Jak założyć firmę przez internet (online)? Czy każdy przedsiębiorca musi być vatowcem?

Rejestracja działalności gospodarczej odbywa się poprzez złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Należy tego dokonać na formularzu CEIDG-1. O czym należy jeszcze pamiętać?

Wniosek przez Internet

Zgłoszenie rejestracyjne działalności gospodarczej jest bezpłatne i odbywa się poprzez wypełnienie druku CEIDG-1. Można to zrobić zarówno poprzez Internet, jak i udanie się do Urzędu Miejskiego osobiście. W przypadku wyboru drogi internetowej konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.  Nadal wiele osób rejestrując działalność gospodarczą decyduje się na wybranie tradycyjnej (papierowej) formy wniosku rejestracyjnego. Można z wypełnionym formularzem udać się do urzędu lub wysłać go pocztą. A jak wygląda rejestracja działalności gospodarczej w przypadku osobistej wizyty w urzędzie? W takiej sytuacji podpisuje się własnoręcznie wniosek przy urzędniku. Skorzystanie z możliwości wysłania wniosku pocztą (list polecony) zobowiązuje, aby dołączyć poświadczenie notarialne autentyczności podpisu.

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Rejestracja działalności gospodarczej – co zawiera formularz CEIDG-1?

Formularz rejestracyjny CEIDG-1 musi być wypełniony poprawnie i mieć uzupełnione wszystkie obowiązkowe pola m.in.:
 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • adres zamieszkania,
 • nazwa firmy,
 • adres prowadzenia działalności,
 • data rozpoczęcia działalności gospodarczej,
 • określenie rodzaju wykonywanej działalności poprzez ustalenie kategorii PKD,
 • wskazanie sposobu opodatkowania.
Złożenie wniosku CEIDG-1 jest równoznaczne ze zgłoszeniem do ZUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.

Co oprócz wniosku CEIDG-1?

Rejestracja działalności gospodarczej wymaga dopilnowania jeszcze innych formalności. Poprawne złożenie wniosku rejestracyjnego CEIDG-1 jest jednym z elementów. Pamiętać trzeba, że prywatny numer NIP staje się (w momencie założenia jednoosobowej działalności gospodarczej) numerem firmy. Należy także zdecydować, czy korzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Czasami jednak zdarza się, że takie zwolnienie nie przysługuje. Warto zatem dowiedzieć się czy właściciel firmy ma prawo skorzystać ze zwolnienia i czy jest ono w przypadku jego działalności opłacalne. To o tyle ważna decyzja, że zależy od niej sposób ewidencjonowania sprzedaży. O ile zgłoszenie nowej firmy do ZUS odbywa się również poprzez CEIDG, nie oznacza to, że początkujący przedsiębiorca nie musi się udać do placówki ZUS. W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej trzeba złożyć w ZUS wnioski zgłaszające do ubezpieczeń zdrowotnego oraz społecznego. W zależności od tego, czy założona działalność gospodarcza jest jedynym zajęciem przedsiębiorcy, czy też jest także zatrudniony na etat (i osiąga przynajmniej minimalną pensję krajową) – zgłasza się on odpowiednio na druku ZUA lub ZZA.

Nie zawracaj sobie głowy formalnościami – załóż firmę z inFaktem

Chcesz założyć firmę, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Skorzystaj z usług profesjonalistów. Zlecając założenie firmy księgowym inFaktu nie musisz przejmować się żadnymi formalnościami. Rejestracja działalności gospodarczej przebiegnie szybko i sprawnie. Wybierz usługę Zakładanie Firmy, a nasi księgowi wyjaśnią Ci wszelkie konieczne kwestie, wypełnią formularze, a później złożą za Ciebie we właściwych urzędach. Zakładając firmę z inFaktem możesz na bieżąco śledzić cały ten proces w aplikacji, która:
 • wyświetla status zgłoszenia,
 • informuje o postępach prac w urzędach,
 • wyświetla dokumenty do pobrania.
Zakładanie firmy z inFaktem jest usługą w 100% darmową. Wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"