS DRA trzeba złożyć aż trzykrotnie. Za każdy z miesięcy, w którym obowiązywało zwolnienie lekarskie przedsiębiorcy oraz za pierwszy miesiąc, w którym nie chorował. ZUS DRA, w przeciwieństwie do ZUS ZLA i ZUS Z-3b można złożyć przez internet bez posiadania podpisu elektronicznego (przez platformę PUE).

Prowadź księgowość online i oszczędzaj!

 • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
 • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców
 • Testuj księgowość online – przez 30 dni, za darmo!

Załóż konto