Czy koszty uzyskania przychodu programisty lub grafika mogą obejmować oprogramowanie i wydatki na dojazdy do klienta?

Ujmowanie w kosztach wydatków związanych z działalnością gospodarczą to korzystna opcja pozwalająca na obniżenie podatku dochodowego. Grafik czy programista prowadzący własną firmę mają tu spory wachlarz możliwości. Oto 6 rodzajów wydatków, które mogą rozliczyć w kosztach.

1. Biuro, coworking

Rejestracja działalności gospodarczej wymaga określenia konkretnego miejsca jej wykonywania. Co istotne może to być zarówno osobny lokal (również na zasadach coworkingu), jak i własne albo też wynajęte mieszkanie.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się wynająć osobny lokal to zgodnie z przepisami może do kosztów zaliczyć wszelkie wydatki z nim związane, przede wszystkim internet, telefon, czynsz, wynajem. Z kolei jeśli grafik lub programista prowadzi firmę w miejscu, w którym na co dzień mieszka rozliczenie kosztów również jest możliwe – tyle że wymaga oszacowania procentu metrażu wykorzystywanego do celów firmowych. Tym sposobem możliwe jest ujmowanie w kosztach część opłat (zgodnie z wyliczeniem).

Oczywiście istnieje też możliwość rozliczenia wydatków związanych wyposażeniem lokalu, np. zakup biurka, fotela, drukarki, skanera, czy szafki na dokumenty, a także dekoracji (z wyjątkiem dzieł sztuki).

2. Koszty związane z samochodem

To jedne z najpopularniejszych wydatków polskich przedsiębiorców. Wymagają oczywiście uargumentowania, że pojazd jest w działalności potrzebny, ale nie powinno być z tym większych problemów. Można go bowiem używać przykładowo na dojazdy do biura, czy na spotkania z klientem.

To w jaki sposób następuje rozliczenie kosztów związanych z autem, zależy od sposobu jego użytkowania. Można się tu zdecydować na wprowadzenie pojazdu do majątku firmy bądź na tzw. kilometrówkę. O tym jak wygląda to w praktyce pisaliśmy już w tym artykule.

3. Zakup oprogramowania

Grafik oraz programista nie powinni mieć w zasadzie żadnych problemów z zaliczeniem w kosztach wydatków na oprogramowanie. Przede wszystkim w kontekście tych o zastosowaniu ogólnym, np. system operacyjny. Oczywiście możliwe jest również rozliczenie oprogramowania specjalistycznego służącego np. obróbce graficznej.

Jest tylko jedno ale. Taki wydatek koniecznie musi mieć związek z charakterem działalności. Co za tym idzie wspomniany program do obróbki graficznej do kosztów zaliczy grafik, ale już nie programista. Jak w szczegółach wygląda rozliczenie zakupu oprogramowania można przeczytać tutaj.

4. Elektronika

Grafik czy programista nie mają problemów z rozliczaniem w kosztach wydatków na rozmaitą elektronikę potrzebną w firmie. Pod tym ogólnym sformułowaniem kryje się taki sprzęt jak: laptop oraz komputer (wraz z akcesoriami), tablet, smartfon czy projektor. Udowodnienie przydatności w firmie takich urządzeń nie powinno być trudne.

5. Usługi online

W działalności programisty oraz grafika usługi online to już właściwie codzienność. Dlatego przydaje się opcja wrzucenia wydatków z nim związanych w koszty. Żeby to zrobić wystarczy tylko udowodnić ich przydatność w firmie (nie mogą służyć prywatnie).

Sprzeciwu urzędników nie powinno więc być jeśli np. grafik zdecyduje się rozliczyć Adobe Creative Cloud czy inną aplikację dostępną w chmurze, która ma związek z jego działalnością.

5 konkretnych kroków rozliczania zagranicznych usług online podajemy w jednym z wcześniejszych tekstów na naszym blogu.

6. Niektóre wydatki na edukację

Rozliczenia w firmie wydatków związanych z edukacją to kwestia bardziej skomplikowana niż mogłoby się to wydawać. Często bowiem urzędnicy kwestionują taki koszt jako mający charakter osobisty. Należy więc zachować tu pewną dozę ostrożności.

Rozliczanie wydatków na edukację

Przede wszystkim taki wydatek musi służyć przedsiębiorcy w danym momencie, a nie być przydatnym dopiero w przyszłości. Kiedy więc grafik zaliczy w koszty kurs obsługi skomplikowanego programu graficznego to urzędnicy nie powinni mieć żadnych zastrzeżeń.

Jeśli jednak na taki sam kurs zdecyduje się grafik, który dopiero myśli, by w przyszłości świadczyć usługi związane z grafiką to najpewniej tego wydatku w firmie nie rozliczy.

Chcesz mieć księgowość tak nowoczesną jak Twoje ulubione aplikacje?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.