Zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. — kiedy i w jaki sposób wspólnik może być zatrudniony w swojej spółce?
Spółka z o.o. ma własną osobowość prawną. Jest więc odrębnym od swoich wspólników podmiotem. Udziałowiec może jednak wykonywać na rzecz własnej spółki regularną pracę lub świadczyć usługi. W artykule wyjaśnimy, czy wspólnik może pracować dla spółki bez umowy. Podpowiemy także, kiedy i w jaki sposób wspólnik może być zatrudniony w swojej spółce.
- Czy wspólnik spółki z o.o. może zostać zatrudniony w spółce z o.o.?
- W jakiej formie można zatrudnić wspólnika w spółce z o.o.?
- Zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło
- Zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. na podstawie umowy o powołaniu
Czy wspólnik spółki z o.o. może zostać zatrudniony w spółce z o.o.?
Tak. Poza wyjątkiem, o którym przeczytasz w kolejnym akapicie, wspólnik może być zatrudniony w swojej spółce z o.o. i wykonywać pracę na rzecz własnej spółki.
Choć często się zdarza, że wspólnicy wykonują obowiązki w spółce bez umowy, może to wywoływać konsekwencje składkowe i podatkowe. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie udziałowca na podstawie jednej z 4 umów.
W jakiej formie można zatrudnić wspólnika w spółce z o.o.?
W zależności od charakteru wykonywanej na rzecz spółki pracy (usług, zleceń), wspólnika w spółce z o.o. można zatrudnić na podstawie jednej z 4 umów:
- umowy o pracę
- umowy zlecenia
- umowy o dzieło
- umowy o powołaniu
Przyjrzyjmy się każdej z nich nieco bliżej.
Zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę
Spółka z o.o. może zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Co jednak ważne, taka forma umowy uniemożliwia zatrudnienie na stanowisku prezesa spółki wspólnika, który jest większościowym udziałowcem lub jedynym właścicielem. Jeśli tak by się stało, wspólnik byłby jednocześnie właścicielem spółki — pracodawcą oraz pracownikiem wykonującym zatrudnienie w charakterze prezesa jednoosobowego zarządu tej spółki na rzecz samego siebie.
Czy jednoosobowa spółka z o.o. może zatrudnić wspólnika na innym niż członek zarządu stanowisku? Tak. Prawo dopuszcza możliwość zawarcia umowy o pracę z członkiem zarządu spółki z o.o. na innym stanowisku niż pełnienie funkcji członka zarządu. Może to być także stanowisko kierownicze, które nie wchodzi w skład zarządu.
Warto także pamiętać, że aby zatrudnienie wspólnika na umowę o pracę było możliwe, niezbędne jest spełnienie 4 warunków stosunku pracy. Są to:
- wykonywanie pracy określonego rodzaju
- wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem
- wykonywanie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę
- otrzymywanie wynagrodzenia za wykonaną pracę
Jeśli charakter obowiązków, które wykonuje udziałowiec na rzecz spółki jest inny, niezbędny będzie wybór alternatywnej formy zatrudnienia.
Zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło
Nie ma przeciwwskazań do zatrudnienia wspólnika spółki z o.o. na podstawie umowy cywilnoprawnej — zlecenia lub o dzieło. Umowa zlecenia może mieć charakter odpłatny lub nieodpłatny.
Ważne
Przedmiotem umowy cywilnoprawnej nie mogą być obowiązki, które zgodnie z przepisami należą do obowiązków wspólnika na rzecz spółki z o.o. Takie zapisy mogą być bowiem zakwestionowane, a wraz z nimi także samo zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. na umowę zlecenia.
Więcej na temat obowiązków wspólników w spółce z o.o. przeczytasz w artykule Prawa i obowiązki wspólników w spółce z o.o. — wszystko, co musisz wiedzieć.
Zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. na podstawie umowy o powołaniu
Spółka z o.o. może zatrudnić wspólnika także na podstawie umowy o powołaniu. Co jednak ważne, taka forma zatrudnienia jest dostępna wyłącznie dla członków zarządu. Powołanie do pełnienia funkcji odbywa się na mocy uchwały zgromadzenia wspólników. Zawieranie dodatkowych umów pomiędzy wspólnikiem a spółką nie jest już konieczne. Informacje o wysokości wynagrodzenia (opcjonalnie — sposobie wyliczenia wynagrodzenia) z tytułu powołania powinny znaleźć się we wskazanej lub osobnej uchwale.
Zamów rozmowę z księgowym
Czy zatrudniony wspólnik spółki z o.o. opłaca składki ZUS?
Jak wskazują zapisy Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wspólnik, który nie jest zatrudniony w spółce, nie jest zobowiązany do opłacania składek ZUS. Co jednak z tymi, którzy wykonują na rzecz spółki pracę lub świadczą usługi?
To, czy wspólnik będzie musiał odprowadzać składki ZUS, zależy od formy zatrudnienia. Obowiązkowo ZUS zapłaci:
- Wspólnik zatrudniony na umowę o pracę
- Wspólnik zatrudniony na umowę zlecenia
Natomiast odprowadzanie składek ZUS nie będzie konieczne, gdy:
- Wspólnik zatrudniony jest na umowę o dzieło
- Wspólnik zatrudniony jest na umowę powołania
Warto wiedzieć
Wspólnicy zatrudnieni na podstawie umowy powołania i otrzymujący z tego tytułu wynagrodzenie, mają jednak obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej.
Czy zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. wiąże się z dodatkowym obciążeniem podatkowym?
Zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. pozwala obniżyć podstawę opodatkowania spółki, a co za tym idzie — zmniejszyć obciążenia podatkowe. Z drugiej jednak strony, spółka — jako pracodawca ma obowiązek odprowadzania składek ZUS (umowa o pracę, umowa zlecenia) oraz zaliczek na podatek dochodowy. Dobierając formę zatrudnienia, która okaże się najbardziej dostosowana do obowiązków wspólnika i najkorzystniejsza podatkowo — zarówno dla wspólnika, jak i spółki, warto zasięgnąć opinii doświadczonego eksperta księgowego InFakt.
Podsumowanie
Poza nielicznymi wyjątkami spółka z o.o może zatrudnić swojego wspólnika na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub umowy o powołaniu. Każda z form zatrudnienia niesie za sobą inne konsekwencje na gruncie ubezpieczeń społecznych i na gruncie podatkowym. Zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. jest jednym z najczęściej praktykowanych sposobów optymalizacji podatkowej.
FAQ — Najczęściej zadawane pytania o zatrudnienie wspólników w spółce z o.o.
Czy wspólnik spółki z o.o. może być zatrudniony w swojej spółce z o.o.?
Tak. Poza nielicznymi wyjątkami spółka z o.o może zatrudnić swojego wspólnika na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub umowy o powołaniu.
Podziel się nim ze znajomymi