Jaki jest limit amortyzacji jednorazowej i czy podlega jej samochód osobowy?

Amortyzacja jednorazowa to doskonały sposób na kumulację kosztów firmowych i znaczne obniżenie wysokości podatku dochodowego do zapłaty. Może z niej skorzystać niemalże każdy przedsiębiorca, pamiętający o kilku warunkach.

Z jednorazowej amortyzacji może skorzystać niemalże każdy przedsiębiorca

Z jednorazowej amortyzacji mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, którzy w danym roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, jak i właściciele firm z dłuższym stażem – pod warunkiem, że mają status „małego podatnika”, czyli w poprzednim roku ich przychody nie przekroczyły 1.200.000 euro.

Jednorazowa amortyzacja to doskonały sposób na obniżenie podatku

Jednorazowa amortyzacja oznacza natychmiastowe zaliczenie całego wydatku na zakup środka trwałego (laptop, telefon, tablet, itd.) w koszty. Zastosowanie tego mechanizmu nie jest jednak równoznaczne z tym, że zakup środka trwałego wpisujemy bezpośrednio w koszty na podstawie faktury – ujmujemy go w ewidencji środków trwałych, a następnie trafia on jako odpis amortyzacyjny do KPiR.

Roczny limit amortyzacji jednorazowej wynosi…

Roczny limit amortyzacji jednorazowej wynosi w 2015 roku 209.000 zł, czyli równowartość 50 000 euro. Co istotne, w ramach tego limitu możemy dokonywać odpisów amortyzacyjnych wielu składników majątku firmy i nie uwzględnia się tutaj zakupów firmowych o wartości nieprzekraczającej 3 500 zł. A co w sytuacji, gdy przekroczymy limit? Dany zakup firmowy amortyzujemy do wartości rocznego limitu, a w kolejnych latach dokonujemy standardowych odpisów amortyzacyjnych metodą liniową.

Świnka skarbonka, worek pieniędzy i dokument

Jednorazowego odpisu dokonujemy już w miesiącu zakupu

Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w danym roku podatkowym, zazwyczaj w miesiącu, w którym zakup trafia do ewidencji środków trwałych. Jeśli tego nie zrobiliśmy – niczego nie tracimy, przedsiębiorca dysponuje czasem do końca roku podatkowego.

Jednorazowa amortyzacja – kiedy się opłaca?

Amortyzacja jednorazowa to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla  przedsiębiorców, którzy chcą uniknąć nadmiernych formalności i nie mają ochoty martwić się o comiesięczne odpisy amortyzacyjne. Z jednorazowej amortyzacji warto skorzystać również wówczas, gdy nasza firma osiąga spore przychody. Dzięki jej zastosowaniu można uniknąć zapłaty zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku.

Samochody osobowe i oprogramowanie nie podlegają jednorazowej amortyzacji

Trzeba jednak pamiętać, że jednorazowa amortyzacja nie dotyczy wszystkich środków trwałych. Jednorazowo można amortyzować środki trwałe z grup 3-8, npmaszyny i urządzenia, narzędzia i przyrządy – z amortyzacji jednorazowej wyłączone są jednak samochody osobowe oraz wartości niematerialne i prawne.

Chcesz rozliczać swoją firmę w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.