Czy odsetki od kredytu to koszty? Czy istnieje limit kwotowy odsetek, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Zakup samochodu to z reguły duży wydatek, dlatego przedsiębiorcy decydują się np. na kredyt. I choć same raty nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, to odsetki od kredytu na samochód już tak. Rozliczamy je w kosztach na 2 sposoby.

Odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu

Aby móc zaliczyć odsetki od rat kredytowych do kosztów uzyskania przychodu, przedsiębiorca musi spełnić zasadniczy warunek – zaciągnięty kredyt musi się ściśle wiązać z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Czy leasing jest lepszy od kredytu?

Jeśli więc przedsiębiorca decyduje się na zakup samochodu firmowego, to odsetki od kredytu zaciągniętego na jego zakup może zaliczyć do kosztów firmowych.

Sama kwota kredytu księgowaniu w koszty firmy nie podlega. Kosztem uzyskania przychodu są bowiem tylko opłaty związane z zaciągnięciem kredytu, w tym właśnie odsetki, pod warunkiem, że są zapłacone.

Odsetki od kredytu na samochód firmowy wliczamy w koszty na 2 sposoby

Zdarza się, że część rat przedsiębiorca spłaca jeszcze przed zakupem samochodu, a część już po tym fakcie. Odsetki te liczmy w inny sposób:

  • odsetki sprzed zakupu samochodu – nie zostaną zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ samochód nie został jeszcze ani zakupiony, ani wprowadzony do środków trwałych firmy. Zwiększą one natomiast wartość początkową pojazdu i tym samym zostaną uwzględnione w odpisach amortyzacyjnych.

Jednorazowa amortyzacja samochodu czy wliczenie go w koszty?

  • odsetki po zakupie samochodu – zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu, jednak z pewnym zastrzeżeniem. Można to zrobić dopiero po ich faktycznym zapłaceniu.

W przypadku, gdy przedsiębiorca zaciąga większy kredyt, ale na potrzeby firmowe wykorzystuje tylko jego część, to odsetki mogą być kosztem uzyskania przychodu jedynie w części.

Trzeba obliczyć je proporcjonalnie i dopiero w takiej kwocie zaliczyć do kosztów.

Jak rozliczyć odsetki od kredytu

Ograniczenia w kwocie księgowanych odsetek

Tym, co z pewnością ucieszy przedsiębiorców jest to, że odsetki nie podlegają żadnym limitom i można je w pełnej wysokości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Zmiany w odsetkach od zaległości – 2016

Chcesz rozliczać odsetki od kredytu w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety księgowości elektronicznej.
  • Wystaw testową e-fakturę w inFakcie online lub w aplikacji inFakt na smartfon. Zajmie Ci to minutę.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – dopasujemy księgową lub księgowego do potrzeb Twojej firmy.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.