Od kilku lat przepisy dotyczące zakładania działalności gospodarczej są systematycznie upraszczane, obecnie firmę można założyć stosunkowo szybko i łatwo. W dalszym ciągu trzeba jednak spełnić szereg wymogów i dopilnować określonych formalności. Z jakimi formalnościami wiąże się wybór formy działalności?
Co roku na założenie firmy decyduje się sporo osób. W Polsce przedsiębiorca ma do wyboru następujące rodzaje formy prowadzenia działalności gospodarczej:
jednoosobową działalność gospodarczą,
spółkę cywilną,
spółkę osobową, czyli np. spółkę jawną lub spółkę komandytową,
spółkę kapitałową m.in. spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną.
Jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę cywilną rejestruje się poprzez złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek o wpis do CEIDG jest również wnioskiem o nadanie numeru REGON, zgłoszeniem do urzędu skarbowego oraz do ZUS lub KRUS.Przedsiębiorca do 7 dni od założenia firmy obowiązkowo musi odwiedzić jeszcze ZUS, żeby zarejestrować się jako płatnik składek.
Wygodne zakładanie firmy
Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!
WYBÓR FORMY DZIAŁALNOŚCI – Z JAKIMI KOSZTAMI WIĄŻE SIĘ REJESTRACJA?
Rejestracja w CEIDG nie wiąże się z żadnymi kosztami, chyba że świeżo upieczony przedsiębiorca chce od razu zostać czynnym podatnikiem VAT. Rejestracja na potrzeby tego podatku kosztuje 170 zł.Bardziej skomplikowana jest rejestracja spółki handlowej (osobowej lub kapitałowej), która musi zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Wybór takiej formy działalności wiąże się też z większymi kosztami (koszty rejestracyjne, pomoc prawnika, koszty związane z wniesieniem kapitały do firmy itp.).Przedsiębiorca, który chce założyć firmę od podstaw, a ponadto ma ograniczone środki finansowe powinien zdecydować się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (może być ona prowadzona nawet w miejscu zamieszkania). Jeżeli firma się rozwinie zawsze można przekształcić ją w spółkę prawa handlowego.
KONIECZNE ODPOWIEDNIE ROZLICZENIA PODATKOWE
Każdy przedsiębiorca niezależnie od wyboru formy działalności musi opłacać składki ZUS oraz rozliczać się podatkowo z urzędem skarbowym.Przez pierwsze 2 lata działalności właściciele jednoosobowych firm płacą tzw. mały ZUS obejmujący ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, po tym okresie nie obowiązują już żadne ulgi i trzeba płacić ZUS w pełnej wysokości, obejmujący również składki na tzw. Fundusz Pracy. Składki ZUS należy opłacać co miesiąc, w terminie do 10 dnia miesiąca (jeśli firma nikogo nie zatrudnia) lub do 15 dnia miesiąca (jeśli zatrudnia pracowników).W zakresie podatkowym każdy przedsiębiorca musi pamiętać o następujących obowiązkach:
Do 25 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym (miesięcznym lub kwartalnym) należy złożyć deklarację VAT oraz zapłacić wyliczoną w niej kwotę podatku ( o ile oczywiście jest się VAT-owcem).
Do 20 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie (miesiącu lub kwartale) należy samodzielnie obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy i wpłacać ją na konto urzędu skarbowego. W przypadku podatku PIT nie jest natomiast konieczne składanie żadnych deklaracji podatkowych.
Do 30 kwietnia należy składać ponadto rozliczenie roczne, czyli formularz PIT-36.
O CZYM WARTO WIEDZIEĆ W KONTEKŚCIE SAMOZATRUDNIENIA?
Wybór formy działalności w postaci firmy jednoosobowej, daje również możliwość pracy dla innej, dużej firmy na podstawie samozatrudnienia. Przedsiębiorca wykonuje wówczas pracę na warunkach zbliżonych do zatrudnienia na etacie, sam jednak musi rozliczać się z ZUS i urzędem skarbowym, a wynagrodzenie otrzymuje na podstawie wystawionej przez siebie faktury.Jest to obecnie bardzo popularna forma zatrudnienia, pozwalająca na znaczne obniżenie kosztów, które zwykle musi ponosić pracodawca w momencie zatrudniania nowego pracownika na podstawie umowy o pracę. Może się więc okazać, że posiadanie statusu przedsiębiorcy pozwoli na osiągnięcie przewagi na rynku pracy.
JUŻ DZIŚ ZAŁÓŻ FIRMĘ Z INFAKTEM
Decydując się na założenie firmy warto skorzystać ze wsparcia fachowców z inFaktu. Doradzą również wybór formy działalności. Nasz zespół składa się z księgowych oraz ekspertów z zakresu prawa i podatków, którzy chętnie udzielą porad związanych z rejestracją firmy, rozwieją wszelkie obawy początkującego przedsiębiorcy i wezmą na siebie odpowiedzialność za wszystkie formalności.Decyzja o skorzystaniu z wsparcia inFaktu to same korzyści. Jedną z nich jest fachowe wsparcie naszych specjalistów, którzy są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty od 9 do 17. To również możliwość rejestracji firmy bez konieczności wizyt w urzędach – inFakt załatwia wszelkie formalności i reprezentuje przedsiębiorców w instytucjach państwowych.
Zakładanie firmy
Szukasz więcej informacji na temat: Wybór formy działalności?
Rejestracja firmy krok po kroku. Przeczytaj jak założyć swoją firmę krok po kroku. Kompletna instrukcja. Wypróbuj za darmo księgowość internetową InFakt.pl
Rejestracja działalności gospodarczej? Jak zarejestrować działalność gospodarczą? Zasady rejestrowania działalności gospodarczej. Wymogi przy rejestrowaniu działalności.