Jak podpisać dokument przez profil zaufany? Instrukcja krok po kroku

Dorota Mglej

Z pomocą profilu zaufanego możesz załatwić sprawę z urzędem bez wychodzenia z domu. Służy on nie tylko do potwierdzania tożsamości w systemach, ale też do zdalnego podpisywania dokumentów urzędowych – z wykorzystaniem podpisu zaufanego. Sprawdź, jak w łatwy sposób podpisać dokument online. 

Czym jest podpis zaufany?

Podpis zaufany to bezpłatne i proste narzędzie dostępne w ramach profilu zaufanego. Dzięki niemu szybko podpiszesz różnego rodzaju dokumenty wysyłane do urzędu. Możesz go użyć podczas składania np. wniosków, oświadczeń czy sprawozdań finansowych. 

box-icon

Warto wiedzieć

Podpis zaufany jest ważny w kontaktach z podmiotami administracji publicznej – urzędami i ministerstwami. Jeśli chcesz użyć go do podpisywania dokumentów dla innych firm, musisz się upewnić, czy akceptują one tego rodzaju podpis.

Jak podpisać dokument online przez profil zaufany?

Aby złożyć podpis, musisz posiadać swój profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie założyłeś, sprawdź naszą instrukcję video: Jak założyć profil zaufany ePUAP? Poznaj 4 sposoby. Potrzebny Ci też będzie zapisany na komputerze dokument, który chcesz podpisać.

Podpisywanie dokumentów podpisem zaufanym krok po kroku

Instrukcja krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl.
 2. Kliknij zakładkę „Dokumenty i dane osobowe” w sekcji “Dla obywatela”.
 3. Następnie z kategorii „Inne sprawy” wybierz „Podpisz dokument elektronicznie – wykorzystaj podpis zaufany”. 
 4. Zostaniesz przekierowany na dedykowaną stronę. Kliknij przycisk “Start”.
 5. Możesz tu wybrać jedną z trzech opcji – podpisanie sprawozdania finansowego, podpisanie pliku PDF lub podpisanie dokumentu w wybranym formacie, na przykład .txt, .jpg, .doc, .xml.
 6. Wybierz odpowiednią opcję i kliknij „Dalej”. 
 7. Następnie „Podpisz i sprawdź dokument”. System przekieruje Cię na stronę, na której wgrasz swój dokument z komputera.
 8. Kliknij „Wybierz dokument z dysku” i odszukaj interesujący Cię plik. Opcjonalnie możesz go przeciągnąć myszką w wyznaczone miejsce. 
 9. Po załadowaniu dokumentu pojawi się pod nim przycisk “Podpisz”. 
 10. Kliknij go – zostaniesz przeniesiony na stronę logowania do profilu zaufanego. Możesz zalogować się przez login i hasło lub poprzez bankowość elektroniczną.
 11. Po zalogowaniu możesz podpisać swój dokument. Sprawdź, czy wszystkie dane się zgadzają, a następnie kliknij przycisk “Podpisz podpisem zaufanym” i potwierdź podpisanie swojego dokumentu. 
 12. Po odpowiedniej weryfikacji możesz pobrać podpisany plik. Tak przygotowany dokument możesz wysłać elektronicznie do urzędu.
box-icon

Warto wiedzieć

Usługa Podpis zaufany służy nie tylko do podpisywania dokumentów, ale też sprawdzania, czy inne osoby prawidłowo złożyły swój podpis.

Załóż firmę zdalnie z inFaktem

Bez formalności. Bez wychodzenia z domu. Bez stresu. Za darmo

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Dorota Mglej
Absolwentka studiów ekonomicznych, zainteresowana biznesem i finansami. W inFakcie odpowiadam za content. Dostarczam Przedsiębiorcom i Księgowym treści, które pomagają prowadzić firmę. Prywatnie miłośniczka gór, podróży i książek.