Czy trzeba wysyłać deklaracje VAT, gdy firma jest zawieszona? Na jakich zasadach można robić odliczenia VAT w trakcie zawieszenia?

Przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą, nadal otrzymuje faktury za media, w tym za Internet i telefon. Czy w tej sytuacji musi składać deklaracje VAT i na bieżąco rozliczać podatek?

[Aktualizacja 2019]

Zawieszenie działalności nie zawsze zwalnia z obowiązku składania deklaracji VAT

Przedsiębiorca jest zobowiązany do składania deklaracji VAT oraz JPK_VAT w czasie prowadzenia swojej działalności, niezależnie od tego, czy osiąga przychody.

Okres zawieszenia działalności zwalnia przedsiębiorcę z tych obowiązków, z wyjątkiem kilku sytuacji, m.in.:

 • zawieszenie działalności nie dotyczy pełnego okresu rozliczeniowego (miesiąca lub kwartału)
 • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
 • korekta podatku naliczonego (przy sprzedaży mieszanej)
 • import usług lub nabycie towarów, w zakresie których jest się podatnikiem.

Dodatkowo, jeżeli przedsiębiorca jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE ale podczas zawieszenia nie dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych, podczas zawieszenia działalności nie musi składać deklaracji podsumowujących VAT-UE.

 Odliczenie VAT w czasie zawieszenia działalności

Przedsiębiorca może odliczyć VAT w czasie zawieszenia działalności

Przedsiębiorca może odliczyć VAT od faktury za telefon, internet i inne media także w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, jeśli:

 • umowa o świadczenie usług telefonicznych była zawarta przed dniem zawieszenia działalności gospodarczej (tzw. opłaty stałe)
 • działalność gospodarcza powinna być wznowiona, a umowa z operatorem kontynuowana.

Złożenie deklaracji nie oznacza, że działalność zostaje odwieszona. Należy pamiętać, że złożenie deklaracji jest warunkiem prawa do odliczenia podatku.

Prawo do odliczenia VAT na bieżąco lub w kolejnych okresach rozliczeniowych

Od strony praktycznej przedsiębiorca, który chce takiego odliczenia dokonać i spełnia wyżej wskazane ku temu przesłanki, powinien złożyć deklaracje VAT. Ustawa tego nie zakazuje, mówi jedynie o braku obowiązku składania w przypadku zawieszenia aktywności gospodarczej.

Deklaracja ta powinna być złożona za okres, w którym odliczenie VAT danemu przedsiębiorcy przysługuje. Jest to miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy (wystawiono fakturę) lub dwa kolejne okresy rozliczeniowe:

 • 2 miesiące w przypadku rozliczenia miesięcznego podatków
 • 2 kwartały w przypadku kwartalnego rozliczania podatków.

Odliczenie w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych, należy liczyć od daty powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy.

Istnieje jeszcze jedna możliwość – polega na złożeniu deklaracji za cały okres zawieszenia tuż po odwieszeniu działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności nie zwalnia z obowiązku rozliczenia VAT od sprzedaży składników majątku.

Zawieszenie działalności a termin zwrotu podatku VAT

Przedsiębiorca może wystąpić o zwrot podatku VAT. Zwrot ten nastąpi w terminie:

 • 25 dni – dla przedsiębiorców korzystających z split payment;
 • 60 dni – jeżeli w miesiącu/kwartale, za który ubiegamy się o zwrot była choć jedna transakcja sprzedaży. Z tego terminu mogą skorzystać także przedsiębiorcy wpłacający do US zabezpieczenie do wysokości zwrotu.
 • 180 dni – jest to termin zarezerwowany dla przedsiębiorców, którzy nie osiągnęli w danym okresie rozliczeniowym przychodów;

Chciałbyś zadać nam pytanie o odliczanie podatku VAT w czasie zawieszenia działalności? Zostaw swój komentarz pod tekstem lub napisz: info@infakt.pl.

Jeśli natomiast chcesz skorzystać z możliwości otrzymywania newslettera z ciekawostkami i poradami księgowymi oraz informacjami o zmianach przepisów – zarejestruj się i załóż darmowe konto, korzystając z poniższego formularza.

Chcesz wznowić działalność w prosty sposób?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
 • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
 • Rozliczaj się samodzielnie w inFakcie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.