Kiedy skorzystać z pomocy doradcy podatkowego? Czym różni się od księgowego?

Wielu przedsiębiorców zadaje księgowym pytania odnośnie wyboru formy opodatkowania działalności czy też jaki podatek w danej sytuacji gospodarczej powinni zapłacić. Zdziwić może, że odpowiedzi nie otrzymamy od ręki. W jakich sytuacjach dobrze mieć pod ręką doradcę podatkowego, a w czym niezbędny jest nasz księgowy?

Można usłyszeć opinie, że księgowy nie zawsze jest w stanie doradzić w materii podatkowej tak jakbyśmy tego oczekiwali. Księgowi starają się na bieżąco śledzić różnego rodzaju nowelizacje prawne, natomiast nie zawsze mogą być w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi, gdyż posiadają odmienne kompetencje od doradców podatkowych. Tak samo jak po analizę umowy udajemy się do adwokata czy radcy prawnego, tak tutaj warto skorzystać z usług takiego doradcy.

Kim jest księgowy?

Z usług księgowego skorzystamy w sytuacji, gdy jesteśmy przedsiębiorcami i potrzebujemy aby doświadczona osoba prowadziła nasze księgi, ewidencje, a także różnego rodzaju inne rejestry. Jest to w pewien sposób działanie bardziej praktyczne i pozwalające trzymać naszą firmę w ryzach, jeśli chodzi o płynność finansową.

Kim jest doradca podatkowy?

Na początek przyjmijmy tzw. negatywną definicję, czyli kim nie jest doradca podatkowy: a mianowicie nie jest księgowym. Czy może nim być? Oczywiście, ale to trochę jak z pielęgniarką i lekarką. Obie mogą podać zastrzyk, ale tylko lekarka będzie wiedziała, który zastrzyk w danym przypadku wykonać i jaki jest jego skład. Oczywiście pielęgniarka może również posiadać tę wiedzę, ale jej zadaniem jest podać go pacjentowi, a nie ustalić czy w danym przypadku jest konieczny. Zasadniczo nie posiada ona do tego kompetencji.

Podobnie jest w przypadku księgowego i doradcy podatkowego, niektóre kompetencje mają podobne, ale wiele ich różni.

Czym zajmuje się doradca podatkowy? 

Przede wszystkim do jego zadań należą dwie rzeczy: optymalizacja i porządkowanie (complience).

Optymalizacja – doradzanie klientom co należy zrobić, aby w sposób legalny płacić niższe podatki.

Podporządkowanie (complience) – doradzanie klientom jakie należy płacić podatki w danej sytuacji gospodarczej.

W szczegółowy zakres kompetencji doradcy podatkowego wchodzą:

Kto może być doradcą podatkowym?

Doradca podatkowy powinien być osobą niekaraną. Ponadto wymagane jest posiadanie wykształcenia wyższego przynajmniej na stopniu licencjata. Nie ma znaczenia kierunek studiów. Następnie należy zdać egzamin na doradcę podatkowego w Ministerstwie Finansów składający się z części pisemnej oraz ustnej, a także odbyć min. półroczną praktykę zawodową (do dwóch lat).

Kogo zatrudnić? Doradcę podatkowego czy księgowego?

Właściwie w tym miejscu nie powinno być dylematu, szczególnie w przypadku większych przedsiębiorstw, gdyż najlepiej skorzystać z usług obydwu. Pierwszym odruchem może być zniechęcenie ze względu na większe koszty, jednak myśląc perspektywicznie i rozwojowo, można dojść do wniosku, że przydadzą się nam umiejętności zarówno księgowego jak i doradcy podatkowego. 

Pierwszy z nich ma praktyczną wiedzę dotyczącą prowadzenia ksiąg, ewidencji czy innego rodzaju rejestrów, których wymagają od nas organy podatkowe i urzędy. Jeśli chodzi natomiast o doradcę podatkowego, to będzie on w stanie wesprzeć przedsiębiorcę w kwestiach bardziej szczegółowych i merytorycznych. Pomoże właściwie zinterpretować przepisy obowiązującego prawa podatkowego i nie tylko, a także co już zostało częściowo wspomniane, sporządzi odpowiednie pisma wymagające szerszego zakresu wiedzy oraz wymagających pewnych kompetencji, które są jemu przyznawane z racji, że jest to zawód regulowany.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe kwestie, warto zdecydować się na skorzystanie z usług zarówno księgowego jak i doradcy podatkowego. W inFakcie oferujemy Państwu konsultacje z doradcami podatkowymi, którzy z nami współpracują. Wystarczy się umówić, a odpowiedni specjalista się do Państwa odezwie!

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu