11 sposobów na koszty firmowe lekarza

Jesteś lekarzem i zastanawiasz się nad tym, co możesz wliczyć w koszty firmowe? Przedstawiamy 11 pomysłów na koszty w branży medycznej.

Nie każdy zakup stanowi koszty firmowe

Nie wystarczy wydać pieniądze i wziąć fakturę, by wydatek móc zaliczyć do kosztów. Dzisiaj podpowiadamy lekarzom, jakie zakupy mogą wliczyć w koszty firmowe. Trzeba pamiętać o 3 podstawowych zasadach: wydatek musi być związany z osiągnięciem przychodu bądź zabezpieczeniem jego źródła, nie może zaspokajać potrzeb osobistych podatnika, nie może być odgórnie wykluczony przez ustawę (np. wydatki na reprezentację).

  1. Lokal – podatek, media, remont, koszty najmu

Transkrypcja wideo

Adres należy zgłosić w CEiDG – w 2016 roku zaczną obowiązywać przepisy nakazujące posiadanie tytułu prawnego do lokalu. W przypadku jego braku, firma zostanie wykreślona z rejestru. Opłaty eksploatacyjne, potencjalne koszty remontu, podatek czy sam najem mogą być kosztem – pod warunkiem, że zostaną odpowiednio udokumentowane (umowa najmu, faktury, dowody zapłaty).  

  1. Wyposażenie gabinetu lekarskiego traktujemy jako koszty firmowe

Wyposażenie gabinetu lekarskiego, czyli np. meble są kosztem firmy. Zapomnijmy jednak o ekskluzywnej zastawie stołowej, jeśli prowadzimy firmę we własnym domu – wydatek zostanie zakwestionowany podczas kontroli jako zakup prywatny podatnika.  

  1. Zatrudnienie pracownika, np. recepcjonistki

Zatrudnienie recepcjonistki jest równoznaczne z wypłatą wynagrodzenia i płaceniem składek ZUS – stanowią one koszty firmy. Musimy dysponować podpisaną listą płac (umową zleceniem, rachunkiem) i dowodami wypłaty.

  1. National Geographic, Women’s Health i najnowszy model TV

Zakup prasy i drobnego poczęstunku na czas oczekiwania przez pacjenta na wizytę – jest jak najbardziej uzasadniony. Można także zastanowić się nad wyposażeniem poczekalni w radio lub telewizor. Tutaj jednak może się pojawić wątpliwość podczas kontroli, czy służą one tylko firmie – jeśli prowadzimy gabinet we własnym domu.

  1. Fartuch – owszem, garnitur – nie

Typowe ubranie lekarskie, którym jest np. fartuch, lekarz wliczy w koszty firmy. Nie uda się zrobić tego samego z garniturem czy innym ubraniem i obuwiem „codziennym” – zostaną potraktowane jako zakupy prywatne.

  1. Reklama w Internecie

Pieniądze wydane na usługi reklamowe, w tym zamieszczenie ogłoszenia w prasie i Internecie, to także koszty firmowe – wystarczy zdobyć fakturę.

Jak lekarz może obniżyć sobie podatek

  1. Składka członkowska i OC to koszty firmowe

Opłacenie składki członkowskiej na rzecz Okręgowej Izby Lekarskiej i ubezpieczenie OC zaliczamy do kosztów firmy. Ich opłacenie jest konieczne do tego, by lekarz mógł wykonywać swoje czynności i osiągać przychody – tylko obowiązkowe składki podlegają księgowaniu! Kiedy lekarz prowadzi firmę i pracuje jednocześnie na etacie – składkę zalicza zawsze do kosztów firmowych.

  1. Praca w kilku miejscowościach i codzienne dojazdy

Lekarz, który wykonuje swoje obowiązki w kilku miastach, musi liczyć się z dojazdami – które są często nieopłacalne finansowo i czasowo. Wydatki na wynajem powiększą koszty uzyskania przychodu – pod warunkiem, że jedyną przyczyną wynajęcia mieszkania jest konieczność przebywania w miejscowości w związku z pracą. Lekarz musi więc udowodnić, że osiągał w danym miejscu przychody, np. wystawiając fakturę.

  1. Kasa fiskalna – obowiązkowa od 2015 roku

Od stycznia 2015 roku kasa fiskalna obowiązuje wszystkich lekarzy, w tym dentystów.

  1. Samochód, laptop, drukarka 

Samochód, komputer, drukarka – ich zakup każdy bez problemu zaliczy do kosztów. W firmie można używać także sprzętu prywatnego lub użyczonego. Więcej informacji o sposobach na samochód w firmie. 

  1. Edukacja, szkolenia, konferencje medyczne

Przedsiębiorca musi udowodnić, że są one związane z prowadzoną działalnością i nie mają w żaden sposób charakteru prywatnego – nie zaksięgujemy kursu języka hebrajskiego, jeśli naszymi pacjentami są tylko polskojęzyczni pacjenci. Czytałeś już Wydatki na edukację w kosztach firmowych?

Zapoznaj się z naszymi pomysłami na 51 kosztów firmy. Nie zapomnij o obejrzeniu inFakt TV – odcinek o kosztach w branży medycznej.

Chcesz rozliczać koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon, dodaj koszt.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.