Kiedy opłacać składki ZUS i podatki?

Piotr Juszczyk

Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, jednym z twoich obowiązków jest samoobliczanie i płacenie podatków oraz składek ZUS. Sprawdź, jakie są terminy płacenia poszczególnych danin.

Składki ZUS

W 2022 roku zmienił się termin opłacania składek ZUS dla przedsiębiorców. Niezależnie, czy zatrudniasz pracowników, czy płacisz składki wyłącznie za siebie albo korzystasz z ulg (Ulga na start, Mały ZUS, Mały ZUS Plus, Duży ZUS), termin zapłaty składek jest jeden – do 20. dnia miesiąca. Oznacza to, że składki za styczeń trzeba zapłacić do 20. lutego, za luty – do 20. marca i tak dalej.

Dodatkowo w dokumentach rozliczeniowych za kwiecień (składka płatna do 20. maja), po zakończonym roku, musisz dokonać rozliczenia rocznego składki zdrowotnej. Ewentualną niedopłatę składek zdrowotnych również ureguluj do 20. maja.

Podatek dochodowy

W trakcie roku, jako podatnik, musisz opłacać zaliczki na podatek. Podatek dochodowy możesz płacić miesięcznie lub kwartalnie

Na szczęście nie masz obowiązku powiadamiać wcześniej urzędu skarbowego, w jakich odstępach czasowych będziesz opłacać podatek. O tym informujesz dopiero na etapie zeznania podatkowego. Daje to dużą swobodę w płaceniu podatku. 

Podatek dochodowy dla skali podatkowej, podatku liniowego i ryczałtu ewidencjonowanego wpłacasz zawsze do 20. dnia miesiąca, który następuje po okresie rozliczeniowym

W przypadku rozliczeń miesięcznych, zaliczkę na podatek przelewasz po każdym zakończonym miesiącu do 20. dnia kolejnego miesiąca. Przykładowo, za styczeń przelew robisz do 20. lutego, a ostatniej wpłaty zaliczki na podatek dokonujesz do 20. stycznia po zakończonym roku. 

Jeśli rozliczasz się kwartalnie, podatek płacisz do 20. dnia miesiąca po zakończonym kwartale. Przykładowo za I kwartał danego roku przelew robisz do 20. kwietnia.
Dodatkowo, masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 do końca kwietnia po zakończonym roku. Termin zapłaty podatku z zeznania rocznego (nie wynikającego z zaniżonych zaliczek na podatek), to również koniec kwietnia, nawet jeśli zeznanie złożysz dużo wcześniej.

Podatek od towarów i usług (VAT)

Podatek VAT podobnie jak podatek dochodowy możesz opłacać miesięcznie lub kwartalnie. Pamiętaj jednak, że kwartalne opłacanie podatku VAT jest zarezerwowane dla małych podatników, czyli takich u których przychody nie przekraczają 2 mln euro rocznie. Co więcej, na system kwartalny możesz przejść dopiero po roku od rejestracji jako czynny podatnik VAT. 

Termin płatności podatku VAT jest nieco dłuższy niż podatku dochodowego. Podatek VAT masz obowiązek zapłacić do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy powstaje w okresie rozliczeniowym w którym świadczysz usługi lub sprzedajesz towary opodatkowane podatkiem VAT. 

Tę daninę płacą czynni podatnicy VAT, jednak są przypadki, że również podatnicy zwolnieni z VAT muszą go płacić. Przykładem takiej sytuacji jest chociażby import usług, czyli zakup od zagranicznego przedsiębiorcym usługi, od której w Polsce należy rozliczyć podatek VAT.

Dzień wolny od pracy a płatność ZUS i podatków

Zgodnie z przepisami, gdy termin płatności składki ZUS lub zaliczki na podatek przypada w dzień wolny od pracy lub święto, ulega on przesunięciu na najbliższy dzień roboczy. Przykładowo termin zapłaty podatku VAT za listopad przypada 25. grudnia, czyli pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia – dzień wolny od pracy w Polsce. Kolejny dzień, również jest dniem wolnym. Dlatego termin płatności podatku VAT za listopad przypada najwcześniej 27. grudnia. Gdyby tak się złożyło, że 27. grudnia wypadłby w sobotę, a 28. w niedziele, to termin ulegnie aż przesunięciu na 29. grudnia. W takim przypadku masz 4 dodatkowe dni na zapłatę podatku VAT.

Na jakie konto wpłacić podatek i składki ZUS

Podatek dochodowy oraz podatek VAT wpłacasz na swój indywidualny mikrorachunek. Tu dowiesz się jak sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy. W aplikacji inFakt mikrorachunek jest uzupełniany automatycznie. 
Podobnie w ZUS każdy przedsiębiorca posiada indywidualne konto na które należy wpłacać składki. Swoje indywidualne konto wygenerujesz na stronie ZUS, następnie nr konta możesz uzupełnić w aplikacji inFakt. Tu znajdziesz instrukcję uzupełnienia nr konta w aplikacji.


Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.