Jak założyć kancelarię adwokacką? Poradnik krok po kroku

Paulina Włodarczyk

Chcesz prowadzić własną kancelarię? Musisz wcześniej dopełnić kilku formalności, m.in. uzyskać wpis na listę adwokatów i zgłosić wykonywanie zawodu okręgowej radzie adwokackiej. Po spełnieniu wymogów możesz zarejestrować działalność gospodarczą. Podpowiadamy, jak krok po kroku założyć własną kancelarię adwokacką.

Kto może otworzyć własną kancelarię adwokacką? 

Działalność prawnicza różni się od standardowej działalności gospodarczej. Z racji tego, że obejmuje zawody zaufania publicznego, m.in. adwokata, radcy prawnego, notariusza, rzecznika patentowego, doradcy podatkowego, podlega dodatkowym ograniczeniom.

Należy więc do tzw. regulowanych działalności gospodarczych. Oznacza to w praktyce, że osoba, która chce świadczyć usługi prawnicze w ramach własnej firmy, musi spełnić dodatkowe warunki wynikające z przepisów. Fakt, że je spełnia, potwierdza wpis w ogólnodostępnej rejestrze. W przypadku kancelarii adwokackiej będzie to wpis na listę adwokatów.

Dlatego, aby założyć własną kancelarię, trzeba wcześniej dopełnić wszystkich wymaganych formalności i zdobyć uprawnienia. Czyli po pierwsze ukończyć studia prawnicze, odbyć kilkuletnią aplikację, zdać egzamin zawodowy oraz uzyskać obowiązkowy wpis na listę adwokatów. Po tym można otworzyć własną kancelarię.

Zakładanie kancelarii adwokackiej krok po kroku

Proces otwierania kancelarii można opisać w 3 krokach: wyznaczenie siedziby, zgłoszenie wykonywania zawodu oraz rejestracja działalności gospodarczej. Poniżej opisaliśmy każdy z nich.

Krok 1. Wyznaczenie siedziby kancelarii

Jak już uzyskasz wpis na listę adwokacką, zastanów się, gdzie będziesz prowadzić swoją kancelarię. Pamiętaj, że nie masz tu pełnej swobody. Lokal musi zostać właściwie oznaczony oraz spełniać określone warunki. Powinien być:

 • położony w reprezentatywnym miejscu;
 • zabezpieczony przed dostępem niepowołanych osób (zapewnienie zachowania tajemnicy zawodowej); 
 • właściwie oznaczony – w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać, że świadczy w nim usługi adwokat. 

Pomieszczenie powinno zapewniać dyskrecję klientom. Należy je też odpowiednio wyposażyć.

Krok 2. Zgłoszenie rozpoczęcia wykonywania zawodu

Zanim otworzysz kancelarię, musisz obowiązkowo zgłosić rozpoczęcie wykonywania zawodu okręgowej radzie adwokackiej (właściwej ze względu na siedzibę kancelarii). W takim zgłoszeniu przekazujesz dane, które zostaną wpisane do Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Czyli m.in.:

 • imię i nazwisko;
 • miejsce zamieszkania;
 • adres kancelarii;
 • numer telefonu i adres e-mail.

Ponadto możesz też zgłosić preferencje co do obsługiwanych dziedzin prawa – zostaną wtedy wyszczególnione na liście adwokatów. Określasz też swoją gotowość do przyjmowania spraw z urzędu. 

Krok 3. Założenie działalności gospodarczej

Gdy dopełnisz już wszelkich formalności związanych z uzyskaniem uprawnień, możesz przejść do kolejnego etapu. Jest nim założenie działalności gospodarczej. W tym miejscu musisz: 

 1. Określić formę prawną swojej działalności. Masz do wyboru jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę (cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną).
box-icon

Ważne

Adwokat nie może wykonywać zawodu w spółce kapitałowej: z.o.o., spółce akcyjnej lub prostej spółce akcyjnej.

Następnie rejestrujesz działalność gospodarczą odpowiednio rejestrze Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych (jednoosobowa działalność) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (spółki). 

