Leasing a zamknięcie działalności gospodarczej: co się dzieje z trwającą umową?

Likwidujesz działalność gospodarczą, a masz leasing. Co w tej sytuacji? Co możesz zrobić, a co powinieneś? Czy istnieje opcja rezygnacji, a może wykupu leasingowanego przedmiotu? Sprawdź, jak wybrać korzystnie pośród rozwiązań.

Leasing jest korzystną formą finansowania niezbędnych dla przedsiębiorcy zakupów środków trwałych. Umowy leasingowe mogą trwać o kilku do kilkudziesięciu miesięcy. W tym czasie sytuacja może się jednak zmienić, a my zechcemy zamknąć nierentowną działalność. Co się wtedy dzieje z leasingiem?

Kluczowe dla całej sprawy jest poinformowanie o zakończeniu działalności leasingodawcy. W następstwie zwykle będziesz miał dwie najpopularniejsze opcje. Możliwych rozwiązań jest jednak więcej.

Pozbycie się umowy leasingowej nie oznacza braku konieczności zapłaty

Jeśli chciałbyś pozbyć się przedmiotu leasingu, możesz oczywiście zwrócić go leasingodawcy. W tej sytuacji umowa musi zostać rozliczona, czyli pozostałe raty leasingu muszą zostać spłacone. Leasingodawca wyliczy należność pomniejszoną o wartość zwracanego przedmiotu.

Zwykle jednak nie jest to korzystne rozwiązanie, dlatego lepszą opcją jest znalezienie chętnego na przejęcie leasingu, czyli tzw. cesja. Zastanów się, czy przypadkiem nie masz zaufanego przyjaciela lub członka rodziny, który ma firmę i przejmie od ciebie umowę zanim zamkniesz działalność. Wówczas formalnie to on będzie leasingobiorcą kontynuującym spłatę, ale ty pozostaniesz faktycznym użytkownikiem przedmiotu. Kwestię spłaty zwyczajnie dogadacie między sobą.

Wcześniejszy wykup, jeśli posiadasz odpowiednie środki

Jeśli chciałbyś zachować przedmiot leasingu, możesz go wcześniej wykupić. Pamiętaj jednak, że przepisy podatkowe ograniczają minimalny czas trwania umowy leasingowej. Jeśli trwa ona krócej niż 40 proc. czasu amortyzacji, cena wykupu nie może być mniejsza niż rynkowa, dlatego też samochodów osobowych i ciężarowych nie można wykupić na preferencyjnych warunkach wcześniej niż po upływie 2 lat od zawarcia umowy.

Zwykle jednak nie po to bierzemy leasing, by jednorazowo spłacić dużą sumę, dlatego też niekiedy przychodzi nam do głowy pomysł, aby zataić informację o likwidacji firmy. Leasingodawcy (np. banki) o ile raty są terminowo spłacane, nie kontrolują tego, czy firmy, z którymi podpisali umowy, nadal istnieją. Wystarczy jednak odrobina pecha, by sprawa wyszła na jaw. Tym bardziej że w dzisiejszych czasach sprawdzenie informacji o zakończeniu działalności jest bardzo łatwe choćby poprzez rejestry przedsiębiorców dostępne on-line. W takiej sytuacji leasingodawca ma prawo do natychmiastowego wypowiedzenia umowy i zażądania całościowego uregulowania zaległości. Leasingobiorca może natomiast zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Podnajęcie przedmiotu leasingu

Innym rozwiązaniem może być znalezienie firmy lub osoby, która zdecyduje się podnająć przedmiot leasingu. Będzie ona dysponować przedmiotem leasingu, a czynsz dzierżawny pozwoli leasingobiorcy regulować swoje zobowiązania z tytułu rat leasingowych. Na takie działanie musi się jednak zgodzić sam leasingodawca. Warto zadbać o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową (od przewłaszczenia) jeśli nieznajomy nam podnajmujący okaże się nieuczciwy.

Zawieszenie działalności

Jeśli decyzja o likwidacji działalności nie jest ostateczna, przemyśl możliwość jej zawieszenia. Jest ono dostępne już na okres od 30 dni do maksymalnie 2 lat i może poprzedzać ostateczną likwidację. Jeżeli umowa leasingu została zawarta przed zawieszeniem działalności, możliwe jest jej kontynuowanie.

Raty leasingowe, które płacone są w okresie zawieszenia firmy, ale dotyczą umowy zawartej w trakcie jej działalności, mogą być zaliczane w koszty uzyskania przychodu. Pamiętać jednak trzeba, że w kosztach nie możesz rozliczać wydatków związanych z eksploatacją auta, natomiast nadal przysługuje ci prawo odliczania podatku VAT od rat leasingowych.

Kredyt konsumencki

Od kilku lat w Polsce popularnością cieszy się, przeznaczony dla osób fizycznych, leasing konsumencki. Warto więc zapytać leasingodawcę, czy w momencie zlikwidowania firmy będziesz mógł przejść z leasingu firmowego na konsumencki. Bardzo nieliczni leasingodawcy stosują takie rozwiązanie. Jeśli natomiast taka opcja nie wchodzi w grę, być może uda się zamienić leasing na zwykły kredyt – firmy leasingowe zwykle powiązane są kapitałowo z bankami.

Ubezpieczenie leasingu

Zabezpieczeniem na wypadek sytuacji uniemożliwiających regulację opłat leasingowych jest tzw. ubezpieczenie spłaty leasingu. Mając wykupione takie ubezpieczenie możesz być pewny, że w przypadku niezdolności do spłaty rat, ubezpieczyciel zajmie się spłatą. W przypadku opóźnień w opłatach, zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności – spłaty wraz z odsetkami oraz natychmiastowej konieczność zwrotu samochodu.