Blog inFaktu rozwija się, co nas niezmiernie cieszy, bo jak widać sprawdza się formuła mówienia o księgowości w zupełnie inny, nietuzinkowy sposób. Jaki? Oczywiście – prosty! O przepisach i podatkach można mówić zrozumiale – udowadniamy to na inFaktowym blogu każdego dnia. Przed Wami 5 postów, które były najpopularniejsze w 2013 r.

Blog inFaktu działa już przeszło 1,5 roku. W ostatnim czasie jeszcze zwiększyliśmy liczbę postów w tygodniu, by móc dokładniej i lepiej opisywać to, czego potrzebujecie, aby dopełniać obowiązków zgodnie z prawem. Wiemy, że okiełznać tematykę podatków nie jest łatwo, dlatego chcemy Wam pomóc.

Uzupełnieniem i przedłużeniem bloga inFaktu są także:

  • Księgomość – anioł, który niestrudzenie niesie kaganek księgowej oświaty :-)
  • Newsletter – to co najlepsze i najciekawsze – wprost na Twoim e-mailu, co 2 tyg.!
  • inFakt TV – seria szybkich 2-minutowych porad wideo
  • eBooki inFaktu – seria prostych, przydatnych publikacji w PDF – dla przedsiębiorców

Jeśli jeszcze nie korzystacie, serdecznie zapraszamy!

W taki oto sposób staramy się ze wszystkich sił sprawić, by prowadzenie firmy było dla Was proste i przyjemne. Nie mamy wątpliwości, że fajnie jest być przedsiębiorcą! Formalności wcale nie muszą w tym przeszkadzać.

A oto TOP 5 postów, które wzbudziły największe zainteresowanie w 2013 r.:

1. Ile można otrzymać z ZUS-u w razie choroby?

Obliczanie zasiłku chorobowego jest bardzo zawiłe, ale niestety kluczowe, by móc sprawdzić, czy ubezpieczenie chorobowe się opłaca. Dlatego policzyliśmy dla Was:

  • ile ZUS wypłaca za 1 dzień choroby (zarówno na małym, jak i na dużym ZUS-ie)
  • ile można zaoszczędzić na składkach społecznych, które ZUS w razie choroby zawiesza.

Po konkrety odsyłamy do postu, który tak bardzo przypadł do gustu naszym czytelnikom. Jeśli już wiecie ile na chorobowym można zaoszczędzić, warto też sprawdzić w jaki sposób upomnieć się w ZUS-ie o świadczenia.

2. Czy korekty faktur wymagają podpisów i akceptacji odbiorców?

Wokół tematu poprawiania błędów na fakturach narosła ogromna liczba legend i mitów, dlatego szczególnie (można nawet bardziej niż zasiłek chorobowy) domagała się wyłożenia kawy na ławę. Ile osób, tyle opinii w jaki sposób korygować faktury. Przeważają oczywiście legendy o skrupulatnym zbieraniu podpisów i pieczęci na korektach, a także poprawianiu absolutnie wszystkiego co pachnie jakąkolwiek pomyłką. Z przyjemnością więc rozprawiliśmy się z tymi mitami.

Kawa na ławę w kwestii korygowania faktur? Proszę bardzo – jest tutaj. Oprócz tego, warto także sprawdzić których błędów na fakturze poprawiać nie trzeba – bo nie mają znaczenia.

A tutaj opisujemy zasady korekt na 2014 r. (zmieniają się nieznacznie).

3. 10 typowych błędów popełnianych na początku prowadzenia firmy

Początek prowadzenia firmy bywa zdradliwy, bo na niepewnego jeszcze swojego bytu przedsiębiorcę czyha szereg pułapek. Dotyczą np. ZUS-u, kasy fiskalnej, kosztów, czy VAT-u.

Nie są to kwestie zawiłe, ale jest ich całkiem sporo. Na szczęście jednak dość łatwo można ich uniknąć. Wystarczy… wiedzieć, że istnieją.

I właśnie od tego jest blog inFaktu. Dzięki niemu wielu nieprzyjemności i rozczarowań związanych z dopełnianiem formalności w firmie można uniknąć.

4. 10 powodów dla których samozatrudnienie jest lepsze od etatu

Samozatrudnienie, czy etat? Wiele osób staje przed takim dylematem. W tym artykule zebraliśmy 10 powodów, które przekonują za tym, że to samozatrudnienie jest znacznie lepsze.

Przykłady? Ot, choćby ten najprostszy, czyli większa kwota, która zostaje co miesiąc w kieszeni. Ale są też inne, związane z VAT-em, wydatkami na samochód, swobodą i realizowaniem własnych pomysłów oraz kilkoma innymi kwestiami. Jeśli jeszcze nie czytaliście, warto nadrobić zaległości. A jeśli nie zgadzacie się z prymatem samozatrudnienia nad etatem – z przyjemnością przywitamy głosy polemiki!

5. Wykup samochodu w leasingu, czyli jak odliczyć 12 tys. zł VAT

Kwestie oczywiste dla (większości) księgowych, dla przedsiębiorców mogą być niespodzianką. Na tej zasadzie opisaliśmy już sporo ciekawych, nieoczywistych zagadnień na blogu inFaktu.

Jednym z najciekawszych jest opcja odliczenia 12 tys. zł VAT w związku z wzięciem samochodu w leasing. Ten mechanizm opiera się na wysokiej kwocie wykupu i generalnie dotyczy raczej droższych samochodów, ale jak najbardziej jest możliwy.

Przy okazji warto pamiętać, że w 2014 r. kwoty odliczeń VAT-u dotyczące samochodów osobowych być może się zmienią.