Samochód w leasingu, możliwość odliczania wydatków od podatku, czyli zalety własnej działalności gospodarczej

Być na swoim – wciąż marzy o tym wielu Polaków. Nie każdy jednak decyduje się na ten krok. W inFakcie wiemy jednak, że warto działać w ramach własnej firmy. Według ostatnich przeprowadzonych przez nas badań aż 73 proc. właścicieli polskich firm odczuwa satysfakcję z prowadzenia biznesu. Przekonaj się, dlaczego warto założyć własną firmę.

Są różne sposoby prowadzenia działalności

Jednoosobowa działalność gospodarcza może mieć różne oblicza.

Może to być firma z kilkoma, czy nawet kilkunastoma pracownikami (co do ich liczby nie ma rzecz jasna ograniczeń), która wykonuje liczne działania na rzecz wielu klientów i obraca sporymi kwotami. Taka sama (nominalnie) jednoosobowa działalność może być też pracą grafika, czy programisty działającego w pojedynkę dla jednego klienta, która w praktyce nie różni się wiele do pracy na etacie.

Niezależnie od skali działalności, powody motywujące do przejścia „na swoje” są często podobne. Poniżej zebraliśmy kilka z nich.

1. Rozliczanie kosztów

Istnieje wiele wydatków, które trzeba ponosić, żeby móc wykonywać pracę. Np. zakup laptopa, komórki, biurka, czy paliwa do samochodu, którym dojeżdża się do biura. Każdy z tych wydatków pomniejsza podatek dochodowy do zapłaty.

Mówiąc w dużym uproszczeniu można przyjąć, że każde 100 zł (netto) kosztu obniża podatek dochodowy o 17 zł (jeśli korzystasz z tzw. skali podatkowej). I właśnie dlatego warto rozliczać jak najwięcej kosztów – pod warunkiem, że jest to zgodne z prawem.

Inspirację dotyczące tego co można rozliczyć znajdziecie w naszym przewodniku „51 pomysłów na koszty firmowe”.

2. Odliczanie VAT-u, w tym oszczędność przy współpracy zagranicznej

Kwestia VAT-u i możliwości jego odliczenia często przewija się w mediach „mainstreamowych”, choć „zwykli” ludzie (czyli nieprowadzący firm) mogą nawet nie orientować się o co chodzi. My wyjaśniliśmy tę kwestię w poniższym filmie z serii inFakt TV.

Jak widać przedsiębiorca zarejestrowany do VAT ma możliwość odliczania VAT-u od zakupów, co w praktyce skutkuje zakupami w cenach netto. To bardzo korzystna opcja, z której korzystają przedsiębiorcy.

Jest to szczególnie opłacalne, gdy przedsiębiorca sprzedaje swoje usługi klientom spoza Polski. Wówczas nie dolicza VAT-u do sprzedaży (stosuje „stawkę np”, czyli „nie podlega opodatkowaniu”), ale wciąż ma prawo odliczać VAT od zakupów (może wnioskować o jego zwrot).

3. Wystawianie faktur

Firmę warto prowadzić także przez to, że nawiązanie współpracy jest po prostu łatwiejsze.

Jest to korzystne dlatego, że dla zleceniodawcy obowiązkiem jest tylko opłacenie faktury. Nie musi przejmować się podatkiem płaconym w imieniu wykonawcy danego zlecenia, ani składkami ZUS i innymi obowiązkami.

Dlatego oferując wykonanie jakiejkolwiek pracy dodaje się często krótkie stwierdzenie: „Wystawiam faktury”.

A to oznacza, że wykonawca prowadzi działalność gospodarczą, więc współpraca z nim będzie bardzo prosta. I warto mieć to na uwadze.

4. Korzystanie z leasingu

Leasing to opłacalna opcja dla przedsiębiorców – zapewne ciekawsza niż kredyt. Dzieje się tak dlatego, że leasingowany samochód pozwala rozliczać koszty bez ograniczeń (tak jak pojazd firmowy), a także odliczać 50% VAT-u (odliczenie 100% VAT możliwe jest tylko, gdy przedsiębiorca nie wykorzystuje samochodu do celów prywatnych).

Jednocześnie w koszty wrzuca się całą kwotę netto raty leasingowej. W przypadku kredytu kosztem są tylko odsetki – spłata kapitału nie może być kosztem.

Z tego artykułu dowiesz się, czy zawsze leasing jest lepszy od kredytu.

5. Praca w dowolnym miejscu i czasie

Praca na etacie oznacza konieczność dostosowania się do trybu i czasu pracy danej firmy. A w przypadku przedsiębiorcy to on sam decyduje w jakim tempie, gdzie i kiedy pracuje. Ma co do tego swobodę, którą mogą ograniczyć tylko szczegóły danego zlecenia (które może jednak wiązać się z konkretnym czasem i miejscem).

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracować we własnym domu (ma to pewne zalety jeśli chodzi o koszty).

Można też wybrać własne biuro, czy też biuro coworkingowe. Wydatki z nimi związane z powodzeniem można wrzucać w koszty.

6. Podatki rozliczane kwartalnie

Osoby pracujące na etacie nie płacą same podatków, więc być może nawet nie zwracają uwagi na to, że pracodawcy opłacają w ich imieniu podatki w każdym miesiącu.

Natomiast przedsiębiorcy mają możliwość rozliczania i zapłaty podatków co kwartał. Ma to swoje zalety.

Przede wszystkim kwota, która trafiłaby w rozliczeniu miesięcznym do urzędu skarbowego dłużej zostaje w kieszeni. Można to potraktować wręcz jak krótkoterminową, nieoprocentowaną pożyczkę. Tę kwotę można oczywiście wykorzystać na rozwój działalności, np. zakup towaru, itp.

7. Swobodne rozwijanie działalności przez nowe pomysły, reklamę, promocję

O ile dorabianie jest do pewnego stopnia możliwe bez zakładania działalności, o tyle tylko przedsiębiorcy mogą swoją działalność reklamować i rozwijać. Zresztą nawet Google AdWords ostrzega przed próbą skorzystania z reklam do celów prywatnych. Taka sytuacja jest możliwa niezwykle rzadko.

Prowadząc działalność gospodarczą można ją zresztą nie tylko promować, ale też w dowolnym momencie poszerzyć o kolejną formę zarobkowania – choćby i zupełnie różną od pierwotnej działalności. Np. programista może zacząć zarabiać wynajmując swoje biuro kolejnym przedsiębiorcom. Doradca podatkowy może poszerzyć swoją działalność o pisanie artykułów. Grafik może zechcieć założyć sklep internetowy, w którym będzie sprzedawał własne prace.

Tego typu przykłady można mnożyć. Osoba, która zarabia bez założonej działalności musi zawsze uważać, czy aby nie pojawi się konieczność zarejestrowania firmy. Przedsiębiorca tej obawy nie ma. Może swobodnie realizować swoje pomysły, poszerzając swój zasięg, a tym samym zarobki.