Koniec roku to czas na podjęcie ważnych decyzji i wypełnienie obowiązków związanych z zamknięciem jednego i rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego. O czym warto pamiętać?

Sporządzenie spisu z natury

Spis z natury polega na określeniu ilości towarów posiadanych przez firmę, które przeznaczone są na handel i na dzień wykonania spisu nie zostały sprzedane. Takie zestawienie powinno zostać przeprowadzone na koniec roku, czyli uwzględniać tylko towary i materiały, które znajdują się w firmie na dzień 31 grudnia.

Dodatkowo przedsiębiorca ma obowiązek wykonania wyceny składników w terminie 14 dni od jego zakończenia.

Jak sporządzić spis z natury na koniec roku?

Zamknięcie KPiR

Wartość remanentu należy ująć w KPiR. Najczęściej ujmuje się go w jednej całościowej kwocie – w jednej pozycji. Po uwzględnieniu wyniku remanentu można dokonać podsumowania wszystkich pozycji w KPiR. Na ich podstawie będzie można ustalić wysokość dochodu lub straty.

Kto i kiedy powinien prowadzić KPiR?

Trzeba także ustalić, czy w przyszłym roku podatkowym przedsiębiorca nadal posiada prawo do prowadzenia KPiR.

Zmiany w sposobie liczenia limitu do KPiR!

Złożenie zeznania rocznego

Przedsiębiorcy do 30 kwietnia kolejnego roku muszą się rozliczyć z US z wszystkich osiągniętych dochodów. Podstawowym dokumentem jest PIT-36 dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych lub PIT-36L dla tzw. liniowców.

Jeśli łączysz działalność z pracą na etacie lub dodatkowo czerpiesz przychody z udziałów w spółce, możesz być zobligowany do rozliczenia się na PIT-37, 38 lub 39.

Roczne zeznanie podatkowe – który formularz?

Jaki załącznik do zeznania podatkowego?

Przedsiębiorcy, którzy nie złożyli na czas zeznania podatkowego, muszą się liczyć z sankcjami finansowymi.

Co grozi za założenie PIT po terminie?

Sprawdź, czy musisz złożyć ZUS IWA

Prawdopodobnie niewielu przedsiębiorców spotkało się z tym dokumentem. Wniosek ten służy głównie do wyliczenia przez ZUS wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, które w kolejnym roku będzie płacił przedsiębiorca. Wypełniają go tylko nieliczni – m.in. zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 osób.

Wniosek ZUS IWA składa się do 31 stycznia za rok poprzedni.

Czego wymagają urzędy na koniec roku

Rozważ zmianę formy opodatkowania

Przedsiębiorca ma do wyboru 4 formy opodatkowania. Jeśli zdecyduje się na zmianę, może to zrobić tylko raz w roku – do 20 stycznia (wyjątek stanowi przejście z ryczałtu na zasady ogólne). O zmianie należy poinformować Urząd Skarbowy.

4 formy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Kiedy trzeba przejść z ryczałtu na zasady ogólne?

Warto pomyśleć nad przejściem na kwartalne rozliczenie podatków, zarówno PIT, jak i VAT – Czy warto rozliczać się kwartalnie?

Przekaż pracownikom i zleceniobiorcom właściwe PIT-y

Do 31 stycznia przedsiębiorca musi złożyć PIT-4R – jedynie do urzędu skarbowego (informacja po pobranych zaliczkach na podatek) oraz PIT-8AR, czyli deklarację o pobranym zryczałtowanym podatku dochodowym.

Terminy złożenia PIT-4R i 8AR.

Przedsiębiorca sporządza także PIT-11 z informacjami o rocznych dochodach pracownika i zaliczkach pobranych na podatek dochodowy. PIT-11 należy przekazać pracownikowi do ostatniego dnia lutego, a urzędowi do ostatniego dnia stycznia (papierowa deklaracja) lub ostatniego dnia lutego (wersja elektroniczna).

Chcesz prowadzić działalność ze spokojną głową?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.