Samozatrudnienie oznacza pracę na własny rachunek w formie działalności gospodarczej, najczęściej bez zatrudniania pracowników. Wprawdzie takie osoby zazwyczaj wykonują podobne zadania do zatrudnionych na umowę o pracę, ale robią to na nieco innych zasadach. Samozatrudnienie może być bardzo opłacalne.
Coraz więcej osób w Polsce rozważa wybór samozatrudnienia zamiast etatu. Co prawda jest wówczas nieco więcej obowiązków, ale są także istotne korzyści, które można sprowadzić do wyższej kwoty w kieszeni w każdym miesiącu.
Samozatrudnienie – najważniejsze aspekty
1. Wpis do CEIDG
Osoba samozatrudniona prowadzi działalność gospodarczą, a to oznacza, że jej wpis figuruje w ewidencji przedsiębiorców – CEIDG. Dane zapisane w CEIDG obejmują m.in. imię i nazwisko, adres zamieszkania, NIP, nazwę firmy, adres wykonywania działalności gospodarczej, formę opodatkowania, okresy rozliczania podatku dochodowego, numer konta bankowego, itd.
Informacje zawarte w CEIDG można w dowolnej chwili sprawdzić w Internecie korzystając ze strony ceidg.gov.pl, a także zaktualizować formularzem CEIDG-1.
2. Dokumentowanie przychodów i księgowość
Osoba na etacie nie musi samodzielnie dokumentować przychodów – robi to w jej imieniu pracodawca. Natomiast samozatrudniony musi dokumentować sprzedaż, najczęściej za pomocą faktur lub rachunków.
Oprócz tego musi zadbać o księgowość, najczęściej prowadzoną za pomocą KPiR oraz rozmaitych ewidencji. Prowadzenie księgowości można zlecić do biura rachunkowego lub zająć się tym samodzielnie.
3. Opłacanie składek ZUS i podatków
Pracownik na etacie opłaca składki ZUS i podatki, ale również nie dokonuje tego samodzielnie – robi to za niego pracodawca. Samozatrudniony zaś musi pamiętać, aby regularnie przelewać na konto ZUS-u i urzędu skarbowego właściwe kwoty oraz aby zachowywać dowody przelewów.
4. Koszty uzyskania przychodów
Niezwykle istotnym aspektem samozatrudnienia jest możliwość obniżania podatku dochodowego o koszty uzyskania przychodów. Pracownik etatowy nie ma takiej możliwości. Kosztami mogą być wydatki, które służą (również potencjalnie) uzyskaniu przychodu lub zachowaniu (zabezpieczeniu) jego źródła.
W praktyce chodzi tutaj o kupno elektroniki (laptop, smartfon), sprzętu biurowego (meble), wydatki na samochód (paliwo, naprawy), reklamę (strona www, reklama AdWords), itp.
inFakt pomoże Ci przejść na samozatrudnienie!
Zgłoś się do nas! Nasi księgowi założą dla Ciebie firmę, jeśli jeszcze jej nie masz. Dzięki nam nie odwiedzisz żądnego urzędu. Następnie, księgowi inFakt będą rozliczali Twoją działalność gospodarczą.
Co ważne będziesz miał stały dostęp do stanu finansów i skanów faktur, a po dokumenty kosztowe samodzielnie skanujesz i wgrywasz na swoje konto.
Wiemy, że w ciągu dnia możesz nie mieć czasu na księgowość, więc wspieramy Cię także poza standardowymi godzinami pracy. Księgowi inFakt służą Ci pomocą aż do godz. 22 w tygodniu, a także w soboty. Oprócz tego, księgowi regularnie kontaktują się z Tobą i z własnej inicjatywy proponują korzystne rozwiązania dotyczące sposobu rozliczeń, kosztów firmowych, itp.
Oto nowoczesna i wygodna usługa księgowa, warta swojej ceny. Jest z nami wiele osób, które zdecydowały się przejść na samozatrudnienie. Dołącz do tego grona!