IP BOX, czyli 5% podatku dochodowego dla programistów. Komu należy się ulga IP BOX?

Czy programiści mogą płacić 5% podatek dochodowy? Tak. Czy wszyscy? Nie. Sprawdźmy w takim razie kto i jak może skorzystać z ulgi.

https://youtu.be/iI2NfYIJTNc

Co to jest IP BOX?

IP BOX to preferencja podatkowa, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Mówi o tym, że jeśli tworzymy kwalifikowane prawa do własności intelektualnej (a oprogramowanie lub program komputerowy jest takim prawem) to możemy płacić 5% podatek dochodowy.

Początkowo, nikt nie wiedział jak należy interpretować tę ulgę i kto tak naprawdę może z niej skorzystać. Sytuacja zmieniła się 15 lipca 2019, kiedy to Minister Finansów wydał 86-stronnicowe objaśnienie podatkowe. Okazało się wtedy, że znaczna część programistów, która tworzy oprogramowanie i przekazuje prawa własności intelektualnej, może skorzystać z ulgi IP BOX i opodatkować swój dochód w rozliczeniu rocznym stawką w wysokości 5%.

Działalność badawczo-rozwojowa?

Aby skorzystać z ulgi IP BOX konieczne jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Działalność ta może polegać na tworzeniu, rozwinięciu albo ulepszeniu prawa własności intelektualnej. Mówiąc prościej, musimy „pracą naszego umysłu” stworzyć coś sami lub udoskonalić coś, co sami kupiliśmy i sprzedać to dalej. W przypadku programistów tym „czymś” może być oczywiście autorski kod.

Uwaga.
Działalność badawczo-rozwojowa może być badawcza ALBO rozwojowa. W innych krajach działalność B+R musi być badawcza oraz rozwojowa. U nas wystarczy, że będzie tylko badawcza, albo tylko rozwojowa.

Co więcej, działalność może być rozwojowa wyłącznie w obrębie naszej firmy. Nie musimy mierzyć innowacyjności naszego przedsięwzięcia w ramach miasta, województwa, kraju ani świata. Wystarczy, że to, co robimy jest innowacyjne na „naszym małym podwórku”. Innymi słowy, wprowadzamy na rynek coś, czego my sami jeszcze wcześniej nie robiliśmy.

Chodzi zatem o stworzenie oprogramowania innowacyjnego w skali naszego przedsiębiorstwa i przekazanie go w ramach praw do własności intelektualnej swojemu kontrahentowi.

Ewidencja na potrzeby IP BOX

Jednym z wymogów skorzystania z preferencji, jest obowiązek prowadzenia ewidencji. Służy ona do poprawnego wyliczenia, ile z naszego dochodu możemy opodatkować stawką 5%. Ewidencja mierzy jaka ilość naszej pracy została wykonana przez nas, a jaka bazuje na pracy innych osób. Taka właśnie miara, która określa stosunek naszej pracy nazywa się wskaźnikiem nexus.

Przykładowo, sprzedaliśmy zleceniodawcy określoną ilość kodu i otrzymaliśmy za niego 8000 zł. Ale żeby ten kod sprzedać, zleciliśmy komuś innemu napisanie części tego kodu i zapłaciliśmy mu za to 3000 zł. W takiej sytuacji dochód, który możemy opodatkować stawką 5% to 5000 zł.

Pobierz wzór ewidencji IP BOX.
We wzorze znajdziecie również odpowiednie pola do wyliczenia wskaźnika nexus i dochodu, który można opodatkować stawką 5%.

Interpretacja podatkowa

To być może najistotniejsza rzecz mówiąc o uldze IP BOX. Aby mieć pewność i zabezpieczenie na przyszłość, że nasza działalność spełnia przesłanki o działalności B+R, warto napisać wniosek o indywidualną intepretację podatkową.

Jak to zrobić? Piszemy do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). We wniosku pytamy, czy nasza działalność jest badawczo-rozwojowa. Nie stwierdzamy sami, że prowadzimy taką działalność. Opisujemy stan faktyczny, czym się zajmujemy, a następnie pytamy i prosimy o określenie w interpretacji.

O co warto jeszcze zapytać w interpretacji? Czy nasze koszty, które ponosimy w działalności gospodarczej powinny być zaliczone w działalności badawczo-rozwojowej. Będzie nam to również potrzebne do wyliczenia wskaźnika nexus i dochodu, który możemy opodatkować stawką 5%.

Po przesłaniu wniosku, Urząd Skarbowy najprawdopodobniej poprosi nas o odpowiedź na dodatkowe pytania, również na takie, które opisaliśmy we wniosku. Koszt interpretacji podatkowej to 40 zł za każde pytanie. Przykladowo: pytanie o to, czy nasza działalność jest badawczo-rozwojowa to jedno pytanie. Pytanie o to, co stanowi koszt działalności to drugie pytanie. Pytanie o to, czy mogę zastosować IP BOX to trzecie pytanie.

Pozytywna interpretacja podatkowa jest dla nas solidną podstawą do skorzystania z ulgi. Warto jednak pamiętać, że interpretacja odnosi się do opisanego przez nas stanu faktycznego. Zadbajmy zatem o to, aby opisując naszą działalność, zrobić to szczegółowo i zgodnie z prawdą. W innym przypadku może to zostać w przyszłości zakwestionowane.

Wniosek o interpretację składamy na druku ORD-IN. Sprawdź, jak złożyć wniosek o interpretację podatkową.

Wyszukiwarka interpretacji podatkowych

Na ten moment wydanych zostało już tysiące interpretacji podatkowych w sprawie IP BOX. Zdecydowana większość z nich posiada pozytywną decyzję odnośnie stosowania stawki 5%.

Interpretacje są ogólnodostępne i każdy może się z nimi zapoznać. Wystarczy na stronie Ministerstwa Finansów z wyszukiwarką wpisać w polu fraza: ip box.

Daje nam to wgląd we wnioski przedsiębiorców. Możemy je ocenić i skorzystać z tej wiedzy pisząc własny wniosek.

Kto może skorzystać?

Jednym słowem, niemal każda firma. Niezależnie od wielkości i formy:

Z ulgi IP BOX nie mogą skorzystać ryczałtowcy.

IP BOX krok po kroku

  1. Sprawdzamy, czy wykonujemy działalność badawczo-rozwojową.
  2. Prowadzimy ewidencję na potrzeby IP BOX.
  3. Wnioskujemy o indywidualną interpretacją podatkową (koszt 40 zł za każde pytanie).
  4. W ciągu roku płacimy normalne zaliczki na podatek dochodowy.
  5. Po zakończonym roku, w zeznaniu podatkowym wykazujemy dochody opodatkowane ulgą IP BOX 5% i otrzymujemy zwrot podatku.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu