Samozatrudnienie, czyli prowadzenie własnej firmy. Jak założyć własną działalność i jak rozliczać podatki?

Samozatrudnienie oznacza pracę na własny rachunek w formie działalności gospodarczej, najczęściej bez zatrudniania pracowników. Wprawdzie takie osoby zazwyczaj wykonują podobne zadania do zatrudnionych na umowę o pracę, ale robią to na nieco innych zasadach. Samozatrudnienie może być bardzo opłacalne.Coraz więcej osób w Polsce rozważa wybór samozatrudnienia zamiast etatu. Co prawda jest wówczas nieco więcej obowiązków, ale są także istotne korzyści, które można sprowadzić do wyższej kwoty w kieszeni w każdym miesiącu

Samozatrudnienie – najważniejsze aspekty

1. Wpis do CEIDGOsoba samozatrudniona prowadzi działalność gospodarczą, a to oznacza, że jej wpis figuruje w ewidencji przedsiębiorców – CEIDG. Dane zapisane w CEIDG obejmują m.in. imię i nazwisko, adres zamieszkania, NIP, nazwę firmy, adres wykonywania działalności gospodarczej, formę opodatkowania, okresy rozliczania podatku dochodowego, numer konta bankowego, itd. Informacje zawarte w CEIDG można w dowolnej chwili sprawdzić w Internecie korzystając ze strony ceidg.gov.pl, a także zaktualizować formularzem CEIDG-1.2. Dokumentowanie przychodów i księgowośćOsoba na etacie nie musi samodzielnie dokumentować przychodów – robi to w jej imieniu pracodawca. Natomiast samozatrudniony musi dokumentować sprzedaż, najczęściej za pomocą faktur lub rachunków. Oprócz tego musi zadbać o księgowość, najczęściej prowadzoną za pomocą KPiR oraz rozmaitych ewidencji. Prowadzenie księgowości można zlecić do biura rachunkowego lub zająć się tym samodzielnie.3. Opłacanie składek ZUS i podatkówPracownik na etacie opłaca składki ZUS i podatki, ale również nie dokonuje tego samodzielnie – robi to za niego pracodawca. Samozatrudniony zaś musi pamiętać, aby regularnie przelewać na konto ZUS-u i urzędu skarbowego właściwe kwoty oraz aby zachowywać dowody przelewów.4. Koszty uzyskania przychodów Niezwykle istotnym aspektem samozatrudnienia jest możliwość obniżania podatku dochodowego o koszty uzyskania przychodów. Pracownik etatowy nie ma takiej możliwości. Kosztami mogą być wydatki, które służą (również potencjalnie) uzyskaniu przychodu lub zachowaniu (zabezpieczeniu) jego źródła. W praktyce chodzi tutaj o kupno elektroniki (laptop, smartfon), sprzętu biurowego (meble), wydatki na samochód (paliwo, naprawy), reklamę (strona www, reklama AdWords), itp.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

inFakt pomoże Ci przejść na samozatrudnienie! 

Zgłoś się do nas! Nasi księgowi założą dla Ciebie firmę, jeśli jeszcze jej nie masz. Dzięki nam nie odwiedzisz żądnego urzędu. Następnie, księgowi inFakt będą rozliczali Twoją działalność gospodarczą. Co ważne będziesz miał stały dostęp do stanu finansów i skanów faktur, a po dokumenty kosztowe samodzielnie skanujesz i wgrywasz na swoje konto.Wiemy, że w ciągu dnia możesz nie mieć czasu na księgowość, więc wspieramy Cię także poza standardowymi godzinami pracy. Księgowi inFakt służą Ci pomocą aż do godz. 22 w tygodniu, a także w soboty. Oprócz tego, księgowi regularnie kontaktują się z Tobą i z własnej inicjatywy proponują korzystne rozwiązania dotyczące sposobu rozliczeń, kosztów firmowych, itp.Oto nowoczesna i wygodna usługa księgowa, warta swojej ceny. Jest z nami wiele osób, które zdecydowały się przejść na samozatrudnienie. Dołącz do tego grona!

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"