Podatnicy korzystający z kasy fiskalnej mają obowiązek sporządzania raportów z danymi o obrotach i kwotach podatku. Zdarza się jednak, że przez cały dzień, a czasem nawet przez cały miesiąc, nie zarejestrujemy żadnej sprzedaży. Czy w takiej sytuacji trzeba wydrukować raport fiskalny?

Raport fiskalny dobowy

Przepisy mówią, że raport dobowy należy sporządzić każdego dnia po zakończeniu sprzedaży, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Jeśli jednak w danym dniu nic nie sprzedaliśmy, możemy przyjąć, że obrót i kwota podatku są zerowe. W tej sytuacji nie musimy drukować raportu fiskalnego – choć prawo tego nie zabrania.

 Nic nie sprzedałem – czy muszę drukować raport fiskalny?

Raport fiskalny miesięczny

Co zrobić w sytuacji, gdy nic nie sprzedamy w ciągu całego miesiąca? Sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku raportu dobowego – przyjmujemy, że brak transakcji oznacza brak konieczności wydrukowania miesięcznego raportu fiskalnego. Chociaż przepisy nie opisują bezpośrednio takiego rozwiązania, to interpretacje organów podatkowych wskazują wyraźnie, że jest ono jak najbardziej słuszne.

Chcesz rozliczać działalność online w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.