Limit KPiR – zmiany w sposobie liczenia

Książka Przychodów i Rozchodów to podstawowa forma rejestrowania kosztów i przychodów stosowana przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Nie każdy przedsiębiorca może jednak sobie na to pozwolić.

Przekroczony limit KPiR oznacza przejście na księgi rachunkowe

KPiR prowadzą osoby fizyczne mające własną firmę, pod warunkiem, że ich przychody za poprzedni rok nie przekroczyły kwoty 1 mln 200 tys. euro.

Kwotę tę wyliczało się do tej pory wg średniego kursu ogłaszanego przez NBP na dzień 30 września poprzedzającego roku podatkowego.

Do kwoty 1 mln 200 tys. euro przedsiębiorca zalicza wszystkie przychody związane z prowadzoną działalnością. Jeśli jest VAT-owcem, bierze pod uwagę wartość netto.

W roku 2015 kwota ta po przeliczeniu wyniosła 5.010.600 zł dla przychodów osiągniętych w roku 2014.

Od 2016 limit KPiR liczymy wg kursu z 1 października

Najistotniejszą zmianą, którą należy wziąć pod uwagę dla wyliczenia limitu na rok 2016 jest fakt, że należy wziąć kurs z dnia 1 października, a nie jak dotychczas, 30 września.

W związku z tym kwota, która stanowi górną granicę przychodu dla przedsiębiorcy mogącego prowadzić KPiR w roku 2016 wynosi 5.092.440 zł – tyle może wynieść przychód osiągnięty w roku 2015.

Od kiedy księgi rachunkowe

Przedsiębiorcy, którzy przekroczyli tę kwotę, muszą pożegnać się z uproszczoną księgowością i zacząć prowadzić pełne księgi rachunkowe.

Chcesz prowadzić KPiR w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.