Warto przekazać 1%. W rękach Polaków jest spora suma do rozdysponowania

W rękach podatników jest olbrzymia kwota do rozdysponowania na cele, które są dla nich ważne. To my sami możemy zdecydować, kogo wesprzemy. Zwróćmy na to uwagę, składając PIT.

Kto może przekazać 1%?

2 maja 2022 r. mija ostateczny termin rozliczenia podatku dochodowego dla osób, które uzyskały przychody w roku 2021 r. Podatnicy będą do tego dnia rozliczyć PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. We wszystkich tych zeznaniach, jeśli wychodzi nam należny podatek za rok, możemy przekazać 1% tego podatku na poczet Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Warto pamiętać, że ten 1% stanowi wartość podatku przekazanego do fiskusa, w związku z  tym sam podatnik nie odczuje negatywnych skutków jego przekazania. Po prostu państwo w naszym imieniu zasili tym symbolicznym procentem wybraną organizację, która jest wpisana do KRS i ma prawo być beneficjentem “jednego procenta”. Warto więc pomagać i warto przekazać ten 1% podatku. 

Rok temu przekazaliśmy blisko 1 mld. zł

W zeszłym roku blisko 15,3 mln podatników zdecydowało się przekazać swój 1% za 2020 r. na rzecz OPP. Łącznie do organizacji pomocowych trafił prawie 1 mld złotych. Mówimy zatem o naprawdę dużej kwocie, którą jest w rękach podatników. Nawet jeśli wydaje się to nam małym wsparciem i z naszego podatku trafi do danej organizacji kilka lub kilkanaście złotych, to razem w skali kraju to potężny zastrzyk gotówki. Wiele z tych organizacji funkcjonuje i pomaga tylko dzięki darowiznom uzyskanym od nas. Jeśli realizują cele dla nas ważne, przekażmy im ten symboliczny 1 procent podatku.

Nie zwlekaj, bo Twój e-PIT zostanie wysłany pusty

Jeśli dokonujemy rozliczeń naszego zeznania sami to najprawdopodobniej ten 1% zostanie odpowiednio przekazany. Księgowi, którzy go rozliczają, zazwyczaj pytają podatników o to, prosząc o wskazanie numeru KRS wybranego podmiotu, przypominając, że jest taka możliwość.

Natomiast większym problemem jest automatyzacja, którą udostępnia MF w ramach systemu Twój e-PIT. Korzystają z niej w dużej mierze podatnicy zatrudnieni na umowach o pracę lub umowach cywilnoprawnych, którzy nie posiadają działalności gospodarczej czy też nie rozliczają najmu. Z jednej strony dla nich to duże uproszczenie, że nie muszą sami rozliczać PITu. Jednak jeśli nie poświęcimy mu należytej uwagi, możemy nie przekazać swojego 1% lub stracić, nie uwzględniając ulgi, który nam się należy. 

Automatyczna wysyłka PIT po 2 maja

W przypadku zeznania PIT-37 jeśli ktoś nie zaakceptuje go ręcznie, to 2 maja zostanie ono automatycznie wysłane za pośrednictwem systemu. Warto zastanowić się więc nad zalogowaniem do systemu i ręcznym wprowadzeniem danych OPP, której chcielibyśmy przekazać nasz 1%.

Nie jest to skomplikowane i czasochłonne, możemy to zrobić w 3 krokach: logowanie, wpisanie KRS organizacji i akceptacja. Jeśli nie posiadamy Profilu Zaufanego lub konta w systemie ePUAP, możemy zalogować się znając wysokość zeszłorocznego zeznania PIT lub tegorocznego PIT-11 otrzymanego od pracodawcy. Jeśli tego nie zrobimy nasz PIT zostanie wysłany automatycznie bez wskazania OPP – podatnik ma bowiem prawo do odliczenia 1%, ale nie musi tego robić. Zależy to tylko od naszej woli.

Emeryci i renciści rozliczani przez ZUS muszą sami zgłosić chęć

Warto pamiętać też o osobach, które pobierają rentę lub emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie osoby zazwyczaj dostają z ZUSu już gotowe i już rozliczone zeznanie na druku PIT-40A/PIT-11. Emeryci i renciści chcący przekazać 1% swojego podatku powinni również zalogować się do systemu lub złożyć go indywidualnie poza systemem, wskazując KRS wybranej OPP.

Ponad 40% podatników nie przekazuje 1%

W zeszłym roku ponad 15 mln podatników przekazało blisko 1 mld zł. organizacjom w ramach rozliczenia PIT. Samych podatników w Polsce jest natomiast ok. 26 mln. Oczywiście nie każdy z nich będzie mógł przekazać swój 1%. Nie możemy tego zrobić, jeśli nie mamy żadnego podatku do zapłaty np. w sytuacji, gdy korzystamy z różnych ulg podatkowych, kwoty wolnej lub PIT dla młodych.

Jeśli jednak płacimy podatki, zwróćmy na to uwagę. Warto pomagać. To ostatni dzwonek, żeby złożyć zeznanie i przekazać swój 1% na Organizację Pożytku Publicznego. W rękach podatników jest olbrzymia kwota do rozdysponowania na cele, które są dla nich ważne. To my sami możemy zdecydować, kogo wesprzemy, a ostatnie lata pokazują, ile dobrego robią różne organizacje niosące pomoc tam, gdzie brakuje jej choćby ze strony państwa. 

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu