CEIDG – Jak zmienić dane firmy? [wideo]

Przedsiębiorca zakładając własny biznes, musi określić na wniosku CEiDG, czym będzie się zajmował. Robi to przy pomocy kodów PKD. Czy taki kod możemy dodać online czy musimy wybrać się do urzędu? Sprawdziliśmy w praktyce.

Co to jest PKD?

PKD to „Polska Klasyfikacja Działalności”, czyli katalog rodzajów działalności, które mogą prowadzić w Polsce przedsiębiorcy. Nie obowiązują limity dotyczące ilości kodów PKD wskazywanych na wniosku CEiDG-1. Na pierwszym miejscu przedsiębiorca wpisuje ten kod, który opisuje przeważającą działalność zakładanej firmy.

Każda zmiana, na przykład, jeśli przedsiębiorca decyduje się na poszerzenie zakresu świadczonych usług, będzie wymagała złożenia aktualizacji wniosku CEIDG i uzupełnienia odpowiednich kodów. Powinno się tego dokonać przed uzyskaniem przychodu z zakresu, którego dotyczy nowy kod PKD.

Czy zmian w CEiDG można dokonać tylko w urzędzie?

Dobrą wiadomością jest to, że możemy to zrobić online korzystając z Profilu Zaufanego. Poniżej pokazujemy jak to zrobić.

  1. Przechodzimy na stronę CEIDG.
  2. Od razu logujemy się za pomocą profilu zaufanego.
  3. Wybieramy opcję zmień dane we wpisie.
  4. Pojawia się pytanie, które dane chcemy zmienić.
  5. Dodajemy np. nowe kody PKD.
  6. Podpisujemy za pomocą Profilu Zaufanego i wysyłamy.
  7. W ciągu 24 godzin powinniśmy otrzymać maila z potwierdzeniem, że w naszym wpisie dokonano zmian.

Jakie dane mogę zmienić w CEiDG?

W taki sposób możemy aktualizować nie tylko kody PKD, ale wszystkie inne dane, które się zmieniły, a podawaliśmy je na wniosku CEIDG rejestrując działalność. Na przykład kiedy: zmienimy adres prowadzenia działalności gospodarczej lub adres zamieszkania, kiedy zmieniamy numer rachunku bankowego lub chcemy zmienić formę opodatkowania. Wszystko to robimy analogicznie.

Czy zmiany w CEiDG są płatne?

Nie, nie ma żadnych opłat w związku z aktualizacją wniosku CEIDG. Podobnie jak samo założenie firmy, dokonywanie zmian jest całkowicie bezpłatne.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych odcinków z serii Jak zaksięgować?.