Jakie dotacje dla firm oferują Urzędy Pracy? Czy można starać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników?


21 sierpnia 2019 3 min. czytania

Jeśli planujesz założyć działalność gospodarczą i szukasz finansowego wsparcia na początek tej przygody… Jeśli prowadzisz już działalność gospodarczą i poszukujesz środków na zatrudnienia pracownika… Możesz pozyskać takie środki! W cyklu artykułów dotyczących pozyskania dodatkowego wsparcia finansowego dowiesz się jak pozyskać dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy.

Pierwszy krok

Najważniejszym krokiem jest udanie się o Urzędu Pracy. Powinien to być Urząd Pracy w mieście powiatowym, pod który podlegasz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tylko w tym urzędzie możesz pozyskać wsparcie finansowe.

Co więcej – mimo tego, iż formy wsparcia są takie same w każdym powiecie, to może się zdarzyć, że w Twoim Urzędzie Pracy wypłaty zostały wstrzymane. Dlatego też konieczne jest udanie się do urzędu w swoim mieście powiatowym. Tam znajdziesz najbardziej aktualne informacje dotyczące tego, czy jest szansa na otrzymanie finansowego wsparcia, czy aktualnie trwają nabory wniosków oraz kiedy takowych można się spodziewać.

Formy wsparcia

W cyklu artykułów na temat dotacji z Urzędu Pracy postaram się przybliżyć nie tylko rodzaj pomocy finansowej, o jaką można się starać, ale także warunki jakie należy spełnić, aby ją otrzymać i informacje, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę.

Mężczyzna w garniturze, budynek i teczka

Dla bezrobotnych

Co do zasady będziemy się przyglądać dotacjom dla przedsiębiorców, jednakże osoba zarejestrowana w Urzędzie jako bezrobotna może także starać się pozyskać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dlatego też pierwszy artykuł będzie poświęcony temu tematowi: Jak uzyskać dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Zachęcam też do zapoznania się z naszym artykułem na temat formalności, jakie należy poczynić podczas zakładania działalności gospodarczej.

Dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe w zakresie zatrudnienia pracowników. To właściwie jedyna forma pomocy, na którą mogą liczyć. Zważywszy na fakt, iż wynagrodzenia pracownika wraz ze składkami ZUS są dużym obciążeniem dla przedsiębiorcy, zwłaszcza tego początkującego, warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi. Być może znajdziesz sposób na to, by zmniejszyć swoje koszty zatrudnienia.

Formy wsparcia dla przedsiębiorców

Przyjrzymy się następującym dotacjom z urzędu pracy:

1. Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy

2. Dofinansowanie wynagrodzenia dla pracowników powyżej 50-go roku życia

3. Staż

4. Refundacja części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych bezrobotnych do 30 roku życia

5. Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy i/lub Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

 

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo!

  • Dodatkowo otrzymasz wsparcie naszych specjalistów od poniedziałku do soboty, w dogodnych godzinach.
  • Przekonaj się, jak proste jest wystawianie faktur i dbanie o porządek w dokumentach.
  • Wypróbuj też naszą wielokrotnie nagradzaną aplikację mobilną do księgowości.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – wybierz sprawdzoną zdalną księgową.

Załóż konto

Instrukcje dotyczące ujęcia zdarzeń gospodarczych w aplikacji inFakt znajdują się na naszej bazie wiedzy.