Które ubezpieczenia są dobrowolne, a które obowiązkowe? Jakie są terminy na opłacenie składek?

Polscy przedsiębiorcy zobligowani są do comiesięcznego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość zależy od tego jak długo firma działa na rynku. Jak przedstawia się to konkretnie?

JAKIE UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE MOŻNA WYRÓŻNIĆ?

Można różnić dwa rodzaje ZUS-u przedsiębiorcy określane mianem małego i dużego. Różnią się między sobą sposobem wyliczania składek społecznych oraz ich wysokością. W obu wersjach płaci się taką samą kwotę składek zdrowotnych. Stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne – emerytalne, rentowe i chorobowe są jednak takie same dla wszystkich ubezpieczonych i wynoszą:
 • na ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,
 • na ubezpieczenia rentowe – 8,00% podstawy wymiaru,
 • na ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne) – 2,45% podstawy wymiaru.
Jest jeszcze składka na ubezpieczenie wypadkowe, która w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wynosi 1,93%. Mały ZUS przez pełne, pierwsze 24 miesiące płacą początkujący przedsiębiorcy. Wielkość składki małego ZUS-u to wydatek rzędu 400 złotych miesięcznie. W tym składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 160,78 zł. Pozostali przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania dużego ZUS. Miesięczna kwota do zapłaty przekracza tysiąc złotych – składki społeczne wynoszą 772,06 zł. Podane wyliczenia uwzględniają składkę chorobową, która jest dobrowolna.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

TERMINY JAKICH NALEŻY DOPILNOWAĆ

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami płatnik składek ZUS przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc. Należy tego dopilnować nie później niż:
 • do 10. dnia następnego miesiąca – dla przedsiębiorców opłacających składkę wyłącznie za siebie,
 • do 15. dnia następnego miesiąca – dla przedsiębiorców opłacających składkę również za pracowników.
W przypadku spóźnienia z zapłatą przedsiębiorca może się narazić na karę finansową w postaci odsetek od zaległości podatkowych.

W INFAKCIE ZAŁOŻYMY FIRMĘ ZA CIEBIE

Założenie firmy to proces, który wymaga znajomości przepisów i dopilnowania szeregu formalności. Nie trzeba dbać jednak o nie samemu. Wystarczy zgłosić się do inFaktu, a my założymy firmę za Ciebie! Ominie Cię wertowanie przepisów i odwiedzanie urzędów. Nasi fachowcy załatwią wszystko za Ciebie – wyjaśniają wszelkie kwestie telefonicznie i e-mailowo, wypełnią formularze, a później złożą we właściwych urzędach. Cały proces prześledzisz w wygodnej aplikacji, która:
 • wyświetla status Twojego zgłoszenia,
 • informuje o postępach prac w urzędach,
 • wyświetla dokumenty do pobrania.
Ale to nie wszystko. Jeśli bowiem zdecydujesz się założyć z nami firmę zapewnimy Ci bezpłatną obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. To usługa, którą możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań.  

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"