Najkorzystniejsza forma opodatkowania dla programistów w Polskim Ładzie. Co wybrać?

Piotr Juszczyk

Podatek na liniówce czy ryczałt? Ile rzeczywiście daje branży IT nowa 12 proc. stawka ryczałtu? Która forma pozwoli najwięcej zaoszczędzić programistom? Decyzję o tym warto przemyśleć już teraz.

Polski Ład cały czas zaskakuje. Czytając projekt, znajdujemy nowe ciekawostki. Należy się zastanowić co dalej i wielu przedsiębiorców myśli już, co od 2022 r. Na tę chwilę nie podejmowałbym żadnych kroków, z uwagi na to, ze póki co mamy projekt datowany na 26 lipca 2021 r. Może on jeszcze bardzo mocno ewoluować lub nie trafić do procesu legislacyjnego w sejmie i nie zostać poddany pod głosowanie. Również gdy trafi do sejmu, może nie zostać przegłosowany i nie znajdzie poparcia większości. Z tyłu głowy należy jednak zastanawiać się, co od przyszłego roku nas czeka. 

Polski Ład i podatek liniowy – rzeczywiste koszty przedsiębiorcy

Chcę zająć się programistami, bo Polski Ład na pewno najbardziej dotyka przedsiębiorców rozliczających się metodą liniową. Jeżeli chodzi o tzw. liniówkę od 2022 r. będzie powodowała ona wzrost kosztów na poziomie wyższym niż podatek w wysokości 19%. Danina wzrośnie aż do 28%, co wynika z 9 proc. składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć. To bardzo mocne obłożenie dla podatników i wzrost jeśli chodzi o tę grupę. 

Polski Ład i podatki – alternatywa dla branży IT

Trzeba się zastanowić co dalej – może spółka, a może inna forma opodatkowania. Jeżeli spółka, to w przypadku programistów dobrze zastanowić się czy warto mieć aż tak rozbudowaną księgowość. Alternatywną dla spółki z o.o. w mojej ocenie będzie od 2022 r. ryczałt, z racji tego, że ma on zostać obniżony dla branży IT z 15% na 12%. Dodatkowo składka zdrowotna ma wynieść ⅓ stawki podatku (czyli w tym przypadku 4%). Łączne obłożenie w przypadku ryczałtu wyniesie zatem 16%, co jest niższe w porównaniu z obciążeniem na liniówce, które będzie wynosić 28%. 

Kij oczywiście ma dwa końce. Na ryczałcie przede wszystkim nie możemy rozliczać kosztów, czyli nasz przychód byłby opodatkowany w całości stawką 16%. Na liniówce nasze obłożenie to 28%, ale liczone od dochodu. Należy więc zastanowić się, czy mamy aż tyle wydatków firmowych, że podatek liniowy będzie opłacalny. Taki programista musiałby mieć blisko 45% kosztów, aby pozostanie na podatku liniowym w nowej formule było korzystne. 

Przyjmijmy za wzór programistę, który zarabia 20 tys. zł brutto miesięcznie. Raczej wątpliwe jest, że wygeneruje on 9 tys. zł kosztów miesięcznie, żeby ten podatek liniowy był dla niego opłacalny. Wydatki związane z IT, to przede wszystkim komputer, który służy raczej nie krócej niż przez miesiąc, a bywa, że na lata. Ważne są również wydatki stałe: telefon, internet, ewentualny samochód użytkowany w działalności gospodarczej, najem biura lub użytkowanie własnego mieszkania. Myślę, że te koszty będą raczej na poziomie od 1 do 2 tys. zł. W związku z tym ryczałt może być bardzo opłacalny.

Ulgi IP BOX nie znajdziesz na ryczałcie

Należy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Wybierając ryczałt, programista, który będzie chciał korzystać z ulgi IP BOX, nie będzie już miał takiej możliwości.

Jak będzie wyglądać opodatkowanie IP BOX na podatku liniowym? Jeżeli podatnik będzie z ulgi korzystał to w grę wchodzi  9% składki zdrowotnej + 5% składki podatku dochodowego, czyli łącznie 14%. Oczywiście przy uldze IP BOX koszty zmniejszają podstawę opodatkowania. Należy zastanowić się także jaki odsetek naszego przychodu stanowi prawo własności intelektualnej. Pozostała wartość przychodu musi już bowiem zostać opodatkowana wg. łącznej stawki 28%. Problemem może się również okazać wzrost biurokracji związanych z tą ulgą. Trzeba prowadzić odrębną ewidencję, pilnować wszystkich spraw z nią związanych, aby w przyszłości nie wchodzić w spór z fiskusem

Najważniejszą rzeczą dla programistów jest dzisiaj ustalenie:

  • jakie ponoszą koszty,
  • czy chcą skorzystać z ulgi IPB BOX,
  • jaki odsetek przychodu jest prawem własności intelektualnej,
  • jakie ponosimy nakłady z tytułu ulgi oraz pozostałej działalności.

Polski Ład – jaka forma opodatkowania od 2022 r.?

Niełatwe zadanie czeka przedsiębiorców pod koniec tego roku po to, by w 2022 r. wybrać odpowiednią formę opodatkowania.

W przypadku pozostania na jednoosobowej działalności gospodarczej możliwość zmiany opodatkowania jest wyłącznie do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągniemy pierwszy przychód w nowym roku.

Czeka nas stresująca sytuacja i zastanawianie się co dalej i w którą stronę pójść. Polski Ład znacznie uderzy w przedsiębiorców rozliczających się na liniówce, ponoszących ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Ta grupa będzie miała największe obłożenia, względem obecnie obowiązujących przepisów podatkowych.