10 rzeczy, które warto przemyśleć przed założeniem firmy

Patrycja Czarnota

Czy myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej? Istnieje wiele istotnych kwestii, które warto rozważyć jeszcze przed podjęciem tego kroku. Z tego artykułu poznasz 10 kluczowych zagadnień, które wziąć pod uwagę, aby skutecznie zaplanować i rozpocząć prowadzenie własnej firmy.

1. Biznesplan oraz badanie rynku i konkurencji 

Początkowo warto przeprowadzić szeroką analizę biznesu w celu zbadania rynku, m.in. określenia grupy docelowej, określenia popytu na proponowane usługi lub towary, analizę konkurencji wraz z jej działaniami. Sposobów jest wiele, możesz skorzystać z mediów społecznościowych czy ankiet. 

Być może dojdziesz do wniosku, że warto znaleźć własną niszę albo będziesz w stanie stworzyć coś, co wyróżni Cię na rynku. Nie jest to obowiązkowe, ale zdecydowanie przydatne. Dzięki temu spojrzysz szerzej, zyskasz większą świadomość branży, a finalnie sporo zaoszczędzisz i może właśnie dzięki temu utrzymasz się na rynku.

Zastanów się nad spisaniem biznesplanu. Jest to dokument, który określa cele firmy, strategię działania, zawiera wyliczenia finansowe oraz wspomniane wyżej analizy związane z badaniem rynku. Biznesplan pozwoli Ci zweryfikować, czy Twój pomysł ma szansę na powodzenie.

2. Wybór formy prawnej

Warto wiedzieć, że własna firma nie zawsze musi podlegać rejestracji. Prawo przedsiębiorców umożliwia prowadzenie działalności nierejestrowanej, jeśli Twoje przychody miesięczne nie przekraczają określonego limitu. W 2024 r. limit wynosi 3 181,50 zł do czerwca i 3225 zł od lipca. W zależności od branży działalność nierejestrowana może wiązać się jednak z innymi dodatkowymi obowiązkami, dlatego warto zawsze zweryfikować jej zgodność z przepisami.

Więcej dowiesz się z naszego tekstu o działalności nierejestrowanej.

Jeśli jednak decydujesz się na rejestrację działalności od początku, musisz podjąć decyzję o formie prawnej. Uzgodnij, czy otwierasz ją w pojedynkę, czy z innymi osobami. Do wyboru masz jednoosobową działalność gospodarczą lub jedną ze spółek. Każda z form ma swoje wady i zalety, dlatego warto dowiedzieć się więcej o każdej z nich. 

Soloprzedsiębiorcy najczęściej decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub jednoosobowej spółki z o.o. 

3. Sprawdź, czy twoja branża nie podlega pod dodatkowe zezwolenia

Może się okazać, że Twoja firma będzie potrzebować dodatkowych zezwoleń (co wyklucza prowadzenie działalności nierejestrowanej). 

box-icon

Przykłady

Kosmetyczki, fryzjerzy, weterynarze, osoby prowadzące restauracje i bary należą do grupy, która ma obowiązek zgłoszenia swojej działalności do sanepidu. Osoby, które pieką torty we własnych domach, muszą również przystosować kuchnie i otrzymać specjalne pozwolenie. Aby móc sprzedawać alkohol w sklepie lub restauracji, trzeba uzyskać zezwolenie tzw. koncesję na alkohol.

Co więcej, od kilku lat istnieje ważny system BDO (baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarowania odpadami), który dotyczy każdego przedsiębiorcy, który wytwarza lub gospodaruje odpadami. Jeśli nim jesteś, to bez wpisu w rejestrze BDO nie możesz przekazywać odpadów przykładowo firmie transportującej. 

4. Koszty prowadzenia działalności 

Oprócz określenia firmowego budżetu i kosztów związanych z prowadzoną działalnością warto dowiedzieć się, jakie koszta wiążą się z samym prowadzeniem działalności gospodarczej. Samo jej założenie jest bezpłatne, jednak jako przedsiębiorca masz obowiązek płacić podatki oraz składki ZUS. Możesz jednak skorzystać z preferencji, jakie przygotował ZUS, czyli z Ulgi na start.

Na tym etapie przyda Ci się kalkulator B2B, który wyliczy dochód netto, czyli kwotę, która zostaje po odjęciu kosztów i zobowiązań podatkowo składkowych.

5. Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG

Rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej możesz dokonać w szybki sposób po zalogowaniu na stronie CEIDG. Sam proces jest prosty, ale wcześniej musisz przemyśleć kilka spraw organizacyjnych: nazwę, adres, kod PKD, formę opodatkowania czy rejestrację do VAT.

Więcej o tych aspektach przeczytasz w artykule Jak otworzyć firmę? Etapy zakładania działalności gospodarczej i rejestracja w CEIDG.

Możesz też skorzystać ze wsparcia księgowej, która przeprowadzi Cię przez proces założenia firmy i odpowie na Twoje pytania. Żeby założyć firmę z inFaktem, wystarczy zamówić rozmowę.

6. Marketing i reklama

W dzisiejszych czasach marketing i reklama to nieodłączne elementy prowadzenia prawie każdego biznesu. Marketing obejmuje wiele zagadnień, jest wiele możliwych ścieżek dotarcia do klienta. Warto stworzyć strategię marketingową, która pomoże przedsiębiorcy to uporządkować. Można robić to samodzielnie albo zlecić specjaliście. Dzięki działaniom reklamowym zdobywa się więcej klientów, a więc zwiększa się sprzedaż i dochód firmy, dlatego też nie warto lekceważyć tego obszaru.

box-icon

Warto wiedzieć

W tym obszarze przepisy przewidują ulgi podatkowe, np. ulgę na ekspansję.

7. Polisa OC

W zależności od branży i świadczonych usług polisa zawodowa bywa obowiązkowa. Adwokaci, doradcy podatkowi mają obowiązek posiadać OC zawodowe. Natomiast są osoby – np. weterynarze, farmaceuci – które nie mają takiego obowiązku, ale mogą z takiej polisy skorzystać dla własnego spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

8. Prowadzenie księgowości

Osoby otwierające działalność gospodarczą są zobowiązane do skrupulatnego prowadzenia księgowości firmy. Jest to bardzo ważny, a jednocześnie trudny element prowadzenia biznesu – tematyka jest bardzo złożona, a przepisy szybko się zmieniają. 

Dlatego – choć można to robić samodzielnie – wielu przedsiębiorców decyduje się zlecić to zadanie biuru rachunkowemu. Dzięki temu mogą spokojnie skupić się na rozwoju biznesu. 

box-icon

Pamiętaj

Księgowy nie jest doradcą podatkowym.

O różnicach między tymi specjalizacjami przeczytasz w artykule Kiedy skorzystać z pomocy doradcy podatkowego? Czym różni się od księgowego?

9. Źródła informacji

Na pewno nieraz będziesz mieć różne pytania lub potrzebę dodatkowych informacji. W Internecie jest ich wiele, jednak pamiętaj, aby korzystać tylko z zaufanych źródeł i aktualnych treści. Otrzymasz je m.in. na stronie Ministerstwa Finansów, kontaktując się z KIS (Krajowa Informacja Skarbowa) lub bezpośrednio ze swoją jednostką US i ZUS. Aktualną wiedzę mają zawsze księgowi inFaktu.

Sprawdź też 6 stron przydatnych dla przedsiębiorcy.

10. Monitorowanie i ocena wyników

Analiza firmy poprzez monitorowanie wyników finansowych, badanie satysfakcji klientów, rozwój produktów, ale i wyciąganie wniosków, wdrażanie zmian, korzystanie z dodatkowych narzędzi oraz delegowanie obowiązków – to wszystko kluczowe działania, służące skutecznemu prowadzeniu rozwijającej się działalności. Te działania pomogą Ci dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych oraz pomogą podejmować świadome decyzje i kroki w kierunku rozwoju biznesu.

Podsumowanie

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest dużym wyzwaniem, ale wiedza, staranne planowanie i przygotowanie oraz współpraca z innymi specjalistami, którzy zaopiekują się najtrudniejszymi dla Ciebie aspektami, znacząco zwiększą szanse na sukces Twojej firmy.

Załóż firmę, zleć księgowość

Zamów darmową rozmowę z Księgowym, który założy
Twoją firmę.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.