Od dłuższego czasu przedsiębiorcy świeżo po zarejestrowaniu firmy, otrzymuję przesyłkę informującą ich o konieczności uiszczenia opłaty. Czy dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców jest płatne? Otóż nie. Mamy do czynienia z próbami wyłudzeń pieniędzy od przedsiębiorców.

Zakładanie działalności gospodarczej jest darmowe

Założenie firmy polega na dokonaniu wpisu do CEiDG – jest on zawsze bezpłatny. Oficjalna ewidencja jest dostępna dla każdego – istnieje tylko jedna właściwa ewidencja działalności gospodarczych.

Firmy podszywające się pod CEiDG wyłudzają pieniądze

Krótko po zarejestrowaniu firmy przedsiębiorca otrzymuje pismo – zaopatrzone w pieczęci, adresy, cytaty z ustaw wraz z podaniem stosownych paragrafów.

Pisma te są dostarczane na 2 sposoby:

  • listownie
  • elektronicznie.

Zawierają one zwroty sugerujące konieczność dokonania konkretnej wpłaty – zazwyczaj w wysokości kilkuset złotych. Bez niej dany przedsiębiorca nie zostanie wpisany „do odpowiedniego rejestru”, jego dane będą „nieuzupełnione”, a także „nie będą podlegały ochronie wynikającej z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych”.

Skąd informacje na temat przedsiębiorcy? Zazwyczaj z CEiDG – ponieważ jest ono ogólnodostępne, każdy może sprawdzić nowo powstałe firmy, w tym datę rejestracji.

Cel jest jeden – wyłudzenie pieniędzy od osób, które w natłoku obowiązków związanych z rejestracją własnej działalności, zaczynają się po prostu gubić w przepisach.

Firmy wyłudzające opłaty CEIdG

W Polsce działa kilkanaście firm, które podszywają się pod CEIDG

Mimo wielokrotnie podawanych informacji nadal często zdarza się, że przedsiębiorcy… płacą. W Polsce działa przynajmniej kilkanaście firm, które próbują wyłudzić pieniądze za wpisy do swoich komercyjnych – niepotrzebnych – baz.

Wśród nich możemy znaleźć m.in.:

  • Europejska Ewidencja i Informacja o Działalnościach Gospodarczych EEIDG Sp. z o.o.
  • Rejestr Polskich Firm i Działalności Gospodarczych FIRM.INFO Sp. z o.o.
  • Krajowa Ewidencja Informacji o Przedsiębiorcach
  • Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach.

Jeśli masz wątpliwości co do wezwań kierowanych pod adresem Twojej firmy, podziel się nimi z nami – zostaw wiadomość w formie komentarza lub wyślij e-mail na info@infakt.pl.

Założenie firmy i księgowość w inFakt – za darmo

Tym, którzy zastanawiają się, jak założyć firmę, mamy do zaproponowania pomoc specjalistów. Na podstawie rozmowy telefonicznej wypełnimy wszystkie formularze, pod podany adres wyślemy kuriera, który przywiezie dokumenty do podpisu, a następnie zwróci je do inFaktu. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami!

Każdy klient wybierający obsługę księgową w inFakcie ma dedykowaną księgową lub księgowego, który dba o porządek w dokumentacji księgowej jego firmy.

Spróbuj – dołącz do grona przedsiębiorców, którzy już zaufali inFaktowi.