Poprawki w Polskim Ładzie. Zmiany w najmie mieszkań i uldze dla klasy średniej

W minioną środę odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Niespodziewanie rząd wprowadził znaczące poprawki do nowego Polskiego Ładu. Ustawa trafi teraz do prac w sejmowej komisji finansów, które je przegłosuje lub odrzuci.

box-icon

ważne

Do konsultacji społecznych trafił projekt zmian podatkowych. Od 1 lipca 2022 r. opodatkowanie na zasadach ogólnych ma się zmienić. Stawka na pierwszym progu zostanie zmniejszona z 17% do 12% oraz zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej. Możliwe będzie również częściowe zaliczenie w koszty uzyskania przychodu składki zdrowotnej na ryczałcie i liniówce. Będziemy na bieżąco aktualizować treści.

Ulga dla klasy średniej dla JDG w Nowym Ładzie

Najważniejsze z wprowadzonych wczoraj poprawek dotyczą przedsiębiorców. W pierwotnej wersji projektu ustawy tzw. ulga dla klasy średniej dotyczyła jedynie osób zatrudnionych na umowach – pracowników. Rząd przychylił się do postulatów przedsiębiorców wyrażonych podczas konsultacji społecznych i proponuje objąć nią również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Przewidziana jest ona dla rozliczających się na skali podatkowej i zarabiających do 13 tys. zł miesięcznie. 

Pierwotnie prawo do tzw. ulgi dla klasy średniej przysługiwać miało podatnikom, którzy uzyskują przychody „ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy w wysokości mieszczącej się w przedziale od 68 tys. 412 zł do 133 tys. 692 zł (odpowiednio miesięcznie – dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek – w wysokości od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł)”. Do tej grupy niebawem dołączą również przedsiębiorcy prowadzący JDG.

Informację potwierdził na Twitterze Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

„Ważna zmiana w #PodatkowyPolskiŁad. Premier @MorawieckiM rekomendował klubowi @pisorgpl zgłoszenie poprawki wprowadzającej ulgę dla klasy średniej dla osób prowadzących JDG, które rozliczają się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tys. zł”.

– Łukasz Schreiber / Twitter

Ulga dla klasy średniej ma postać algorytmu „w przedziale przychodowym od 68 412 zł do 133 692 zł”, który wynika z „kompleksowych zasad podatkowego Polskiego Ładu oraz uwzględnia elementy zasadnicze przy rozliczeniu podatku PIT w ramach źródła stosunek pracy (np. koszty pracownicze, czy składki ZUS i NFZ płacone przez pracowników)”. Nie wiadomo jednak ile w praktyce będzie ona jednak wynosiła, ponieważ na tym etapie jej wyliczenie jest skomplikowane. Podatnicy i księgowi oczekują uproszczenia zasad wyliczania ulgi, by można było brać ją pod uwagę, wybierając w przyszłym roku formę opodatkowania.

Skala podatkowa dla wynajmujących mieszkania dostępna w 2022 r.

Kolejną zmianą, która może ucieszyć przedsiębiorców jest przesunięcie w czasie (o rok) wejścia w życie przepisów zmieniających sposób rozliczania najmu nieruchomości. Jeśli poprawka zostanie przyjęta, możliwość rozliczania przychodów z najmu w skali podatkowej będzie dostępna w 2022 r. Dopiero od 1 stycznia 2023 r. obowiązywać będzie rozliczenie wyłącznie za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego, co odbiera możliwość wliczania kosztów amortyzacji.

Dodatkowe ulgi dla rodzin i emerytów

Rządzący proponują również wprowadzenie ulgi dla osób pracujących, którzy osiągnęli już wiek emerytalny (do 85 tys. zł) oraz dodatkową ulgę dla rodzin wielodzietnych (posiadających 4 i więcej dzieci).