Księgowość spółki z o.o. — na czym polega, jak w praktyce prowadzić pełną księgowość sp. z o.o.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy prowadzący firmę w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą prowadzić pełną księgowość. W artykule w przejrzysty sposób wyjaśnimy, czym jest pełna księgowość. Podpowiemy również, jakie obowiązki za sobą niesie i czy przedsiębiorca może samodzielnie rozliczać podatki w spółce.
- Czym jest spółka z o.o. – jakie są jej główne cechy i zalety?
- Czy spółka z o.o. musi prowadzić pełną księgowość?
- Na czym polega pełna księgowość w spółce z o.o.?
- Jak prowadzić pełną księgowość w spółce z o.o.?
- Czy ewidencja księgowa w spółce z o.o. podlega kontroli i audytowaniu?
- Czym różni się księgowość spółki z o.o. od księgowości innych form działalności?
- Podsumowanie
- FAQ — Najczęściej zadawane pytania o księgowość spółki z o.o.
Czym jest spółka z o.o. – jakie są jej główne cechy i zalety?
Spółka z o.o. jest jedną z najpopularniejszych obecnie form prowadzenia działalności i zarazem najpopularniejszym rodzajem spółki w Polsce. Zgodnie z przepisami jest to spółka kapitałowa, której filarem środki wnoszone przez udziałowców (wspólników). Spółka z o.o. ma własną osobowość prawną. Za zaciągnięte zobowiązania odpowiada swoim majątkiem. Może także nabywać prawa i obowiązki oraz dokonywać czynności prawnych we własnym imieniu.
Niewątpliwie do 5 głównych zalet spółki z o.o. należą:
- niskie koszty oraz prostota założenia
- możliwość założenia spółki jako jednoosobowa działalność – wyłącznie przez jedną osobę fizyczną
- niska wysokość kapitału zakładowego – 5 000 zł
- ograniczona odpowiedzialność wspólników, którzy odpowiedzialni są jedynie do wartości wniesionego wkładu
- wspólnik, z tytułu bycia wspólnikiem spółki z o.o. nie ma obowiązku opłacania składek ZUS
W kwestii wad spółki z o.o. należy wspomnieć również o 5 aspektach:
- proces likwidacji tego typu działalności jest skomplikowany, czasochłonny (z reguły trwa minimum 7 miesięcy) i kosztowny
- czasochłonnym procesem może okazać się też rejestracja spółki z o.o.
- bieżące formalności i podejmowanie decyzji przy wielu wspólnikach mogą okazać się długotrwałe i uciążliwe
- podwójne opodatkowanie zysków
- obowiązek prowadzenia tzw. pełnej księgowości
Czy spółka z o.o. musi prowadzić pełną księgowość?
Tak, obowiązek prowadzenia pełnej księgowości nakłada na spółkę z o.o. Ustawa o rachunkowości. Pełne księgi należy prowadzić od początku działalności spółki.
Na czym polega pełna księgowość w spółce z o.o.?
Pełna księgowość w spółce z o.o. wymaga dokładnego zapisywania wszystkich operacji gospodarczych na kontach księgowych. Taka forma księgowości umożliwia szczegółową analizę finansową działalności oraz stworzenie struktury należności, zobowiązań i kosztów działalności.
Jak wygląda ewidencja przychodów i kosztów w spółce z o.o.?
W praktyce pełna księgowość niesie za sobą obowiązek księgowania nie tylko faktur kosztowych i przychodowych, jak ma to miejsce przy uproszczonej księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej, ale także wszystkich innych operacji finansowych z majątku spółki. Mogą być to np.:
- wypłacone zaliczki
- odszkodowania
- diety
- transakcje wykonane firmową kartą płatniczą
W przeciwieństwie do JDG majątek spółki nie jest majątkiem wspólników czy członków zarządu. Każda złotówka, która wchodzi i wychodzi z firmowego konta, musi być więc odpowiednio sklasyfikowana i udokumentowana w księgach.
Pełne księgi spółki z o.o. uwzględniają także aktywa i pasywa. Mówiąc najprościej, aktywa to ogół majątku spółki, pasywa — to źródła finansowania tego majątku np. kredyty czy kapitał zakładowy.
Na czym polega roczne sprawozdanie finansowe roku obrotowego w spółkach z o.o.?
Sprawozdanie finansowe roku obrotowego to dokument zawierający szczegółowe informacje o sytuacji finansowej firmy. Przybiera on formę elektronicznego raportu i tworzy się go na podstawie danych z ksiąg. Sprawozdanie powinno być przygotowane w języku polskim, a wszelkie kwoty ujęte w PLN.
Zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe składa się z:
- bilansu oraz stanu aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy
- rachunku zysków i strat
- informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia
Sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego jest obowiązkiem każdej spółki z o.o. Wzory sprawozdań są nieco inne dla mikro, małych i pozostałych (największych, niemieszczących się w kryteriach jednostek mikro i małych) spółek z o.o.
Po stworzeniu sprawozdania niezbędne jest jego podpisanie przez osobę, która prowadzi księgi rachunkowe oraz wszystkich członków zarządu, a następnie — wysłanie w określonym formacie elektronicznym do KRS.
