Kiedy przedsiębiorca na L4 ma prawo do zasiłku chorobowego? Do jakiego ubezpieczenia musi przystąpić?

Zasiłek chorobowy osoby prowadzącej działalność to pomoc finansowa, przysługująca ubezpieczonemu, który stał się (na skutek choroby) niezdolny do pracy. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy z problemami zdrowotnymi go otrzymają. Kiedy i komu przysługuje zasiłek chorobowy?

ABY OTRZYMAĆ ZASIŁEK CHOROBOWY TRZEBA OPŁACAĆ UBEZPIECZENIE CHOROBOWE

Rejestrując działalność gospodarczą w CEiDG każdy przedsiębiorca podlega także rejestracji w ZUS i od tej pory musi co miesiąc płacić składki ubezpieczeniowe. Jest to czynność obowiązkowa, z której nie da się zrezygnować poprzez np. wykupienie ubezpieczenia w innej firmie. Inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o ubezpieczenie chorobowe, którego opłacanie jest warunkiem wypłaty zasiłku chorobowego. Do ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorca przystępuje na swój wyraźny wniosek. Jest ono bowiem dla niego dobrowolne.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAK PRZYSTĄPIĆ DO UBEZPIECZENIA CHOROBOWEGO?

Do ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorca może przystąpić w każdym momencie prowadzenia działalności. Może to więc zrobić zarówno w dniu rozpoczęcia wykonywania tej działalności, jak i w późniejszym terminie (druk ZUS ZUA). Po przystąpieniu do ubezpieczenia chorobowego konieczne jest regularne opłacanie comiesięcznych składek, opóźnienia mogą skutkować pozbawieniem prawa do zasiłku chorobowego. Mimo że przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego wiąże się z wyższymi miesięcznymi opłatami warto je rozważyć, posiadanie tego ubezpieczenia uprawnia bowiem do:
  • zasiłku chorobowego,
  • świadczenia rehabilitacyjnego,
  • zasiłku macierzyńskiego,
  • zasiłku opiekuńczego.
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje:
  • od dnia zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej,
  • od dnia wskazanego we wniosku o rezygnację z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
  • z powodu nieopłacenia w terminie składki na ubezpieczenie należnej za pełny miesiąc tj. w przypadku: nieopłacenia składki w ogóle, opłacenia składki w niepełnej wysokości, opłacenia składki po terminie.

ZASIŁEK CHOROBOWY OSOBY PROWADZĄCEJ DZIAŁALNOŚĆ – KIEDY MOŻLIWY?

Przedsiębiorca, który podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w okresie, który wynosi przynajmniej 90 dni, zyskuje prawo do przyznania zasiłku chorobowego. Takie prawo zyskuje już od pierwszego dnia, w którym powstała niezdolność do pracy. Nie ma znaczenia tutaj liczba dni trwania choroby.W związku z powyższym może dojść do wypłacenia zasiłku nawet wówczas, kiedy mamy do czynienia okresem krótkiego zwolnienia lekarskiego, czyli jeśli zostanie ono wystawione na przykład na 3 czy 5 dni. Aby zasiłek chorobowy został wypłacony konieczne jest dostarczenie do ZUS zaświadczenie lekarskiego potwierdzającego niezdolność do pracy w danym okresie.

ZASIŁEK CHOROBOWY BEZ PROBLEMÓW Z INFAKTEM

Wszelkie kwestie związane ze składkami ZUS w tym ze składką na ubezpieczenie chorobowe nie stanowią problemu dla użytkowników inFaktu. W aplikacji inFakt.pl znajduje się zakładka „Składki ZUS”.Po kliknięciu w wybrany okres, wyświetlają się kwoty oraz numery kont, na które należy wpłacić składki za dany okres. W aplikacji bez problemu wygenerujesz w dowolnym formacie np. PDF wszelkie potwierdzenia wpłaty składek, mogą się one przydać przy składaniu wniosku o zasiłek chorobowy osoby prowadzącej działalność gospodarczą.Jeśli nie masz firmy, nasi specjaliści założą ją za Ciebie. I to bez wychodzenia z domu! Księgowi inFaktu wyjaśniają Ci wszystko telefonicznie i e-mailowo, wypełniają formularze, a później składają je za Ciebie we właściwych urzędach. Wraz z założeniem działalności gospodarczej zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Można ją testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań. W tym czasie istnieje możliwość rezygnacji – w dowolnym momencie.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"