Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, może otrzymać prawo do zasiłku chorobowego, który wypłacany jest przez ZUS. Musi jednak opłacać składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jakimi zasadami rządzi się zasiłek chorobowy przedsiębiorcy?

KIEDY PRZEDSIĘBIORCA MA PRAWO DO ZASIŁKU?


Przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego nie oznacza, że osoba ta od razu otrzymuje prawo do zasiłku za czas choroby. Nabywa się je po 90 dniach, w ciągu których nieprzerwanie podlegało się ubezpieczeniu, czyli po prostu terminowo opłacało się poszczególne składki.

Jeśli składki zostaną nieopłacone w wymaganych terminach (na przykład na skutek zapomnienia czy opóźnienia w zakresie wniesienia opłaty) skutkuje to przerwaniem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Liczy się to od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie dokonano terminowego opłacenia składki.

Sam zasiłek chorobowy przysługuje natomiast przez cały czas trwania niezdolności do pracy, która spowodowana jest chorobą.

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!

lub dowiedz się więcej

Administratorem danych osobowych jest Infakt Sp. z o.o. Więcej Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi dostępu do aplikacji Infakt, oferowanej przez Administratora oraz prowadzonej z wykorzystaniem w/w aplikacji obsługi księgowej świadczonej przez niego. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

ZASIŁEK CHOROBOWY PRZEDSIĘBIORCY - JAK UZYSKAĆ?


Uzyskanie przez przedsiębiorcy zasiłku chorobowego wymaga wizyty w ZUS-ie lub na poczcie. Przede wszystkim należy jednak udać się do lekarza, a następnie wybrać się do ZUS-u lub na pocztę i złożyć dwa dokumenty:

  • ZUS ZLA – uzyskane od lekarza,

  • ZUS Z-3b - Zaświadczenie płatnika składek, które wypełnia się samodzielnie.

Trzeba tego dokonać nie później niż 7 dni od otrzymania ZUS ZLA (popularne„L4″).

W trakcie choroby osoba ubezpieczona posiada prawo do proporcjonalnego pomniejszenia wpłacanych przez siebie składek na ubezpieczenia społeczne i opłat na Fundusz Pracy. Może dokonywać tego za okresy, w którym dochodziło do pobierania zasiłku chorobowego lub wypadkowego.

Obowiązujące przepisy mówią, iż w czasie, kiedy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy, nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jeśli prawo do pobierania zasiłku powstanie/wygaśnie w trakcie trwania miesiąca, to należy zmniejszyć proporcjonalnie najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która obowiązuje przedsiębiorcę w danym miesiącu.

ZADBAJ O ROZLICZENIA SWOJEJ FIRMY – WYBIERZ INFAKT.PL


Wybierz Program do Księgowości, a przekonasz się jak prosta w obsłudze, szybka i intuicyjna to usługa online. Korzystając z usług inFaktu możesz w łatwy sposób:

  • wystawiać faktury przychodowe,

  • dodawać i edytować koszty firmowe,

  • generować KPiR, deklaracje podatkowe i rejestry VAT,

  • sprawdzać kwoty podatków i składek ZUS.

Jak skorzystać z możliwości, jakie daje Program do Księgowości? Nic prostszego. Wystarczy założyć darmowe konto, by testować aplikację przez 30 dni zupełnie za darmo.

W przypadku pytań o zasiłek chorobowy przedsiębiorcy możliwy jest kontakt z zespołem naszych księgowych, którzy wyjaśnią wszelkie niejasności.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 330 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.