Zamów rozmowę z księgowym
Jakie obowiązki względem podatków i rozliczenia z urzędem skarbowym spoczywają na spółce z o.o.?
Prawo nakłada na spółki z o.o szereg obowiązków względem urzędu skarbowego. Należą do nich między innymi:
- wysyłanie zaliczek na podatek CIT
- wysyłanie plików JPK_VAT7
- wysyłanie deklaracji CIT-8
- opłacanie podatku VAT
- opłacanie podatku od nieruchomości (o ile spółka jest właścicielem nieruchomości)
- przygotowywanie rocznych sprawozdań finansowych i przesyłanie ich do RDF
Jeśli spółka zatrudnia pracowników, musi spełnić także określone obowiązki względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak prowadzić pełną księgowość w spółce z o.o.?
Prowadzenie pełnej księgowości spółki z o.o. jest zdecydowanie trudniejsze i bardziej czasochłonne niż prowadzenie uproszczonej księgowości JDG. Wymaga bowiem drobiazgowego zestawienia wszystkich przychodów i wpływów oraz prowadzenia nie tylko księgi głównej, ale także, zestawienia obrotów i sald i różnego rodzaju ewidencji pomocniczych. Księgowi inFaktu zawsze gotowi są pomóc!
Czy można samemu prowadzić księgowość spółki z o.o.?
Teoretycznie księgowość spółki z o.o. można prowadzić samodzielnie. Jednak jeśli nie masz wiedzy z zakresu rachunkowości i księgowości, taka decyzja może być bardzo ryzykowna. Może skutkować bowiem nieświadomie popełnianymi błędami, które mogą przysporzyć Ci nie tylko dodatkowych kosztów, ale także ogromu stresu w kontakcie z urzędem skarbowym.
Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości spółki z o.o. w InFakt?
Prowadzenie księgowości spółki z o.o. w inFakcie pozwoli Ci dopełnić wszystkich niezbędnych obowiązków względem urzędów podatkowych, zachować przejrzystość rozliczeń i uniknąć stresu wynikającego z kontaktu z fiskusem. Jest to ogromna zaleta zwłaszcza dla osób, które zwyczajnie nie odnajdują się w kwestiach podatkowych, a rachunkowość i finanse nie są ich mocną stroną.
Dzięki doświadczeniu w obsłudze spółek księgowi inFaktu pomogą Ci zachować kontrolę nad firmowymi finansami oraz pewność, że wszystkie obowiązki względem fiskusa zostały zrealizowane terminowo i właściwie. Osobisty księgowy inFaktu będzie mógł także reprezentować Cię przed ZUS i US.
Czy ewidencja księgowa w spółce z o.o. podlega kontroli i audytowaniu?
Audyt ewidencji księgowej jest obowiązkowy wyłącznie dla podmiotów wskazanych w art. 64 ust. 1 Ustawy o rachunkowości. Są to m.in.:
- banki krajowe
- spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe
- jednostki działające na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi
Zamów indywidualną ofertę cenową dla Twojej spółki.
Czym różni się księgowość spółki z o.o. od księgowości innych form działalności?
Osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki cywilne i jawne osób fizycznych mogą prowadzić księgowość uproszczoną. Pod warunkiem, że ich przychody ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 000 000 euro. Spółki z o.o. mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, bez względu na roczną kwotę przychodów.
Podsumowanie
Zgodnie z zapisami Ustawy o rachunkowości spółki z o.o. mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Wymaga ona księgowania nie tylko faktur kosztowych i przychodowych, ale także wszystkich innych operacji finansowych z majątku spółki. Mogą być to np.:
- wypłacone zaliczki
- odszkodowania
- transakcje wykonane firmową kartą płatniczą.
Choć prawo nie nakłada na spółkę konieczności posiadania księgowego, decyzja o samodzielnym prowadzeniu ksiąg może być bardzo ryzykowna. Może skutkować bowiem nieświadomie popełnianymi błędami, które mogą przysporzyć Ci nie tylko dodatkowych kosztów, ale także ogromu stresu w kontakcie z urzędem skarbowym i ZUS-em.
FAQ — Najczęściej zadawane pytania o księgowość spółki z o.o.
Jaką księgowość prowadzi spółka z o.o.?
Spółki z o.o. mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Wymaga ona księgowania nie tylko faktur kosztowych i przychodowych, ale także wszystkich innych operacji finansowych z majątku spółki.
Czy spółka z o.o. musi mieć księgowego?
Prawo nie nakłada na spółki z o.o. obowiązku posiadania księgowego. Jeśli jednak nie masz wiedzy z zakresu podatków i rachunkowości współpraca z doświadczonym księgowym znacząco ułatwi proces rozliczeń z fiskusem.
Czy księgowość spółki z o.o. jest trudna?
Księgowość spółki z o.o. jest zdecydowanie trudniejsza niż księgowość JDG, dlatego warto oddać ją w ręce specjalistów. Wymaga prowadzenia pełnej księgowości, a więc ewidencjonowania nie tylko faktur, ale też wpłaconych zaliczek, odszkodowań czy transakcji kartą płatniczą.
Podziel się nim ze znajomymi