Jak rozliczyć wydatek na pojazd firmowy o wartości niższej niż 3 500 zł?

Samochód o niskiej wartości, tj. do 3.500 zł można wyjątkowo wpisać od razu w koszty lub jednorazowo zamortyzować. Dlaczego jednorazowa amortyzacja samochodu jest lepszym rozwiązaniem?

Zakup samochodu firmowego rozliczamy przez odpisy amortyzacyjne

Ze względów księgowych przy zakupie pojazdu jedną z najważniejszych informacji jest wartość samochodu. Od tego bowiem zależy, jak przedsiębiorca rozliczy taki wydatek.

Jeśli koszt pojazdu przekracza 3.500 zł, wówczas samochód musi zostać włączony do ewidencji środków trwałych i konieczne będzie regularne dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Samochód o wartości poniżej 3.500 zł może trafić od razu do kosztów

Samochód, którego wartość nie przekracza 3.500 zł, może zostać rozliczony na dwa sposoby. Do przedsiębiorcy należy decyzja o wyborze najkorzystniejszego rozwiązania.

  • Bezpośrednie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu

Przedsiębiorca może ująć poniesione na samochód wydatki od razu w kosztach uzyskania przychodu w miesiącu, w którym go zakupił i wprowadził do użytku (ponieważ wydatki poniżej 3.500 zł nie wymagają stosowania amortyzacji).

Kto musi prowadzić kilometrówkę?

Jak wyliczyć kilometrówkę – przykład

Tutaj jednak trzeba pamiętać o przepisie, który mówi, że jeśli samochód osobowy nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych lub nie jest w leasingu operacyjnym, to wszystkie wydatki eksploatacyjne muszą być rozliczane w oparciu o kilometrówkę!

Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Amortyzacja samochodu osobowego na dwa sposoby

  • Odpisy amortyzacyjne

Przedsiębiorca może się zdecydować na odpisy amortyzacyjne na zasadach ogólnych – samochód należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych przez ustalony okres czasu.

Podstawowa stawka amortyzacji dla samochodów osobowych wynosi 20%, co oznacza, że w ciągu jednego roku przedsiębiorca może zamortyzować 20% wartości zakupionego pojazdu. W przypadku samochodu używanego lub ulepszonego można ją podnieść nawet dwukrotnie, do 40% wartości samochodu rocznie.

Można też skorzystać z wyjątku, jakim jest możliwość wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i jednorazowej amortyzacji (tylko dla samochodów osobowych o wartości do 3.500 zł)

amortyzacja auta w firmie

Wykluczenie samochodów osobowych z jednorazowej amortyzacji

Wiele z tych środków trwałych, których wartość początkowa przekracza jednorazowo kwotę 3.500 zł, może być uwzględnionych w kosztach za pomocą jednorazowej amortyzacji, np. maszyny, urządzenia techniczne czy środki transportu.

Opcja ta jest doskonałym sposobem na obniżenie podatku dochodowego do zapłacenia, ponieważ umożliwia natychmiastowe zaliczenie wydatku do kosztów firmowych.

Z takiej możliwości wyłączone są jednak samochody osobowe będące środkiem trwałym o wartości powyżej 3.500 zł.

Chcesz rozliczać amortyzację w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety księgowości elektronicznej.
  • Przez stronę www lub aplikację na smartfon wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać należności.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt ułatwi Ci wybór księgowej lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.