W dalszej części tekstu skupimy się na zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Szczegółowy opis tego procesu znajdziesz w artykule: Jak założyć firmę i rozpocząć działalność gospodarczą? Rejestracja firmy krok po kroku

 1. Wybrać odpowiedni kod PKD. W Polskiej Klasyfikacji Działalności usługi prawnicze zostały ujęte w sekcji M, w skład której wchodzą działalności profesjonalne, naukowe i techniczne. Właściwym kodem PKD dla usług prawnych jest PKD 69.10.Z. Co ważne kod ten dotyczy zarówno adwokatów, radców prawnych, notariuszy.
 2. Określić formę opodatkowania działalności. Masz do wyboru:  
 • skalę podatkową,
 • podatek liniowy,
 • ryczałt od przychodów ewidencyjnych. 

Wybór formy opodatkowania powinien wynikać z indywidualnej analizy Twojej sytuacji podatkowej. Może się okazać, że początkowe wysokie koszty prowadzenia np. startującej kancelarii adwokackiej, która nie generuje jeszcze wysokich dochodów, spowodują, że korzystnym będzie opodatkowanie według skali podatkowej.

Aby porównać poszczególne rodzaje formy opodatkowania i wybrać najlepszą dla siebie, sprawdź nasz Kalkulator B2B na 2023 rok.

 1. Złóż wniosek o wpis do CEIDG. Formularz rejestracyjne CEIDG-1 złożysz online, pocztą lub osobiście w urzędzie gminy/miasta.
 2. Zarejestruj się do VAT. Usługi adwokackie, ze względu charakter doradczy, podlegają bezwzględnemu obowiązkowi rejestracji jako czynny podatnik VAT. Aby to zrobić, należy zgłosić się do urzędu skarbowego z wypełnionym wnioskiem VAT-R. Sprawdź: Rejestracja jako czynny płatnik VAT. Jak jej dokonać? Dodatkowo działalność prawnicza została ujęta w wykazie usług o charakterze niematerialnym, co wiąże się z koniecznością oznaczenia usług prawniczych w pliku JPK_VAT kodem GTU_12. 
 3. Kup kasę fiskalną, jeśli będziesz świadczyć usługi na rzecz osób fizycznych. Przepisy nakładają na adwokatów obowiązek rejestrowania takiej sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Nie przysługuje tu możliwość zwolnienia z tego obowiązku. Dlatego już pierwszą usługę wykonaną w ramach własnej kancelarii dla osoby fizycznej musisz wykazać w raporcie z kasy fiskalnej.  
box-icon

Warto wiedzieć

Jeśli świadczysz usługi jedynie na rzecz innych firm, nie masz obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Samodzielne założenie działalności wydaje Ci się zbyt czasochłonne? Pamiętaj, że możesz skorzystać z naszej pomocy. W inFakcie założymy firmę za Ciebie. Nie musisz nawet wychodzić z domu.

Jak się przygotować do założenia kancelarii? Etapy poprzedzające

Kancelarii adwokackiej nie otworzysz z dnia na dzień. Samo jej założenie jest finalnym etapem wieloletniego procesu, który musisz przejść. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zawodem adwokata, przed Tobą kilka lat zdobywania wykształcenia i uprawnień. W skrócie są to:

 1. Ukończenie studiów prawniczych absolutna podstawa to zdobycie tytułu magistra. Możesz ukończyć studia w Polsce lub za granicą (o ile są one uznawane w naszym kraju). 
 2. Zdanie egzaminu aplikanckiego i ukończenie aplikacji.
 3. Zdanie egzaminu adwokackiego.
 4. Wpis na listę adwokatów możesz ubiegać się o niego w ciągu 10 lat od zdania egzaminu. Aby uzyskać wpis, do okręgowej rady adwokackiej składasz niezbędne dokumenty. Przed rozpatrzeniem wniosku dziekan może przeprowadzić z Tobą rozmowę lub poszukiwać informacji o Twojej dotychczasowej aktywności zawodowej. Jeśli Twojego zgłoszenia nie zakwestionuje Minister Sprawiedliwości, zostajesz wpisany na listę adwokatów.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Paulina Włodarczyk
Księgowa inFakt. Księgowa z zamiłowania, a prywatnie żona i matka dwójki dzieci. Uwielbiam kryminały, a w pracy księgowego czuję się jak detektyw, który w świecie przepisów podatkowych znajduje właściwe rozwiązanie problemu. Moim najważniejszym celem jest pomoc w zrozumieniu skomplikowanej rzeczywistości podatkowej.