Obniżenie składek ZUS. Na zgłoszenie masz czas tylko do końca stycznia


19 stycznia 2022 3 min. czytania

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który osiąga przychód do 120 tys. zł możesz przystąpić do małego ZUS plus, który obniży Twoje składki społeczne ZUS. Opłaca się to jednak tylko do poziomu 85 tys. zł dochodu. Można zaoszczędzić nawet 900 zł. Czas na rejestrację upływa 31 stycznia. Tłumaczę, jak jej dokonać.

Jak obniżyć ZUS?

Mały ZUS plus jest preferencją dla podatników, która powoduje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniża wysokość składki społecznej. Może to zrobić maksymalnie do poziomu ZUS preferencyjnego – w roku 2022 jest to 903 zł. To spowoduje, że przedsiębiorcy przedsiębiorcy mogą zyskać miesięcznie nawet do 900 zł – patrząc na prognozowane składki w tym roku).

W dobie składek zdrowotnych, które przestały być odliczane, może się okazać, że to jedyna opcja obniżenia danin publiczno-prawnych, która będzie dla wielu przedsiębiorców zbawienna. Jak tego dokonać?

Warunki uzyskania preferencyjnych składek społecznych

Przede wszystkim z tej preferencji mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie wykonują swoich usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Podobna zasada obowiązuje zresztą każdą preferencję w ZUS.

Kolejnym warunkiem jest granica przychodu za poprzedni rok – do 120 tys zł.

Trzecim ograniczeniem jest prowadzenie działalności w poprzednim roku co najmniej przez 60 dni. Gdyby przedsiębiorca prowadził JDG krócej, zostanie proporcjonalnie ustalona wartość maksymalnego przychodu uprawniającego do małego ZUS plus: 

przychód (120 tys. zł) / 365 * liczba dni prowadzenia działalności

Ulga na start czy mały ZUS plus?

Jeśli ktoś obecnie korzysta z Ulgi na start lub ZUSu preferencyjnego, pozostaje na nich do czasu ich wykorzystania, a do małego ZUS plus może przystąpić później, po zakończeniu obecnych okresów preferencyjnych. Preferencje te nie wykluczają się – jednak w danej chwili można skorzystać wyłącznie z jednej z nich.

Jak i do kiedy zapisać się do małego ZUS plus?

Należy do końca stycznia (31.01.2022) dokonać odpowiedniego zgłoszenia. Najpierw należy się wyrejestrować poprzez formularz ZUS ZWUA, a następnie złożyć ZUS ZUA, oznaczając odpowiedni kod, w tym przypadku: 05 90 lub 05 92 – zarezerwowany dla pracowników z uprawnieniami emerytalnymi. Choć przedsiębiorcy powinni dokonać zgłoszenia do końca stycznia, na zgłoszeniu niezależnie od dnia jego złożenia powinna być data 1 stycznia 2022

W następnym kroku przedsiębiorcy wraz z rozliczeniem deklaracji za styczeń 2022 muszą złożyć informację dla ZUSu tzn. ZUS DRA cz. II lub jeśli mamy pracowników ZUS RCA cz. II.

W deklaracji tej oznaczamy nasza formę rozliczania oraz osiągany przez nas przychód. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na skali lub podatku liniowym oznaczamy również dochód. 

Komu nie opłaca się korzystanie z małego ZUS plus

Mały ZUS plus przestaje być opłacalny dla osiągających dochód powyżej 85 tys. zł i nie daje im obniżenia składek społecznych. Jeśli z niego skorzystamy, skrócimy sobie natomiast okres możliwości skorzystania z małego ZUS plus o rok, nie zyskując nic. Z małego ZUS plus można bowiem korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy. Po tym czasie musi minąć 60 miesięcy, abyśmy mogli ponownie do niego przystąpić.

Obniżka składek społecznych ZUS również na karcie podatkowej i ryczałcie

W przypadku ryczałtowców lub karty podatkowej podstawę stanowi natomiast połowa przychodu czyli maks. 60 tys. zł. 

Podatnicy na karcie podatkowej mogą przystąpić do małego ZUS plus tylko jeśli jednocześnie pozostają płatnikami VAT.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu