Czynny żal chroni przed mandatem

Zapomnieć złożyć deklarację lub zapłacić podatek? Nic prostszego. Życie przedsiębiorcy jest wypełnione po brzegi obowiązkami. Istnieje jeden (niemalże) niezawodny sposób na wyjście cało z sytuacji. Czynny żal uratuje naszą kieszeń przed konsekwencjami w postaci np. mandatu.

Czynny żal to najlepsze wyjście z sytuacji

W natłoku pracy związanej z prowadzeniem firmy łatwo o przeoczenie obowiązków względem urzędu skarbowego. Takie zachowanie może zostać uznane za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, a to z kolei wiąże się z konsekwencjami finansowymi w postaci np. mandatu.

Czynny żal oznacza przyznanie się do winy po tym, gdy np. nie zapłaciliśmy podatku lub spóźniliśmy się ze złożeniem zeznania podatkowego, zaliczyliśmy do kosztów wydatek nie mając ku temu prawa lub nie rozliczyliśmy na czas przychodów. Dzięki niemu dajemy urzędowi sygnał, że nie próbujemy uniknąć kary i nie liczymy na niezauważenie błędu. Przyznanie się do niedopatrzenia i chęć naprawienia jego konsekwencji to najważniejsze, co przedsiębiorca może zrobić.

Czynny żal najczęściej składamy pisemnie

Czynny żal składamy na piśmie (nie musimy wnosić opłaty skarbowej) lub ustnie (warto tutaj poprosić o protokół potwierdzający rozmowę) w urzędzie skarbowym. Nie istnieje żaden odgórnie narzucony formularz – tworzymy go całkowicie samodzielnie. W przypadku niewysłanej lub wysłanej po terminie deklaracji mamy dzięki temu szansę na uniknięcie kary.

Niezapłacenie podatku wiąże się z uiszczeniem nie tylko zaległości, ale samodzielnym wyliczeniem i zapłatą odsetek. Czynnego żalu nie składamy w przypadku korekty zeznania podatkowego.

Czynny żal jest skuteczny, jeśli będziesz szybszy od urzędu skarbowego

Istotne jest, by czynny żal trafił do urzędu skarbowego w odpowiednim momencie. Jeśli przedsiębiorca zgłosi czynny żal po wykryciu jego niedopatrzenia przez urząd, gdy rozpoczęto przeciwko niemu czynności (przesłuchanie, przeszukanie, itp.) – będzie on nieskuteczny. Nie mamy tu do czynienia z próbą naprawienia wyrządzonych szkód, a jedynie z chęcią złagodzenia kary.

mandat skarbowy

Niestety, przedsiębiorca nie ma też możliwości odwołania się od decyzji urzędu skarbowego, jeśli ten nie uzna czynnego żalu za skuteczny.

Najlepszy sposób na uniknięcie problemów z urzędem skarbowym

Najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest oddanie sprawy w ręce fachowców. inFakt proponuje przedsiębiorcom kilka możliwości, począwszy od Programu do Fakturowania, przez Program do Księgowości, po usługę Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe. Każdy projekt jest dostosowany do potrzeb innej grupy przedsiębiorców. W której odnajdziesz się właśnie Ty?

Chcesz opłacać podatki terminowo i w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.