Faktura zagraniczna

Z roku na rok powiększa się liczba polskich przedsiębiorców sprzedających towary i usługi na rzecz klientów z zagranicy. Rodzi to konieczność odpowiedniego udokumentowania transakcji. Z czym wiąże się faktura zagraniczna?

JAKIE DANE ZAWIERA FAKTURA ZAGRANICZNA?

Wraz z rozwojem Internetu przedsiębiorcy zyskali prężnie działający kanał umożliwiający oferowanie swoich usług i towarów nie tylko polskim kontrahentom, ale również zagranicznym. Sporo przedsiębiorców może się jednak zastanawiać w jaki sposób trzeba udokumentować taką sprzedaż.

Najpewniej większość firm z zagranicy będzie oczekiwać faktury wystawionej w języku angielskim lub w ich języku ojczystym. Polskie przepisy jak najbardziej pozwalają na takie postępowanie. Faktura zagraniczna powinna właściwie zawierać identyczne elementy jak standardowa faktura wystawiana polskiemu klientowi.

Faktura zagraniczna w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

FAKTURA DLA ZAGRANICZNEGO KLIENTA A OZNACZENIE „ODWROTNE OBCIĄŻENIE”?

Należy jednak pamiętać o pewnym wyjątku w kontekście danych, jakie należy zamieścić na dokumencie, który poświadcza transakcję z firmą spoza Polski.

Otóż faktura dla zagranicznego klienta powinna zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”. Co to oznacza? Znaczy to po prostu tyle, że podatek VAT związany z transakcją rozlicza nie sprzedawca, ale nabywca towaru lub usługi.

TRANSAKCJA ZAGRANICZNA MOŻE WYMAGAĆ PRZELICZENIA

Wystawienie zagranicznej faktury w obcej walucie wymaga przeliczenia kwoty na złotówki. W tym celu stosuje się średni kurs podany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Najczęściej to po prostu dzień poprzedzający datę wystawienia faktury bądź też innego dokumentu.

Takie postępowanie wynika z faktu, że w KPiR przedsiębiorca może zapisywać jedynie kwoty w polskich złotych. Faktura zagraniczna często wiąże się z pojęciem „różnic kursowych”. Dochodzi do nich jeśli zapłata faktury nastąpiła w terminie innym niż dzień wystawienia tego dokumentu. Co istotne różnice kursowe mogą stanowić zarówno przychód, jak i koszt przedsiębiorcy.

A czy faktura zagraniczna musi zostać przetłumaczona na język polski? Najczęściej nie ma takiej konieczności. Chyba że poprosi o to urzędnik w czasie kontroli. Jeśli tak się stanie przedsiębiorca nie ma prawa odmówić tłumaczenia. Nie jest tu konieczne korzystanie z usług tłumacza przysięgłego. Chociaż jeśli przedsiębiorca zdecyduje się jednak na jego zatrudnienie, może mieć pewność, że tłumaczenie nie zostanie zakwestionowane przez urzędników.

FAKTURA W OBCEJ WALUCIE? – WYBIERZ INFAKT.PL

Faktura zagraniczna w wygodnej aplikacji online? Przekonaj się o korzyściach, jakie daje inFakt.pl. Wybierając Program do Fakturowania nie trzeba samemu sprawdzać kursów walut i przeliczać kwot na złotówki. Dzieje się tak dlatego ponieważ aplikacja przy rozliczaniu zagranicznych transakcji:

  • automatycznie pobiera właściwy kurs NBP,
  • przelicza wartość transakcji według pobranego kursu.

Co ważne, inFakt.pl pozwala wystawiać i rozliczać faktury w jednej z kilkunastu walut, m.in. w euro, dolarach amerykańskich i kanadyjskich, rublach, funtach szterlingach, hrywnach, frankach szwajcarskich.

ROZLICZENIE ZAGRANICZNE Z INFAKTEM

Program pozwala także na wygodne dodawanie kosztów w obcych walutach do KPiR. Dodatkowo sam przeliczy kwoty – wystarczy, że przedsiębiorca poda odpowiednie daty wystawienia i otrzymania faktury oraz termin płatności.

Skorzystaj z inFakt.pl, a Twoja faktura zagraniczna będzie w pełni zgodna z przepisami. Z możliwościami oferowanymi przez aplikację można się zapoznać wystawiając do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo. Nie zastanawiaj się dłużej – po prostu dołącz do inFakt.pl i przekonaj się, że fakturowanie nie musi być skomplikowane i czasochłonne.

Szybko i sprawnie wystawiona faktura zagraniczna? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie – to nic nie kosztuje!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"