Zawieszenie działalności a upadłość. Co wybrać, gdy firma ma problemy finansowe?
Czasami działalność gospodarcza nie przynosi planowanych korzyści, a wręcz generuje straty. W takiej sytuacji przedsiębiorcy niekiedy decydują się na zamknięcie firmy. Jednak są jeszcze inne opcje: zawieszenie działalności lub złożenie wniosku o upadłości. Jakie są między nimi różnice?
Zawieszenie działalności gospodarczej w CEiDG
Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza przerwę w jej prowadzeniu. Należy zaznaczyć, że zawieszenie, w przeciwieństwa do zamknięcia firmy, jest całkowicie odwoływalne. Co oznacza, że po okresie zawieszenia firma wraca do poprzedniego stanu.
Przedsiębiorca musi spełnić dwa główne warunki, aby zawieszenie było zgodne z prawem:
- w trakcie zawieszenia nie można prowadzić działalności i osiągać z tego tytułu bieżących przychodów. Można jednak wykonywać niektóre czynności, które pozwolą zabezpieczyć źródło przychodów i funkcjonować po odwieszeniu działalności,
- nie zatrudnianie pracowników – przed zgłoszeniem zawieszenia firmy, należy rozwiązać wszystkie umowy o pracę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownicy przebywają np. na urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym.
Najważniejszą korzyścią dla przedsiębiorcy, wynikającą z zawieszenia, jest brak konieczności opłacania składek ZUS i podatku dochodowego. Nie ma również obowiązku składania deklaracji ZUS ani VAT za okres zawieszenia.
Zawieszenie firmy jest decyzją przedsiębiorcy i posiada on dosyć dużą swobodę w tym zakresie. Można zawiesić działalność gospodarczą:
- z dowolnego powodu – na przykład przejściowych problemów z prowadzeniem firmy, brakiem spodziewanych dochodów, podjęciem pracy na etacie lub gdy z innych osobistych przyczyn przedsiębiorca nie może lub nie chce prowadzić działalności w określonym momencie,
- na dowolnie długi okres – minimalny okres to jednak 30 dni, maksymalnie – bezterminowo,
- dowolną ilość razy – zawieszać i odwieszać firmę można wielokrotnie, w uwzględnieniem minimalnego okresu zawieszenia.
Jakie są konsekwencje zawieszenia działalności
Podczas okresu zawieszenia osoba fizyczna prowadząca działalność nie traci statusu przedsiębiorcy. Co za tym idzie, w trakcie zawieszenia można między innymi:
- przyjmować należności powstałe przed zawieszeniem,
- osiągać przychody finansowe z czynności sprzed zawieszenia,
- regulować zobowiązania powstałe przed zawieszeniem,
- wykonywać czynności niezbędne do zachowania przychodów.
Natomiast do obowiązków zawieszonego przedsiębiorcy należy przede wszystkim:
- uczestniczenie we wszystkich postępowaniach i kontrolach: administracyjnych, sądowych i podatkowych,
- wykonywanie obowiązków nakazanych przepisami,
- składanie corocznych sprawozdań finansowych (zeznanie składa się nawet wtedy, gdy w ciągu roku nie ma żadnego dochodu),
- prowadzenie księgowości,
- opłacanie należności publiczno-prawnych (np. podatek od nieruchomości).
Zawieszenie działalności na co najmniej 6 miesięcy powoduje wykreślenie z rejestru podatników VAT. Po okresie zawieszenia następuje ponowna rejestracja bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego.
Zgłoszenie upadłości przedsiębiorcy
Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w CEIDG, może ogłosić upadłość na zasadach upadłości konsumenckiej. Przedsiębiorca staje się konsumentem w następnym dniu po wykreśleniu z CEiDG.
Postępowanie upadłościowe jest prowadzone na wniosek osoby zadłużonej, który należy złożyć do właściwego sądu. W wyniku orzeczenia sądu upadłościowego może dojść do redukcji lub umorzenia długów.
Do najważniejszych konsekwencji ogłoszenia upadłości należy także zawieszenie wobec dłużnika postępowań windykacyjnych, egzekucyjnych i sądowych o zapłatę oraz zaprzestanie naliczania odsetek od zobowiązań.
Sąd upadłościowy określa w jaki sposób dojdzie do oddłużenia. Sąd może na przykład:
- ustalić plan spłaty wierzycieli,
- umorzyć zobowiązania bez ustalenia planu spłaty wierzycieli
- warunkowo umorzyć zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.
Zawieszenie działalności czy upadłość – co wybrać?
Zawieszenie działalności gospodarczej nie zmienia statusu przedsiębiorcy, który nadal może być podmiotem postępowań egzekucyjnych czy kontrolnych. Zawieszenie, jako przerwa w prowadzeniu działalności, powoduje, że nie ma obowiązku zapłaty składek ZUS i podatku dochodowego, co jest istotne dla przedsiębiorców, którzy posiadają zadłużenie w ZUS – nie będzie się ono powiększać, a w trakcie zawieszenia można spłacać rozłożone na raty należności z tytułu składek.
Upadłość, na zasadach upadłości konsumenckiej, pozwala realnie się oddłużyć. Cały proces jest przeprowadzany przez sąd i wymaga skompletowania dokumentacji firmowej i prywatnej, w celu przedstawienia sytuacji finansowej osoby składającej wniosek.
Warto pamiętać, że sąd może nie uwzględnić wniosku w całości, gdy dłużnik umyślnie doprowadza do zadłużenia. Istotne jest również, że nie wszystkie długi podlegają umorzeniu, np. alimenty.
Podziel się nim ze znajomymi