Jak założyć firmę przez internet (online)? Czy każdy przedsiębiorca musi być vatowcem?

Rejestracja działalności gospodarczej odbywa się poprzez złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Należy tego dokonać na formularzu CEIDG-1. O czym należy jeszcze pamiętać?

Wniosek przez Internet

Zgłoszenie rejestracyjne działalności gospodarczej jest bezpłatne i odbywa się poprzez wypełnienie druku CEIDG-1. Można to zrobić zarówno poprzez Internet, jak i udanie się do Urzędu Miejskiego osobiście. W przypadku wyboru drogi internetowej konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Nadal wiele osób rejestrując działalność gospodarczą decyduje się na wybranie tradycyjnej (papierowej) formy wniosku rejestracyjnego. Można z wypełnionym formularzem udać się do urzędu lub wysłać go pocztą. A jak wygląda rejestracja działalności gospodarczej w przypadku osobistej wizyty w urzędzie? W takiej sytuacji podpisuje się własnoręcznie wniosek przy urzędniku. Skorzystanie z możliwości wysłania wniosku pocztą (list polecony) zobowiązuje, aby dołączyć poświadczenie notarialne autentyczności podpisu.

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Rejestracja działalności gospodarczej – co zawiera formularz CEIDG-1?

Formularz rejestracyjny CEIDG-1 musi być wypełniony poprawnie i mieć uzupełnione wszystkie obowiązkowe pola m.in.:
 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • adres zamieszkania,
 • nazwa firmy,
 • adres prowadzenia działalności,
 • data rozpoczęcia działalności gospodarczej,
 • określenie rodzaju wykonywanej działalności poprzez ustalenie kategorii PKD,
 • wskazanie sposobu opodatkowania.
Złożenie wniosku CEIDG-1 jest równoznaczne ze zgłoszeniem do ZUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.

Co oprócz wniosku CEIDG-1?

Rejestracja działalności gospodarczej wymaga dopilnowania jeszcze innych formalności. Poprawne złożenie wniosku rejestracyjnego CEIDG-1 jest jednym z elementów. Pamiętać trzeba, że prywatny numer NIP staje się (w momencie założenia jednoosobowej działalności gospodarczej) numerem firmy.Należy także zdecydować, czy korzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Czasami jednak zdarza się, że takie zwolnienie nie przysługuje. Warto zatem dowiedzieć się czy właściciel firmy ma prawo skorzystać ze zwolnienia i czy jest ono w przypadku jego działalności opłacalne. To o tyle ważna decyzja, że zależy od niej sposób ewidencjonowania sprzedaży.O ile zgłoszenie nowej firmy do ZUS odbywa się również poprzez CEIDG, nie oznacza to, że początkujący przedsiębiorca nie musi się udać do placówki ZUS. W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej trzeba złożyć w ZUS wnioski zgłaszające do ubezpieczeń zdrowotnego oraz społecznego.W zależności od tego, czy założona działalność gospodarcza jest jedynym zajęciem przedsiębiorcy, czy też jest także zatrudniony na etat (i osiąga przynajmniej minimalną pensję krajową) – zgłasza się on odpowiednio na druku ZUA lub ZZA.

Nie zawracaj sobie głowy formalnościami – załóż firmę z inFaktem

Chcesz założyć firmę, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Skorzystaj z usług profesjonalistów. Zlecając założenie firmy księgowym inFaktu nie musisz przejmować się żadnymi formalnościami. Rejestracja działalności gospodarczej przebiegnie szybko i sprawnie.Wybierz usługę Zakładanie Firmy, a nasi księgowi wyjaśnią Ci wszelkie konieczne kwestie, wypełnią formularze, a później złożą za Ciebie we właściwych urzędach.Zakładając firmę z inFaktem możesz na bieżąco śledzić cały ten proces w aplikacji, która:
 • wyświetla status zgłoszenia,
 • informuje o postępach prac w urzędach,
 • wyświetla dokumenty do pobrania.
Zakładanie firmy z inFaktem jest usługą w 100% darmową. Wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"